Včera už ale bolo všetko inak, a po zmierlivejšom tóne z Ruskej strany sa obavy z toho najhoršieho do značnej miery rozplynuli a akcie boli opäť v kurze. Paneurópsky index EuroStoxx50 si včera pripísal 2,70 percenta a širší americký index S&P500 1,53 percenta, čo ho posunulo na nové najvyššie úrovne v histórii. V úvode dnešného obchodovania sa akcie v Európe obchodujú s minimálnymi zmenami oproti včerajšku.
Pozitívnej nálade nezabránila ani správa o ďalšom uťahovaní monetrárnej politiky v Číne, kde centrálna banka stiahla z finančného systému 85 miliárd juanov. V Číne tak pokračuje uťahovanie, ktoré je z nášho pohľadu reakciou na prudký rast nových úverov v januári, v uplynulom týždni stiahla z finančného sektora celkom 160 miliárd juanov. Na uťahovanie politiky v Číne obvykle reagujú akcie negatívne.
Aj napriek včerajšiemu prudkému rastu akcií si nemyslíme, že riziko poklesu vzhľadom na situáciu na Ukrajine úplne pominulo. Najmä v situácii, kedy americká centrálna banka FED znižuje podporu pre akcie vo forme kvantitatívneho uvoľňovania.
Ohľadom toho, či bude FED pokračovať v súčasnom tempe znižovania uvoľňovania na úrovni 10 miliárd dolárov na zasadnutie môžu viac napovedať už piatkové čísla z amerického trhu práce, ktoré sú v súčasnosti pre neho kľúčovými ukazovateľmi.
Na devízových trhoch sa včera darilo austrálskemu doláru. Pomohla mu centrálna banka, ktorá aj napriek slabším dátam z austrálskej ekonomiky z posledných týždňov zachovala status quo a aj naďalej predpokladá, že úrokové sadzby sa v dohľadnej dobe nebudú meniť. Obchodníci sa obávali, že Reserve Bank of Australia svoju rétoriku v dôsledku slabších čísel zmení.
Nakoľko sa to ale nenaplnilo, tak sa austrálsky dolár vybral v reakcii na výstup z včerajšieho zasadnutia nahor. Dnes ráno austrálsky dolár dokázal mierne navýšiť zisky, keď mierne prekvapil rast HDP za štvrtý kvartál na úrovni 0,8 percenta (oč. +0,7 %). O 10:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,8960 a z nášho pohľadu ešte priestor pre jeho ďalší rast existuje.
Naopak, podobne ako odovzdali akcie straty, tak včera časť pondelkových ziskov odovzdávali bezpečné meny, dopyt po ktorých zvýšilo geopolitické napätie. USDJPY, ktorý sa v pondelok nedokázal dostať na dostreľ úrovne 101, včera vzrástol nad úroveň 102 a dnes ráno o 10:30 sa obchoduje na úrovni 102,33.
EURUSD sa nedokázal dostať cez rezistenciu na úrovni 1,377, od ktorej sa včera v popoludňajších hodinách odrazil a dnes ráno sa obchoduje na úrovni 1,3725. Reakcia eura na dnešnú silnú revíziu februárového indexu dôvery v sektore služieb z 51,7 bodu na dva a pol ročné maximum 52,6 b. (oč. 51,7b.) je zatiaľ minimálna. Index dôvery v sektore služieb dnes dorazil aj z Británie, kde s minimálnym poklesom z 58,3 b. na 58,2 b. (oč. 58,0b.) jemne prekonal očakávania. Libra zatiaľ na toto číslo taktiež výraznejšie nereaguje.
Po včerajšom prázdnom ekonomickom kalendári sa dnes začne rušná druhá polovica týždňa. Po eurozóne a Británii dorazí februárový index dôvery v sektore služieb aj z USA (16:00; oč. 53,8b.). V USA bude okrem toho zverejnený februárový ADP report zmeny počtu pracovných miest v súkromnej sfére (14:15; oč. 159 tis.), ktorý môže napovedať, akým smerom sa bude vyvíjať piatkový ostro sledovaný vládny report z trhu práce.
V neposlednom rade je možné očakávať vyššiu volatilitu na kanadskom dolári, keďže zasadá kanadská centrálna banka (16:00), ktorej robia vrásky na čele slabé čísla z domácej ekonomiky.
Autor je analytik X-Trade Brokers.