Napriek očakávaniam mierneho oživenia ekonomiky cítia slovenské firmy naďalej dôsledky krízy. Vlna bankrotov, ktorá ich zasiahla na jeseň minulého roku, dokonca naberá na intenzite.
Zmenené vyhliadky
„Za prvý polrok sa podľa doterajšieho vývoja a odhadov dostane do insolvencie päťsto podnikov – o polovicu viac firiem než za prvých šesť mesiacov roku 2009,“ očakáva generálny riaditeľ Coface Slovakia Tomáš Jurík. Začiatkom roku bola medziročná zmena ešte pesimistickejšia, no to najmä pre nižšiu porovnávaciu bázu z vlaňajška. V prvých mesiacoch minulého roku krízu na Slovensku ešte natoľko cítiť nebolo, no už od druhého štvrťroku sa situácia zhoršovala. Za prvý polrok 2009 vyhlásili súdy na Slovensku 146 bankrotov, povolili 21 reštrukturalizácií a zamietli 160 návrhov na konkurz pre nemajetnosť dlžníka. V druhom polroku insolvencií pribudlo, keď firmám začali dochádzať rezervy.
Opatrné banky
Firmy už mesiace trápia finančné dosahy krízy, najmä pokles prijatých platieb pre nižší dopyt a horšiu platobnú disciplínu odberateľov. „Podniky prišli na to, že odberatelia sa začínajú znovu vo zvýšenej miere financovať – neplatia im,“ hovorí T. Jurík. V mnohých prípadoch preto, že nedokážu získať štandardné bankové financovanie. Banky nielen poskytujú celkovo menej úverov, ale znížili tiež podiel, v akom sú ochotné podieľať sa na financovaní projektov. Mnohým podnikom podľa zistení TRENDU chýba aj prevádzkové financovanie, niektorým nedostatok okamžitých peňazí dokonca bráni reagovať na o niečo vyššie objednávky a zvýšiť výrobu. Popri investičných úveroch banky citeľne znížili aj firemné kontokorenty a iné formy prevádzkového financovania. „Od prístupu bánk a ich ochoty poskytovať firmám úvery bude do značnej miery závisieť priebeh oživenia firemnej sféry,“ avizuje T. Jurík.
Ťažkosti stavbárov
Najťažšie sa podľa neho momentálne podniká firmám zo stavebníctva, dopravy, textilného a odevného priemyslu, mäsospracujúceho priemyslu a obchodným firmám. Kým textilno-odevná branža je na zozname najohrozenejších permanentne, podobne ako obchodníci, niektoré sektory sa až tak zle nemali. Najmä lokálne dopravné a špedičné firmy potrebujú pre odraz odo dna podstatne vyššie oživenie ekonomiky, ktoré by zvýšilo dopyt po ich službách. Vážne ťažkosti veští T. Jurík subdodávateľským stavebným firmám. „S výnimkou podnikov, ktoré sa angažujú vo výstavbe infraštruktúrnych projektov, bude rok 2010 pre stavebníctvo ešte ťažší než bol vlaňajší,“ avizuje.
Opatrné Česko
Popri priamych dozvukoch krízy a miere oživenia dopytu ovplyvňujú situáciu firiem aj ďalšie faktory, ktoré s nedávnymi poryvmi v svetovej ekonomike súvisia. Podniky v otvorených ekonomikách strednej Európy citlivo sledujú aj vývoj na exportných trhoch. Napríklad kurz eura, na ktorý vážne vplýva snaha o zamedzenie štátneho bankrotu Grécka, sledujú pozorne nielen na Slovensku, ktoré patrí do eurozóny.
Aj keď v susednom Česku prevláda skôr pozitívne vnímanie toho, že krajina zatiaľ neprijala euro, firmy sú nesmierne opatrné. Vzhľadom na vplyv nemeckého trhu ako aj ďalších vývozných teritórií v eurových krajinách sa sila eura týka aj českých firiem, konštatoval na včerajšej pražskej konferencii Coface Riziko krajín podpredseda predstavenstva českej Asociácie malých a stredných podnikov Karel Havlíček.
„Mnoho firiem malo pocit, že vývoz je vhodne rozvrhnutý, no stačil pokles dopytu z Nemecka a český hrubý domáci produkt poklesol o desať percentných bodov,“ komentuje K. Havlíček skúsenosť českých firiem.
Foto na titulke - Photodisc