Až dvesto miliónov dolárov denne strácajú aerolinky, ktoré nemôžu prepravovať pasažierov v Európe. O ďalších sto miliónov prichádzajú letiská. Väčšinu z ich škôd im však poisťovne nenahradia, proti prerušeniu prevádzky pre výbuch sopky sa nik nepoisťoval.

Najväčšia zaisťovňa sveta Swiss Re odhaduje dopad uzavretia vzdušného priestoru nad európskymi krajinami na poisťovne ako veľmi nízky. Podobne reaguje i zaisťovňa Munich Re, ktorá hovorí, že poisťovanie aerolínií proti rušeniu letov síce ponúkala, záujem však doteraz nebol.

Ako píše agentúra Reuters, záujem o podobné krytie zrejme po súčasných skúsenostiach začne rásť. Zároveň to znamená, že ak aerolínie ponúkajú náhradu za nevyužité letenky, ide to z ich vlastných peňazí. Prerušenie prevádzky letísk taktiež nepodlieha krytiu – hradí sa len v prípade, ak je prerušenie spôsobené materiálnou škodou, napríklad výbuchom a podobne.

Lety ale nepremávali z dôvodu uzavretia vzdušného priestoru, k žiadnemu poškodeniu letísk priamo sopkou nedošlo. Podobná podmienka – materiálna škoda – platí i u dodávok tovarov pre firmy či pre poistenie poľnohospodárov. Fakt, že im lietadlo včas nedodá objednaný tovar, preto nepodlieha poisteniu.

Inak sú na tom klienti, u nich náhrada stornovaného, zmeškaného či zrušeného letu záleží na poistných podmienkach. Výluky pre prípad vyššej moci či živelnej pohromy majú len niektoré poisťovne, časť z nich pokrýva i zrušenie vycestovania z dôvodu živelnej udalosti. O poistnej náhrade je najjednoduchšie informovať sa na infolinke poisťovne alebo asistenčnej služby.

Foto na titulke - SITA/AP