USA sa topia v rope

Cena ropy Brent zaznamenala pod vplyvom násilností na Ukrajine, ale aj v Líbyi minulý týždeň rast zo 107 USD za barel na 110 USD/b. Líbya, ktorá má najväčšie zásoby ropy v Afrike, v apríli vyprodukovala denne len 215-tisíc barelov, čo predstavuje len 13 percent jej celkovej ťažobnej kapacity.

Udalosti okolo referenda v Doneckom regióne len zvýšili napätie medzi Ruskom a USA. NATO sa vyjadrilo, že by sa mohol zopakovať Krymský scenár, kedy by sa ďalšie časti Ukrajiny pripojili k Rusku. Napätie medzi Západom a Ruskom podľa analytikov udrží cenu ropy nad 100 USD/b.

Dopyt po rope, ktorý ťaží kartel OPEC, by sa mal podľa Medzinárodnej energetickej agentúry zvýšiť v druhej polovici tohto roka o približne 0,8 milióna na 30,7 milióna barelov denne. Očakáva sa, že celoročná globálna spotreba ropy sa zvýši o 1,4 percenta na 92,8 milióna barelov denne.

Produkcia OPECU sa v apríli vďaka zvýšeniu produkcie v Iraku a Saudskej Arábii odrazila od päťmesačného minima na 29,9 milióna b/d. Očakáva sa, že kartel nechá na svojej schôdzke 11. júna vo Viedni svoje produkčné limity bez zmeny, teda na úrovni 30 miliónov b/d.

Pozornosť vzbudil aj komentár amerického ministra energetiky Ernesta Moniz, podľa ktorého by stálo za zváženie zrušiť 41 rokov starý zákaz exportu ropy. Ak by k nemu došlo, mohlo by to viesť k preskupeniu svetového trhu s touto komoditou tiež k zmene ceny.

Úvahy o zrušení zákazu exportu sa začali objavovať, keď zásoby americkej ropy narástli kvôli ťažbe ropy z bridlíc do nevídaných rozmerov. Skladovacie kapacity pozdĺž Mexického zálivu sa totiž plnia spolu s narastaním kapacity ropovodov vedúcich z Cushingu, najvýznamnejšieho dopravného uzla pre ropu obchodovanú v New Yorku. Rafinérie na pobreží Mexického zálivu ale nie sú vybavené na spracovanie takého množstva ľahkej ropy a sú stále závislé na dovoze ropy ťažšieho typu. Milióny barelov ropy vyprodukované v USA tak nemajú odbyt.

Ruský plyn pôjde do Číny

Zdroj: SITA/AP

Ruský plyn do Číny

Kým cena zemného plynu s júnovou dodávkou sa minulý týždeň v USA dostala na päťtýždňové minimá, v Európe je okolo plynu neobvykle rušno. Ruský prezident Vladimír Putin totiž informoval zástupcov európskych štátov, že Moskva od 1. júna zastaví dodávky plynu do Európy ak Ukrajina nezaplatí svoje záväzky. A tento týždeň sa V. Putin chystá do Číny, aby tu spečatili zmluvu o dodávkach ruského plynu.

Rusko sa totiž snaží diverzifikovať svoj export plynu mimo Európu a Čína sa zas usiluje o diverzifikáciu svojich dodávok energií. V prípade, že dôjde k podpisu zmluvy, musel by Gazprom investovať minimálne 56 miliárd USD do stavby nového plynovou a to do konca roku 2019. Kontrakt by mal byť podpísaný na 30 rokov. Cena zatiaľ známa nie je, ale postoj Európy k Rusku významne nahráva pri vyjednávacej pozícii Číne.

Platina na trh neprúdi

Na trhu drahých kovov prekvapila obchodníkov najviac správa, že viac než storočná tradícia – každodenné fixovanie ceny striebra na londýnskej burze, sa skončí 14. augusta. Súvisí to s odchodom Deutsche Bank z pravidelného denného fixingu zlata, potom ako sa preukázali cenové manipulácie, ktoré vyšetruje špeciálna komisia.

Zlatu sa v minulom týždni veľmi nedarilo. Skončilo len nepatrne nad záverečnou úrovňou týždňa predchádzajúceho, pridalo si len 0,3 percenta a aktuálne sa obchoduje v USA na úrovni 1 293,8 USD/troyská unca a v Londýne za 1 302 USD/unca. Pevne sa tak drží svojho rozmedzia. Odhodlanie investorov zatiaľ zostáva nízke, napriek pár nedávnym „dobrým" správam z ekonomického rastu.

