Conference Board index spotrebiteľskej dôvery za júl prudko vzrástol z 85,2 b. na najvyššiu úroveň od októbra 2007 90,9 b. (oč. 85,5b.). Americkí spotrebitelia sú teda čoraz ďalej, tým viac optimistickejší ohľadom vývoja ekonomiky a svojich príjmov, a tým pádom by mali byť ochotnejší aj viac míňať.

Okrem týchto dlhodobejších faktorov včera pomohlo americkému doláru aj prekonanie technických úrovní na páre s jenom a eurom. Zaujímavejšie to bolo na páre s jenom, USDJPY sa dostal nad hornú trendovú čiaru dlhodobej trojuholníkovej formácie, čo mu pomohlo k rastu na najvyššie úrovne za posledné tri týždne. Ratu USDJPY nezabránil ani večerný nárast geopolitického napätia, na ktorý USDJPY obvykle reaguje poklesom. Dnes ráno o 9:45 sa USDJPY obchoduje na úrovni 102,15.

Na EURUSD včera padol krátkodobý support okolo 1,3425 a EURUSD tak posunul nadol najnižšiu úroveň za posledných osem mesiacov. V stredu ráno dokonca pár zaútočil na okrúhlu hranicu 1,34. Zatiaľ to však bolo nad jeho sily. V krátkodobom horizonte vidíme priestor pre prekonanie tejto hranice v takom prípade, že dolár podporia ďalšie dáta. Samovoľný pokles by sa na tejto hranici podľa nás mohol na čas zastaviť. V stredu ráno o 9:45 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3404.

Na akciách to v posledných dňoch lieta hore-dole a hlavné indexy sa tak pohybujú v bočnom trende. Tento vývoj je dielom pôsobenia dvoch faktorov – tým pozitívnym je silná výsledková sezóna za druhý kvartál. A tým negatívnym zase geopolitické napätie, v súčasnosti prameniace predovšetkým zo vzťahu medzi Ruskom a západom.

Súčasná výsledková sezóna je jednou z najsilnejších v posledných rokoch, keď nie úplne najsilnejšia. K včerajšiemu dňu prekonalo prognózy ziskov 78 percent spoločností a prognózy tržieb 67 percent spoločností v širšom americkom indexe S&P 500. Bol to vo veľkej miere aj tento faktor, kvôli ktorému akcie počas väčšiny včerajšieho obchodovania rástli. Európske akcie dokonca ukončili obchodovanie v zelenom, paneurópsky index EuroStoxx50 získal 0,6 percenta.

Vo večerných hodinách však akcie o zisky prišli. Postaralo sa o to práve geopolitické napätie. K jeho zvýšeniu prispeli Európska únia spolu s USA, keď zaviedli ďalšie sankcie voči Rusku. Ich cieľmi sa stali tri štátom kontrolované ruské banky, energetické, zbrojárske a prepravné spoločnosti. Širší americký index S&P500 sa po ohlásení týchto sankcií dostal do červených čísel a ukončil obchodovanie so stratou 0,45 percenta.

V červenom v stredu otvorili aj Európske akcie. Výsledková sezóna je ale skutočne mimoriadne silná a pokiaľ sa na niekoľko dní prestane hovoriť o vzťahoch medzi západom a Ruskom, tak vidíme pre akcie priestor pre rast.

Stredajšie obchodovanie bude taktiež volatilné, tentoraz by sa ale o to mali starať predovšetkým nové dáta. Eurom bude hýbať prvý odhad nemeckej júlovej inflácie (14:00, oč. +0,8 %), ktorý môže naznačiť, či bude ECB ešte ďalej tlačená k uvoľňovaniu politiky. Následne z USA dorazí ADP report zmeny počtu pracovných miest v americkej súkromnej sfére (14:15; oč. 234 tis.), ktorý môže naznačiť, ako bude vyzerať piatková oficiálna správa z amerického trhu práce.

Potom dorazí prvý odhad rastu amerického HDP v druhom kvartáli (14:30; oč. +3,1 % anualizovane). Ten by z nášho pohľadu mohol prekvapiť pozitívne, nakoľko v prvom kvartáli výrazne utlmilo investície zlé počasie, a tie by tak mali byť v druhom kvartáli silné.

Večer bude zverejnený výsledok zasadnutia americkej centrálnej banky FED (20:00). Na ňom dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou k zníženiu objemu kvantitatívneho uvoľňovania o ďalších desať miliárd dolárov. Sledovať sa bude najmä sprievodný komentár, či sa v ňom FED vyjadrí pozitívnejšie ohľadom ekonomického vývoja alebo nie. Pozitívnejší tón môže pomôcť doláru navýšiť zisky, jeho absencia by naopak mohla znamenať korekciu.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu