Dánska investičná banka Saxo Bank pravidelne pred Novým rokom zverejňuje desať „šokujúcich predpovedí“. V nich banka menuje udalosti, ktorých uskutočnenie v nasledujúcom roku nie je až tak pravdepodobné, no šanca je výrazne vyššia, než si myslí zvyšok finančných trhov.

„Ak by sa niektoré z predpovedí naplnili, urobilo by to z roku 2012 zlomový rok. Boli by sme najradšej, keby sa naše vízie ukázali ako chybné, ale len ak ich nahradí niečo lepšie ako súčasný model fungovania centrálnych bánk a vlád,“ vyhlásil hlavný ekonóm banky Steen Jakobsen.

1. Akcie Apple Inc sa zrútia o 50 percent

Vstupom do roku 2012 sa bude musieť Apple vysporiadať s niekoľkonásobnou konkurenciou, akú predstavujú firmy Google, Amazon, Microsoft/Nokia či Samsung voči najinovatívnejším produktom Applu – iPhonom a iPadom. Firma nebude schopná udržať si doterajší 55-percentný podiel na trhu smartfónov a 66-percentný u tabletov.

Saxo Bank: Akcie Applu sa zrútia o 50 percent

2. EÚ vyhlási prázdniny pre banky

Opatrenia z decembrového summitu členov Európskej únie (EÚ) sa ukážu byť nedostatočné na riešenie dlhových problémov v Európe. Osobitne v prípade Talianska. Dlhová kríza sa vráti v polovici roka ako pomsta. Akciové trhy sa zvrtnú a v krátkom čase poklesnú o 25 percent. Politici budú nútení vyhlásiť rozsiahle bankové prázdniny. Všetky európske burzy a banky sa najmenej na týždeň zatvoria. Lídri únie sa zhromaždia v štýle vatikánskych kardinálov na voľbe nového pápeža a zbúchajú koncept „Novej Európy“.

3. Neznámy prezident USA

V roku 1992 texaský miliardár Ross Perot zužitkoval ekonomickú recesiu a verejné znechutenie z dovtedajších amerických politikov a získal 18,9 percenta hlasov. Počas trojročného pôsobenia Baracka Obamu sa zmenilo len minimum a sklamanie zo súčasného politického stavu sa len zvýšilo, takže šance pre kandidáta tretej politickej strany nikdy neboli zrelšie. Niekto so skutočne silným programom obsahujúcim reálne opatrenia vstúpi začiatkom roku 2012 do ringu a v novembri vybojuje funkciu v jednom z najrozhodujúcejších hlasovaní v americkej histórii vôbec, keď získa 38 percent z hlasov.

4. Austrália upadne do recesie

Efekt spomalenia v najväčších krajinách Ázie pretečie aj do ďalších štátov v okolí. Ak vôbec existovala krajina závislá na prosperite Číny, bola to Austrália s jej úzkym zameraním na ťažobný priemysel a prírodné zdroje. Dopyt Číny po týchto produktoch sa však oslabí a Austráliu to potlačí do recesie. A bude ešte horšie, keď sa zosypú firmy zaoberajúce sa výstavbou či financovaním bývania pre obyvateľstvo. Stane sa tak pol dekády po zvyšku rozvinutého sveta.

5. 50 európskych bánk bude znárodnených

So začiatkom roka 2012 sa vystupňuje tlak na európsky bankový systém po tom, čo nové kapitálové nároky a regulácia dostanú banky pod silný časový stres. Spustí to vodopád predajov finančných aktív, no na trhu bude len pár kupujúcich. Totálne zmrazenie medzibankových pohybov znervózni sporiteľov a vyvolá „run“ na banky, keďže dôveryhodnosť garancií vkladov naštrbí nesplácanie štátnych dlhopisov, do ktorých banky investovali. Vyše 50 bánk skončí nakoniec v bilanciách miestnych vlád a niekoľko známych značiek zanikne dokonca úplne.

6. Švédsko a Nórsko nahradia Švajčiarsko

Švajčiarsko je príkladom toho, že stať sa bezpečným prístavom vo svete bezmocných centrálnych bánk predstavuje množstvo rizík pre ekonomiku. Kapitálové trhy oboch štátov sú výrazne menšie než tie vo Švajčiarsku, ale Švajčiari agresívne devalvovali vlastnú menu a investori sa obzerajú po nových „bezpečných prístavoch“ pre svoje voľné prostriedky. Naliať ich do štátnych dlhopisov oboch spomínaných vysoko dôveryhodných krajín sa natoľko rozšíri, že výnosy pri 10-ročných bondoch týchto štátov budú už o vyše 100 bázických bodov pod tradične vysoko cenenými nemeckými bondmi.

7. Víťazstvo Švajčiarskej centrálnej banky

Vytrvalosť Švajčiarska v boji proti posilňovaniu domácej meny sa v roku 2012 dočká úspechu. Švajčiarske ukazovatele – špeciálne tie súvisiace s jej exportom – silne postihne predošlé posilnenie franku. Centrálna banka a vláda potom posilnia súčasné opatrenia proti ďalšiemu posilneniu švajčiarskej meny a zavedie sa negatívna úroková sadzba, čo vyvolá dostatočný odliv kapitálu. Krajine sa tak nakoniec podarí zmanažovať pohyb kurzu eura voči franku na 1,5 v priebehu roka.

8. Čínsky jüan sa oslabí o desatinu

Efekt stavania miliónových miest duchov slabne a exportéri bojujú so zužujúcimi sa maržami kvôli silnejúcemu jüanu. Čína sa dostane na pokraj recesie, čo v jej prípade znamená rast hrubého domáceho produktu „len“ o 5 až 6 percent. Čínski politici v snahe zachrániť vlastný export pripustia oslabenie jüanu voči americkému doláru napriek jeho statusu bezpečného prístavu v období spomaľovania svetového rastu a zhoršenia dlhovej krízy v eurozóne. Výsledkom bude nárast výmenného kurzu o desať percent na 7,00.

9. Baltic Dry Index stúpne o 100 percent

Rok 2012 môže priniesť nárast Baltic Dry Index, ktorý denne sleduje ceny prepravy surovín po mori, napríklad uhlia, železnej rudy či obilia. Nižšie ceny ropy povedú k zníženiu prevádzkových nákladov. Brazília a Austrália podľa očakávaní zvýšia ťažbu železnej rudy, čo povedie k ďalšiemu poklesu jej ceny. Zároveň sa zvýši dopyt tejto suroviny v Číne vzhľadom na jej nenásytnú priemyselnú produkciu. V kombinácii s množstvom umelo uvoľnených peňazí v ekonomike to povedie k masívnemu nárastu dopytu po železnej rude.

10. Ceny pšenice sa zdvojnásobia

Cena pšenice na chicagskej burze sa počas nasledujúceho roka po prepade v tomto roku zdvojnásobí. Pri počte sedem miliárd obyvateľov na zemeguli, politike tlačenia nadmerného množstva peňazí a návrate zlého počasia na celom svete bude rok 2012 veľmi zlým rok pre poľnohospodárske produkty. Ceny pšenice porastú špeciálne rýchlo aj s podporou špekulatívnych investorov. Tí vďaka doteraz nevídanému rozsahu krátkych obchodov dotlačia cenu tejto komodity blízko k jej historickému rekordu z roku 2008.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP