Ako hovorí hlavná analytička CRIF SK Jana Marková, priebežný vývoj počtu osobných bankrotov nie je medzimesačne rastúci, ale kolíše – nárasty striedajú poklesy, čo je naskôr spôsobené kapacitnými možnosťami Centra právnej pomoci a jednotlivých súdov.
„Október však prelomil všetky doterajšie rekordy,“ hovorí. Takmer všetky októbrové osobné bankroty boli podľa novej úpravy zákona o konkurze a reštrukturalizácii účinnej od marca tohto roka. Pre oddlženie formou konkurzu sa rozhodlo 856 občanov Slovenska a možnosť splátkového kalendára využilo 9 dlžníkov. Iba 2 osobné bankroty boli vyhlásené podľa starého zákona.
Podnikateľov neveľa
Sprístupnenie osobného bankrotu fyzickým osobám – podnikateľom sa podľa J. Markovej na náraste počtu osobných bankrotov prejavuje zatiaľ iba nepatrne. V októbri bol podiel osôb, ktoré nemali ku dňu rozhodnutia súdu o osobnom bankrote zrušenú živnosť, ani nie štyri percentá. Avšak ako dodáva, niektorí dlžníci ukončili živnosť mesiace až roky pred vyhlásením osobného bankrotu, a preto vôbec nemožno vylúčiť, že im dlhy vznikli aj z podnikateľskej činnosti.
Najviac ľudí zbankrotovalo v Banskobystrickom kraji (202), nasleduje Žilinský kraj so 159 osobnými bankrotmi. Najmenej ľudí zbankrotovalo v Trnavskom kraji, bolo ich 45.
Ako však upozorňuje J. Marková, za trnavskými číslami treba vidieť fakt, že v tomto kraji ešte stále nie je zriadená ani jedna pobočka Centra právnej pomoci a dlžníkov vybavujú pobočky Centra v Bratislavskom a Nitrianskom kraji.
Po novom inak
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy mohli osobný bankrot na zbavenie sa dlhov využiť iba občania – nepodnikatelia. Celý proces bol dvojstupňový – najskôr musel prebehnúť konkurz a až po ňom mohlo nasledovať skúšobné obdobie v trvaní troch rokov, počas ktorého dlžníci splácali časť dlhov podľa splátkového kalendára. Dlžník pritom musel mať aspoň nejaký majetok, aby celou procedúrou mohol prejsť.
Po novom sa možnosť oddlženia rozšírila na väčší okruh osôb. Proces sa zjednodušil z dvojstupňového na jednostupňový. Oddlženie pritom môžu využiť nielen občania, ale aj fyzické osoby - podnikatelia (živnostníci). Dlžníci si na oddlženie môžu vybrať buď konkurz, alebo splátkový kalendár podľa toho, ktorý spôsob im viac vyhovuje.
Podmienkou je, že sa voči dlžníkovi vedie exekučné alebo obdobné vykonávacie konanie a dlžník vyhlási, že je platobne neschopný. Dlžník musí byť pri žiadosti o oddlženie až do ustanovenia správcu zastúpený Centrom právnej pomoci alebo ním určeným právnikom.