Sporenie v bankách už nevynáša toľko, čo v prvej polovici roka. Od soboty znížila úročenie na sporiacich vkladoch aj Zuno banka a posunula sa pod psychologickú dvojku. Úrok na základnom sporení stlačila z 2,01 percenta na 1,6 percent.

Stotinku nad dvojkou najskôr považuje za zaujímavú, v takejto výške nastavila úrokovú sadzbu pri Sporení plus (znížila ju z 2,5 percenta). Vyššiu sadzbu môžu získať klienti, keď si z účtu nevyberajú svoje prostriedky. V mesiaci, keď tak urobia, nedostanú nič. Zuno tak prišlo o prvé miesto v rebríčku najlepšie úročených sporiacich účtov.

Vyššiu sadzbu aktuálne ponúka mBank. Na sporiacom účte eMax Plus priznáva úrokovú sadzbu 2,1 percenta. Keďže od apríla zrušila poplatky za druhý a ďalší prevod na tomto účte, rozdiel v jej sporení „plus“ a bez tohto prídavku zostal v ponuke platobnej karty k účtu. Klienti, ktorí ju k sporiacemu účtu chcú, sa musia zmieriť s nižšou sadzbou 0,9 percenta. Najstaršie internetové neviazané sporenie ING Konto opustilo dvojku už v lete, aktuálne ho banka úročí 1,75 percentom.

Internetové banky, ktoré ponúkajú neviazané sporenie, sa v znižovaní úrokov vezú na podobnej vlne ako komerčné banky. Kopírujú tým pokles sadzieb na medzibankovom trhu. V polovici októbra opustila dvojpercentné úročenie ČSOB, úrok znížila na 1,6 percenta. No kým v minulosti zvykla úrokovú sadzbu klientom garantovať pol roka, tento úrok už podrží len jeden mesiac – do polovice novembra. Od júla pritom banka nemá výhodný úrok pre všetkých. Dostanú ho len klienti banky, ktorí sú aktívni. Splniť musia niekoľko podmienok.

Výnimkou, ktorá sa úročením úplne vymyká trhovým sadzbám, je Prima banka Slovensko. Tá pre svojich klientov k osobnému účtu ponúka sporiaci účet s úrokom päť percent. No v tomto prípade sa klient musí rozhodnúť vopred koľko bude pravidelne vkladať, sporenie má viazanosť (12, 18 alebo 24 mesiacov) a pri predčasnom výbere úroky klient nedostane.

Ak vydrží, banka ich bude pripisovať na konci. Na dvojke držia sadzbu pre svojich klientov (s rôznymi obmedzeniami) v Slovenskej sporiteľni, UniCredit Bank, či Volksbank. Ďalšie veľké banky Tatra banka a VÚB nemajú sporiace programy založené na zaujímavo úročenom neviazanom, či na krátky čas viazanom sporiacom účte.

Kompletný prehĺad ponuky sporenia nájdete na Totalmoney.sk.

Ilustračné foto na titulke - Photodisc