Ak ste skutočne žiadnu zmluvu o pôžičke nepodpísali a peniaze nezinkasovali, veriteľ sa pravdepodobne snaží vás ako údajného dlžníka pripraviť podvodným spôsobom o finančné prostriedky.
Zmluva o pôžičke
Právna úprava zmluvy o pôžičke je zakomponovaná do §§ 657 – 658 Občianskeho zákonníka. Na základe zmluvy o pôžičke veriteľ požičiava dlžníkovi finančné prostriedky v konkrétnej výške, ktoré sa dlžník zaväzuje vrátiť v termíne splatnosti.
Zmluvu o pôžičke môžu zmluvné strany uzatvoriť v písomnej forme, ale aj konkludentne v ústnej podobe. Legislatíva nepredpisuje pre zmluvu o pôžičke obligatórne písomnú formu. Veriteľ môže požičať dlžníkovi peniaze za dohodnutý úrok, ale aj bezúročne. Úrok sa dohodne ročne, často sa používa skratka p. a. (per annum – ročne).
Odporúčame vám v súdnom konaní nasledovný postup. Je potrebné, aby ste sa vyjadrili k žalobe v zmysle, že ste žiadnu zmluvu o pôžičke nepodpísali a nezinkasovali finančné prostriedky vo výške 10 000 eur.
Problémom je, že zmluva o pôžičke mala byť údajne podpísaná úradne overeným podpisom dlžníka a k zmluve je pripojená podpisovacia doložka matriky. Odporúčam vám, aby ste ako žalovaný, navrhli súdu vykonanie dvoch dôkazov.
Navrhnite dôkazy
Prvým dôkazom je verifikácia spornej osvedčovacej doložky. Súd požiada matriku či žalovaný skutočne podpísal v konkrétny deň daný dokument. Mestský úrad by mal viesť osvedčovaciu knihu, v ktorej je uvedený aj právny titul úradne overeného podpisu.
Ak je pravdivá informácia v otázke, že veriteľ pripojil k zmluve o pôžičke osvedčovaciu doložku z inej zmluvy (konkrétne z kúpnej zmluvy o prevode vlastníctva bytu), matrika by mala tento rozpor odstrániť. Každý úradne overený podpis má pridelené registračné číslo za účelom kontroly autentickosti každého podpisu.
Druhým dôkazom je, že ak žalovaný požiadate súd, aby do súdneho konania prizval znalca z odboru grafológie. Úlohou znalca bude zistiť, či podpis na zmluve o pôžičke je reálnym autentickým podpisom vás ako žalovaného alebo či ide o sfalšovaný podpis vyhotovený vo forme falzifikátu.
Ak výsledok znaleckého posudku bude, že podpis je sfalšovaný, mali by ste súdny spor vyhrať. To je ešte len polovičný úspech vo veci. Nemali by ste ale zastať na pol ceste, ale celú kauzu dotiahnuť do konca.
Trestné oznámenie
Mali by ste podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Skutkovú podstatu trestného činu podvodu upravuje ustanovenie § 221 Trestného zákona tak, že podvod spácha ten, kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu.
Trestné oznámenie možno podať na polícii alebo prokuratúre. Výhodou trestného konania oproti súdnemu konaniu je napríklad to, že vy ako oznamovateľ nebudete platiť za znalecký posudok z grafológie. Zároveň orgány činné v trestnom konaní môžu v konečnom dôsledku vypátrať páchateľa trestného činu podvodu v štádiu pokusu.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.