Táto bývalá sovietska sporiteľňa, ktorá je z polovice v rukách centrálnej banky a na čele ktorej stojí spojenec prezidenta Vladimira Putina, tento mesiac prekonala najväčšiu ruskú ropnú spoločnosť Rosnefť a dostala sa na prvú priečku rebríčka ruských spoločností z hľadiska trhovej kapitalizácie.
Napriek hospodárskej kríze a sankciám Západu uvaleným na Rusko sa Sberbank rozvíja, a to na úkor tuzemských rivalov. Banka spravuje viac ako tretinu ruských bankových vkladov. Jej zisk v minulom roku podľa Reuters dosiahol rekordných v prepočte 9,5 miliardy dolárov.
Keďže západnej sankcie zmarili medzinárodnú expanziu, Sberbank sa zamerala na domáce projekty. Teraz chce svojim zákazníkom po celom Rusku predávať každodenné služby nebankového charakteru a zarábať na poplatkoch, aj keď tieto služby nebude sama priamo poskytovať. Bližšie sa banka nevyjadrila s tým, že projekt „finančného ekosystému“ je ešte v počiatočnom štádiu.
Budúci mesiac sa Sberbank stane jedným z dvoch subjektov splnomocnených predávať štátne dlhopisy verejnosti. Banka dúfa, že by tak mohla znížiť svoju závislosť od príjmov z úrokov.
„Musíme myslieť na budúcnosť v prostredí nízkych úrokových sadzieb a nájsť spôsob, ako zvýšiť poplatky a provízie,“ uviedol člen predstavenstva banky Alexander Morozov v rozhovore pre agentúru Reuters.
Po uzavretí 1 300 pobočiek v roku 2016 banka plánuje svoje postavenie upevniť rušením ďalších a súčasne posilniť internetové bankovníctvo. Plánuje, že do roku 2025 bude na jej výplatnej listine len polovica zo súčasných 330 000 zamestnancov.