Keďže v období váhania sa finančné trhy správajú podľa pravidla „trend je môj kamarát“, kapitulácia dolárových býkov približne jeden cent od hranice 145 centov/EUR spôsobila, že ešte v úvode druhého novembrového týždňa bola znova pod paľbou bariéra 150 centov/EUR. Hrboľatú cestu v zámorí pripomenula prvá dvojciferná miera nezamestnanosti od roku 1983 (10,2 % v októbri), ale aj nečakané oslabenie indexu aktivity v sektore služieb len tesne nad hranicou expanzie (50,6 bodu v októbri).
Podobne ako pred mesiacom sa euro-dolárový pár ocitol na križovatke potenciálneho dvojitého stropu a oslabenia eura alebo jeho zrkadlového obrazu, ktorým je po prelomení predošlých rekordov otvorenie priestoru pre výraznejšie zisky eura. Chýbajúcu chuť pre ostatnú možnosť podčiarklo varovanie agentúry Fitch, podľa ktorej je Veľká Británia najviac ohrozenou spomedzi rozvinutých ekonomík s najvyšším ratingom. To podlomilo nohy libre, ktorá v úvode novembra zamierila znova na silnejšie úrovne.
Hoci Bank of England minulý týždeň úroky ponechala na takmer nulových úrovniach (0,5 %), trh sa poponáhľal s optimistickou interpretáciou, že rámec pre kvantitatívne uvoľňovanie zvýšila len o 25 miliárd libier (200 mld. GBP) namiesto očakávaného dvojnásobku. Hoci ani Európska centrálna banka úrokovým status quo neprekvapila, aj v jej prípade sa trh poponáhľal so spojením poznámok o mierne lepších hospodárskych vyhliadkach s tým, ako jej prezident Jean-Claude Trichet diplomaticky a šalamúnsky naznačil, že „nepovie nič, čo by spochybnilo súčasné nálady na trhu“, ktorý sa postupne pripravuje na to, že ponuka mimoriadnych 12-mesačných refinančných operácií sa skončí v tomto kalendárnom roku.Podobne ako pred časom šéf Fedu Ben Bernanke upriamil pozornosť na to, že časť opatrení „kvantitatívneho“ uvoľnenia má sama osebe povahu „autoexspirácie“, čiže stačí neobnoviť splatné pôžičky od centrálnej banky.
Hodnotenie ústupu od týchto dlhodobých mimoriadnych opatrení ako začiatok „ukončenia“ (exitu) je však predčasné. Nielen preto, že sme ďaleko od momentu prvého zvýšenia kľúčových sadzieb, ale aj pre neštandardné podmienky na peňažnom trhu. Tam prebytok likvidity spôsobil, že sadzby EURIBOR do šiestich mesiacov sú pod hranicou 1 %. Pri splatnostiach do troch týždňov sú dokonca nižšie než 0,4 %. Prvá etapa „normalizácie“ v extrémne stimulačnom uvoľnenom nastavení menovej politiky preto bude citeľná vtedy, keď sa najkratšie splatnosti na peňažnom trhu začnú postupne približovať ku kľúčovej sadzbe ECB (1,0 %).
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.