Postavenie maloletých detí upravuje zákon č. 40/1960 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „OZ“), zákon č. 36/2005 Z. z. zákon o rodine v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoR“) a v prípade výkonu práce zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZP“). V zmysle ustanovenia § 8 a § 9 OZ sa maloletou osobou rozumie osoba, ktorá ešte nedovŕšila 18. rok veku, pričom maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.
Zamestnancom až od pätnástich
V zmysle ustanovenia § 11 ods. 2 ZP môže mať aj maloleté dieťa postavenie zamestnanca, ale za podmienky, že dovŕšilo 15. rok veku. Až od tohto veku môže vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch.
Zákonník práce ale súčasne uvádza aj výnimku, kedy dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo 15. rok veku, môže vykonávať prácu. V zmysle ustanovenia § 11 ods. 4 ZP môže dieťa mladšie ako 15 rokov vykonávať tzv. ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú zdravie, bezpečnosť, ďalší vývoj a školskú dochádzku dieťaťa mladšieho ako 15. rokov, a to len pri účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach, športových predstaveniach a reklamných činnostiach. Avšak na výkon detskej práce musí príslušný okresný inšpektorát práce udeliť povolenie, v ktorom uvedie rozsah práce a podmienky, za ktorých môže byť detská práca vykonávaná.
Vo vašom prípade dieťa vo veku 14 rokov nemôže predávať ručne vyrobený tovar, nakoľko ZP predaj ručne vyrobený tovar nedefinuje ako ľahkú prácu. Súčasne je nutné uviesť, že maloleté dieťa nesmie ani podnikať. Jednou zo základných podmienok živnostenského oprávnenia je v zmysle ustanovenia § 6 ods. 1 zákona č. 455/2001 Z. z. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákonník) v znení neskorších predpisov dovŕšenie 18. roku veku.
Živnosť na rodiča
V zmysle ustanovenia § 27 ods.1 OZ je zákonným zástupcom maloletého dieťaťa rodič, ktorý môže spravovať majetok maloletého dieťaťa. Tento rodič ale musí mať spôsobilosť na právne úkony a jeho rodičovské práva a povinnosti mu súdnym rozhodnutím neboli pozastavené, obmedzené alebo že súd ho nezbavil týchto rodičovských práv a povinností.
Ak by teda vaše 14-ročné dieťa chcelo podnikať, je možné využiť možnosť, že vy ako jeho zákonný zástupca si založíte živnosť, v rámci ktorej budete predávať výrobky, ktoré vyrobí vaše dieťa. Avšak všetky príjmy, ktoré z tejto činnosti nadobudnete ako jej zákonný zástupca, ste povinný spravovať s náležitou starostlivosťou.
Odporúčame zriadiť osobitný bankový účet, na ktorý by boli poukazované všetky príjmy z tejto činnosti, ktoré ste ale povinný najneskôr do 30 dní od dosiahnutia plnoletosti vášho dieťaťa mu odovzdať.
Príjmy z internetovej reklamy
V druhej časti otázky ste uviedli, že by vaše dieťa chcelo peniaze za reklamu na portáli Youtube. Ani v tomto prípade neprichádza do úvahy, aby vaše dieťa mohlo byť zárobkovo činné tým, že bude prostredníctvom portálu Youtube alebo iného portálu predávať ručne vyrobený tovar.
V prípade, že by chcelo prezentovať svoje výrobky prostredníctvom portálu Youtube alebo iného portálu, odporúčame, aby ste ho ako jeho zákonný zástupca oboznámili so zmluvnými podmienkami portálu, ktorý by za účelom prezentovania výrobkov vaše dieťa využilo.
Vzhľadom na vyššie uvedené, dovoľujeme si vám odporučiť, aby vaše dieťa počkalo, kým dovŕši 15. rok veku a až následne vykonávalo prácu ako mladistvý zamestnanec, alebo vy, ako jeho zákonný zástupca, ste si založili živnosť, ako je vyššie uvedené.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.