Investícia do private equity fondov nepodlieha takým výkyvom ako investície na akciových trhoch. Pozor, nie je však pre každého a záujemca o túto formu investovania musí spĺňať určité podmienky. Viac o možnosti investovania do private equity fondov sa dozviete v rozhovore s riaditeľkou J&T BANKY na Slovensku Annou Macalákovou.

Akcie po prepade spôsobenom situáciou okolo pandémie koronavírusu zaznamenali za posledný rok prudký rast, ale aj ten sa v posledných týždňoch už spomaľuje. Ak chce niekto zhodnocovať prostriedky investovaním mimo akcií, v akom druhu investície vidíte v budúcnosti potenciál?

Čoraz populárnejším investičným nástrojom sa stávajú fondy kvalifikovaných investorov, osobitne private equity fondy. Ako alternatívne aktíva môžu zhodnotiť investície bez ohľadu na to, či sú akciové trhy v býčom alebo v medveďom trende.

Nielen ja osobne, ale aj klienti v našej banke upriamujeme pozornosť na túto oblasť. Upozorňujem však, že to je investícia pre kvalifikovaných investorov. Je potrebné spĺňať zložité podmienky, ktoré určuje zákon, či už je to reálna skúsenosť s investičnými nástrojmi, ktoré mal investor v minulosti nakúpené a držané, určitý objem investovateľného majetku, či tvorba príjmu.

V čom spočíva princíp investovania cez private equity a čím sa odlišuje od tradičnejších foriem zveľaďovania majetku?

Private equity spoločnosti, teda firmy súkromného kapitálu, sú investičné spoločnosti investujúce do základného imania firiem. Často sa stávajú rozhodujúcimi spolumajiteľmi podnikov s možnosťou zásadne ovplyvňovať ich smerovanie. Investičné stratégie takýchto fondov nie sú zviazané toľkými pravidlami ako klasické fondy, čo so sebou prináša o čosi vyššie riziko, zároveň však potenciálne vyššie výnosy.

Väčšina ľudí dnes svoje prostriedky investuje najmä do klasických akciových alebo dlhopisových fondov. O private equity až také množstvo informácií nemajú. Aké výhody tento druh investovania prináša a je v súčasnosti výhodné?

Je rozumným investičným riešením práve v čase nízkych úrokových sadzieb a stále sa zvyšujúcej inflácie. Keďže nepodlieha výkyvom cien tak ako akcie, investície prostredníctvom private equity dokážu efektívne ochrániť hodnotu majetku pri atraktívnom možnom výnose. Výhodou týchto investícií je aj to, že niektoré jurisdikcie umožňujú nižšie zdaňovanie dosiahnutých výnosov.

Investície cez private equity sú skôr známe vo svete než na Slovensku. Táto skupina aktív však dlhodobo rastie a investori jej veria čoraz viac. Akú hodnotu dnes podľa expertov dosahujú?

Najväčšou private equity firmou sveta je BlackStone Group s celkovými aktívami pod správou vo výške viac ako  684 miliárd dolárov (stav  na konci 2. kvartála 2021), z toho vyše 100 miliárd v samotnom private equity, zvyšok tvoria investície do nehnuteľností, úverovanie či investície v hedžových fondoch. Dvojkou trhu je Carlyle Group a trojkou je KKR& Co, ktorých private equity investície boli ku koncu júna tohto roka okolo 150 miliárd dolárov.

Obrovský nárast tohto druhu investícií vidíme najmä v posledných rokoch. Globálne aktíva pod správou private equity fondov dosiahli podľa odhadu konzultačnej spoločnosti Deloitte koncom roka 2020 4,7 bilióna dolárov, pričom pred 10 rokmi to bolo len 1,8 bilióna dolárov. Na rok 2025 predpokladala spoločnosť rast týchto aktív pod správou až na úroveň 5,8 bilióna dolárov. Myslím si, že to bude ešte vyššie číslo vzhľadom na obrovský dopyt po tejto forme investícií v postkovidovom období.

Podľa dát Cambridge Associates dosiahli investície prostredníctvom private equity fondov za posledných 20 rokov k 30. júnu 2020 priemerné ročné zhodnotenie investícií 10,5 %.

Ide o vo svete štandardnú investíciu a myslíme si, že zažije veľký rozmach aj u nás.
Anna Macaláková

Medzi slovenskými investormi je však investovanie cez private equity zatiaľ pomerne neznáme. Veríte, že sa vám podarí im ho priblížiť?

