Finančné trhy cez víkend rapídne zmenili smer. Ešte na konci minulého týždňa sa americké a západoeurópske akciové trhy nachádzali v tesnej blízkosti historických maxím.
Ruská invázia na Krym bola tým povestným spúšťačom neistoty, čo viedlo k typickým prejavom situácie, keď surovinová ekonomika je na pokraji vojny. Teda posilnenie ropy, plynu, zlata, jenu, švajčiarskeho franku a v určitej miere aj posilnenie dolára.
Prípadná neistota, ekonomické spomalenie, požiadavka investorov na dodatočnú prirážku vedie k výpredaju akcií, oslabovaniu komoditných mien a/alebo mien ekonomík financovaných dolárovou likviditou.
Táto schéma bude pokračovať tak dlho, ako dlho bude panovať neistota súčasne s možným dopadom na ostatné ekonomiky. Trhy totiž oceňujú nie riziko globálneho konfliktu, ale obmedzenie dodávok ropy a plynu do EÚ (negatívny vplyv ako na EÚ tak na Rusko) ; riziko bankrotu Ukrajiny (vplyv na niektoré európske bankové skupiny); ďalšie kolo zvyšovania úrokových sadzieb rozvíjajúcich sa ekonomík, a tak zhoršenie ich ekonomických vyhliadok.
Mnoho ekonómov hovorí, že Ukrajina nemá závažný vplyv na svetovú ekonomiku. Sama o sebe nemá, ale existuje tu mnoho súvislostí. Spomeňme si na prepady akcií v auguste 2008, keď rusko atakovalo Gruzínsko; na niektoré momenty okolo Sýrie alebo na niektoré momenty v čínsko-japonských sporoch.
Prípadná určitá, čiastková izolácia Ruska by následne mohla mať vplyv aj na trh s hliníkom, uhlím, uránom a platinou. Ak Rusko však bude schopné vyvážať ropu a plyn, potom navýšená cena bude do určitej miery kompenzovať iné výpadky príjmov.
Autor je analytik Saxo Bank A/S