Rastúca inflácia či ceny energií zvádzajú k predpokladu, že mnoho spotrebiteľov začne oveľa viac šetriť. V praxi však domácnosti často o peniaze prichádzajú, a to najmä pre nepozornosť, zlé návyky či nedostatok informácií.
Týždenník TREND sa preto pozrel na najzbytočnejšie výdavky, ako aj na spôsoby ako ich obmedziť:
Plytvanie jedlom
Ceny potravín systematicky rastú, čo nasvedčuje tomu, že slovenské domácnosti budú tento rok míňať na jedlo ešte väčšiu časť svojho rozpočtu. Len minulý rok išlo o pätinu výdavkov. Paradoxne ich značná časť končí v koši.
Občianske združenie Free Food totiž upozorňuje, že Slováci nakupujú oveľa viac jedla, než dokážu spotrebovať. Výsledkom je približne takmer 0,86 ton potravinového odpadu ročne. Niektoré štatistiky hovoria až o 112-tich kilogramoch vyhodených potravín ročne na jedného obyvateľa.
Zmeny, ktoré pritom stačí urobiť, sú často kozmetické. Free Food napríklad radí, aby spotrebitelia nechodili na nákupy hladní, potraviny správne skladovali a dávali si pozor na dátum spotreby. Peniaze vie ušetriť aj nákupný zoznam či čítanie príbalových letákov. Kupujúci sa tak vyhnú potravinám, na ktoré sú alergickí alebo by im nechutili.