Každý nový spôsob investovania, ktorý sme doteraz na trh priniesli, bol pre investorov najprv neznámou. Či už to boli akcie, alebo korporátne dlhopisy, vždy sme si museli vyšliapať svoju cestičku formou edukácie a získavania skúseností zo strany investorov.

Inak to nebude ani tentoraz. Verím však, že sa nám podarí slovenskému investorovi dostatočne zrozumiteľne vysvetliť, v čom investícia do private equity spočíva, aké v sebe nesie riziká a potenciál. Vo svete ide o štandardnú investíciu a myslíme si, že zažije veľký rozmach aj u nás.

Rastúci záujem o private equity čoraz viac cítiť aj v našich končinách. Je už teda táto forma investovania dostupná aj pre investorov na Slovensku?

Samozrejme, slovenským investorom ponúka možnosť participovať na private equity investíciách napríklad fond J&T ARCH INVESTMENTS. Majetok fondu dnes dosahuje zhruba 290 miliónov eur. Za 12 mesiacov sa jeho aktíva zhodnotili o 9,98 %. Už teraz patrí medzi najlikvidnejšie tituly na pražskej burze.

Fond J&T ARCH INVESTMENTS
  • založený v decembri 2019

  • za 12 mesiacov zhodnotil aktíva o 9,98 % * k 30. 6. 2021

  • majetok fondu dosahuje zhruba 290 miliónov eur

  • verejne obchodovateľný na pražskej burze

Môžete nám priblížiť, ako fond funguje? Do akých projektov idú peniaze investorov, ktorí sa rozhodnú do fondu vložiť svoje peniaze?

Rovnako ako svetové private equity fondy funguje na princípe investícií do obchodných kapitálov firiem. Tvorený je z projektov spätých so skupinou J&T. Vo fonde majú prostriedky investované nielen investori, ale aj spoluzakladatelia a partneri J&T.

Za štvrťstoročie podnikania bola skupina J&T súčasťou budovania firiem, ktoré dnes často presahujú hranice nášho regiónu. Ich hodnota sa momentálne počíta v miliardách eur.

V mnohých z nich stále pôsobíme ako investori či spolumajitelia. Klientom chceme umožniť spolupodieľať sa na budúcnosti týchto projektov a dať im možnosť investovať spolu s našimi akcionármi. Môžu sa tak stať súčasťou rokmi budovaných partnerstiev a investovať do príležitostí, ku ktorým by sa na bežnom trhu nedostali.

Fond sme navyše nastavili tak, že portfólio nebude musieť odpredávať pod cenu len preto, že sa fondu končí obdobie, na ktoré bol založený. Investície môžeme vo fonde držať tak dlho, kým budú prinášať výnos alebo kým nenájde inú investičnú príležitosť.

Zameriavajú sa investície vo fonde iba na jednu oblasť ekonomiky alebo sa sústreďuje na rôzne segmenty? Môžete investorom priblížiť, z čoho je fond zložený?

Filozofia fondu je rovnaká, aká bola doteraz celej skupiny J&T. Vyhľadávať na trhu atraktívne investičné príležitosti a keď také nájde, investovať do nich. Naša finančná sila nám navyše umožňuje podporiť projekty, nech už je situácia na trhu akákoľvek.

Cieľom je spravovať vyvážené portfólio aktív, ktoré investorom zaistia stabilné a dlhodobé zhodnotenie ich rodinného majetku. Najnovšou transakciou je nedávna investícia do holdingu J&T CAPITAL PARTNERS, kde fond získal angažovanosť na spoločných projektoch investorského tandemu Tkáč & Křetínský vrátane podielu na spoločnosti EPH.

V portfóliu fondu sú tiež logistické parky v Česku (pri Pardubiciach a na Ostravsku), podiel na sektore e-commerce (spoločnosť Rohlík) či vo fonde Sandberg Investments (participuje na IT spoločnosti TITAN Freelancers). Fond tiež drží pozíciu v maloobchodnom reťazci prevádzkujúcom obchody Kraj, Terno a Moja Samoška.

Anna Macaláková
Zdroj: Marek Gavlak
Anna Macaláková (38)

Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave. V J&T BANKE pracuje už pätnásť rokov. Od roku 2009 zastávala pozíciu riaditeľky privátneho bankovníctva na Slovensku, neskôr bola šéfkou segmentu Komfort, vybudovala vernostný klub Magnus a stala sa prokuristkou banky. Riaditeľkou banky na Slovensku je už siedmy rok a od roku 2018 je aj členkou predstavenstva banky.

Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.