Traja bankoví analytici budú pravidelne štvrťročne pre eTREND predpovedať, ako sa budú vyvíjať úroky v eurozóne. Zároveň naznačia, aký dopad bude mať zmena sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) na úročenie vkladov a hypoték na Slovensku.
Michal Mušák – analytik Slovenskej sporiteľne
Zvyšovanie sadzieb ECB by sa mohlo preniesť aj do vyšších úrokov na termínovaných vkladoch, najmä u krátkych splatností do šiestich mesiacov. Predpokladám, že základná sadzba ECB sa do konca roku zvýši o 0,5 percentného bodu, čo sa môže takmer v plnej miere premietnuť aj do úročenia kratších termínovaných vkladov. V prípade dlhších vkladov bude nárast trhových sadzieb, a teda aj úrokov pre klientov zrejme menší.
Predpokladám, že úroky z úverov na bývanie ostanú najbližšie tri mesiace podobné ako v súčasnosti. Na jednej strane sa pravdepodobne budú mierne zvyšovať trhové úroky. Ak však bude ekonomika rásť a najmä ak sa bude zlepšovať situácia na trhu práce, banky by mali mať nižšie rizikové náklady, čo môže tlmiť rast úrokov.
Zo strednodobého hľadiska by však úroky z úveroch mali rásť. Trhové úroky v eurozóne sú v súčasnosti z historického hľadiska nízke a predpokladám, že už koncom tohto a počas budúceho roku by mal ich rast postupne tlačiť nahor aj sadzby z úverov na bývanie
Eva Sadovská – analytička Poštovej banky
Očakávam, že už o niekoľko týždňov ECB zvýši základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentného bodu na 1,50 percenta. Toto zvýšenie, dokonca aj to potenciálne, má za následok rast úrokov na medzibankovom trhu. Na základe týchto sadzieb banky nastavujú aj úroky na vkladových a úverových produktoch pre klientov. Posun sadzieb pri produktoch ale nemusí byť presne o 0,25 percentného bodu.
Za predpokladu zdravého konkurenčného boja bánk by sme sa pri termínovaných vkladoch mohli tešiť z výraznejšieho rastu úrokov, pri hypotékach, naopak, z ich miernejšieho pohybu nahor. Pri úveroch hrá navyše svoju úlohu aj riziková prirážka, ktorá v čase prepúšťania rastie. Naopak, v období stabilizácie na trhu práce, ku ktorému Slovensko smeruje, prirážka klesá.
Netreba tiež zabúdať na fakt, že ECB bude v zvyšovaní sadzieb pokračovať, na čo medzibankový trh zvykne reagovať už v predstihu. Do konca roka očakávam minimálne ešte jedno ďalšie zvýšenie základnej sadzby ECB o 0,25 percentného bodu na konečných 1,75 percenta.
Eduard Hagara – analytik ING Bank
Predpokladám, že po signalizovanom zvýšení úrokových sadzieb o 0,25 percentného bodu v júli (na 1,5 percenta) ECB pristúpi do konca roka ešte k jednému rovnakému zvýšeniu, a to vo štvrtom štvrťroku.
Centrálna banka sa zvyšovaním úrokov snaží zmierňovať inflačné riziko. V máji bola inflácia v eurozóne na úrovni 2,7 percenta, čo je relatívne vysoko nad cieľom ECB. Stabilizujúce sa ceny komodít by mali ku koncu tohto roka a v budúcom roku pôsobiť skôr v prospech nižšej inflácie, ale k proinflačným rizikám patrí napríklad zrýchľujúci sa rast nákladov na pracovnú silu v Nemecku.
Vývoj úrokovej sadzby ECB udáva základný trend, od ktorého sa odvíjajú aj klientské sadzby. Vzhľadom na ďalšie trhové faktory sa však zmeny v sadzbách pre klientov nemusia vždy prelínať so zmenami v úrokoch ECB.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com