S humorom sa zvykne tvrdiť, že tón, ktorý zaznie zo Svetového ekonomického fóra v Davose, treba otočiť a vznikne pravdivý obraz sveta na najbližší rok. Veľmi dobre to môže platiť aj v tomto roku. Svetová ekonomická elita ponúkla značne optimistický pohľad na svetové dianie, ktorý len sotva odpovedá realite.
Napríklad, nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že je „absolútne presvedčený“, že v Nemecku tento rok recesia nebude. Jeho tvrdenie je založené na mierne zlepšujúcich sa ekonomických dátach, ktoré naznačujú, že krajina sa vo štvrtom kvartáli mohla vyhnúť recesii. V realite sa však nemecké makrodáta iba posunuli z úrovne hrozivých do stagnujúcich. Ekonomike výrazne pomohlo teplé počasie a masívne vládne stimuly. Tvrdiť však, že najväčšia európska ekonomika prekonala závislosť na ruských palivách je buď nedbalý politický marketing alebo silný sebaklam.
Elitársky sebaklam
Skupinové myslenie ekonomických elít dosiahlo fascinujúce úrovne. Celá plejáda účastníkov vidí iba jeden scenár – mäkké pristátie, keď centrálne banky porazia infláciu bez výraznejšieho negatívneho dopadu na ekonomiku. Jeden z mála názorov, ktorý s tým nie stotožnený predstavil harvardský profesor Ken Rogoff. „Tohtoročné sebauspokojenie je ohromujúce,“ poznamenal na margo medializovaných názorov účastníkov summitu. K. Rogoff je expert na dlhové cykly a mimochodom aj americký šachový veľmajster, ktorý vidí viac ako na krok dopredu.
Davoský optimizmus môže byť značne zavádzajúci. Dokumentuje to aj január 2008, kedy dosiahol surreálne úrovne – a to pol roka po tom, ako sa na finančných trhoch nevídanými poruchami odštartovala veľká finančná kríza, no do ekonomiky zavítala až o pol roka neskôr. Všetci ju zhodili zo stola ako nezmysel, keďže medzitým HDP mierne vzrástol. Pre elity bol rast znamením, že všetko zlé je za nami. Keďže dynamika ekonomických zmien je pomalá, v skutočnosti nešlo o nič iné ako sebaklam so snahou upokojiť svet, že politici majú situáciu pod kontrolou. Druhá polovica roka 2008 a následne prvé mesiace roka 2009 ukázali, že išlo o veľmi arogantný postoj.
Keď sa najhorší scenár stáva základným. Situáciu nemá pod kontrolou Fed, ale dlhopisový trh
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?