Pokiaľ ide o Čínu, obavy o trh s nehnuteľnosťami a stále rastúce množstvo nesplácaných bankových pôžičiek, zatiaľ neviedli k žiadnemu nárastu fyzického dopytu po zlate. V Indii by mohlo stabilizovať ekonomiku volebné víťazstvo strany BJD. Je tiež možné, že dôjde k zrušeniu obmedzenia dovozu zlata. Obchodníci so zlatom však neustále čítajú protichodné správy, a preto mnohí z nich teraz radšej zostávajú bokom. Denné množstvo zobchodovaného žltého kovu tak zostáva nízke, rovnako ako chuť investorov.

Zaujímavé je dianie na trhu s platinou. Jej výroba v juhoafrickej Impale, najväčšej bani na svete, bude totiž paralyzovaná minimálne do polovice tohto roku. Od konca januára približne 70-tisíc pracovníkov štrajkuje. Situácia je veľmi napätá a v minulý týždeň si vyžiadala 4 ľudské životy.

Cena platiny s júlovým termínom dodávky za uplynulé dva týždne stúpla o viac než 3,5 percenta a piatkové obchodovanie na burze CME uzavrelo na 1 466,10 USD/unca. Podobná je situácia aj na trhu s paládiom. Jeho júnový kontrakt na New York Mercantile Exchange zdražel na 824 USD/unca, čo je najvyššia cena od augusta 2013. Dôvodom sú obavy z nedostatočnej produkcie.

Chlieb bude

Po niekoľkotýždňových rekordných rastoch ceny pšenice aj kukurice otočili smer a lacnejú. Informácie o suchom počasí v hlavnej pestovateľskej oblasti USA hovoria, že rýchlosť výsevu novej úrody by sa mala ešte zvýšiť. Ministerstvo poľnohospodárstva USA uviedlo, že až 59 percent kukuričných polí už bolo osiatych, pričom vlani bolo v rovnakom čase osiatych len 29 percent.

Súhra viacerých pozitívnych faktorov naznačuje, že budúca úroda obilnín by mohla byť na dobrej úrovni. Pšenica sa aj vďaka tomu dostala do najdlhšej série cenových prepadov za uplynulých 10 mesiacov. Pritom ešte 6. mája dosahovala viac než ročné maximum.

Minulý týždeň uzavrela pšenica na 674,25 centoch za bušel (27,216 kg). Americké Ministerstvo poľnohospodárstva vyhlásilo, že svetové zásoby pšenice vzrastú o 0,5 percenta na 187,4 milióna ton k 1. júnu 2015.

Organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zas zverejnila, že ceny pšenice za uplynulých 14 mesiacov v Južnej Afrike klesli na minimum, pričom tohtoročná žatva v tejto oblasti by mala byť lepšia o deväť percent a úroda by mala dosiahnuť 13,63 milióna ton.

Drahšia šálka kakaa aj kávy

Rast ceny kakaa spôsobujú najmä informácie, že jeho zásoby na burze NYSE Liffe klesli za ostatné dva týždne o pätinu na 78 890 ton. Prudko zdražel cukor, lebo analytici očakávajú, že v tomto marketingovom roku sa produkcia v centrálno-južnej oblasti Brazílii zníži medziročne o 3,2 percenta na 33,2 milióna ton. Pokles spôsobuje sucho, ktoré zničilo časť úrody cukrovej trstiny. Cenový rast oboch komodít je aj v budúcich týždňoch viac než pravdepodobný.

Aj cena kávy typu Arabica je opäť hore. Ide už o už druhú vlnu korekcií, ktorá prišla po utlmení dramatickej februárovej série zdražovaní. Nižšie zásoby v Brazílii, spôsobené januárovými drsnými suchami, neustále tlačia na cenu. Zber kávy je práve v plnom prúde, obchodníci čakajú na výšku skutočnej úrody. Minulý týždeň sa obchodvala libra (0,4536 kg) arabiky za 185,05 centov.

Komodity na svetových burzách
(stav k 19. máju 2014, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 109,37 4,36 -1,93
WTI (USD/b) 102,61 6,10 -0,30
Zlato (USD/troy) 1 302 -3,89 -9,69
Striebro (USD/troy) 19,55 -9,74 -15,19
Meď (USD/t) 7 009 -4,86 -10,60
Hliník (USD/t) 1 724,50 -5,74 -11,43
Nikel (USD/t) 19 785 31,53 23,60
Olovo (USD/t) 2 121 4,47 -1,83
Zinok (USD/t) 2 085 14,40 7,50
Cín (USD/t) 23 555 10,59 3,92
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco