V snahe zastaviť tento prepad v pondelok podvečer ukázala svaly ruská centrálna banka, ktorá prudko zvýšila úrokové sadzby z 10,5 percenta na 17 percent. Na prilákanie kapitálu do krajiny o 6,5 percentuálneho bodu vyššie sadzby určite nestačia, a tak ako hlavný motív vidíme predraženie požičiavania rubľov pre špekulantov. Tí si totiž musia ruble najskôr požičať, keď chcú špekulovať na ich pokles.
Tejto intervencii sa síce podarilo poslať kurz USDRUB z úrovní okolo 65 až pod hladinu 60, efekt však trval len krátko. V utorok po desiatej hodine sa USDRUB dostal ešte vyššie než bol pred zvýšením sadzieb a to z nášho pohľadu zmobilizovalo špekulantov, keďže to bol zjavný signál, že ruská centrálna banka stráca kontrolu nad situáciou. USDRUB sa v popoludňajších hodinách dokonca dostal až k úrovni 80. Napokon však skorigoval späť k úrovniam 65. Prispieť k tomu mohlo vyjadrenie centrálnej banky, že chystá ďalšie opatrenia, ako aj zastavenie obchodovania rubla na viacerých on-line platformách, prípadne aj skryté nákupy centrálnej banky.
Z nášho pohľadu toto nie je dostatočný dôvod na zastavenie nedôvery voči rubľu. Korekciu pripisujeme buď vyberaniu ziskov pred ďalšími krokmi centrálnej banky, alebo jej priamej intervencii. Aby sa proces zbavovania sa rubľov ruskými subjektmi a nárastu počtu špekulantov na kolaps hodnoty rubla zastavil, musí prísť centrálna banka s niečím výnimočným. Napríklad s kontrolami pohybu kapitálu, ktoré ale tiež nemusia zabrať. Na ruskom rubli teda bude určite veselo aj v najbližších dňoch, ukazuje to aj vývoj v ranných hodinách, o 10:00 už bol USDRUB späť nad úrovňou 68.
Spomedzi ďalších mien sa v utorok darilo euru. Prispelo k tomu jemné vylepšenie sentimentu v podnikovej sfére. Index nákupných manažérov za výrobu vzrástol v decembri z 50,1 bodu na 50,8. a za služby z 51,1 na 51,9 bodu. Prispelo k tomu aj výrazné vylepšenie očakávaní vývoja ekonomiky medzi nemeckými ekonómami. ZEW index, ktorý meria ich očakávania na najbližších 6 mesiacov vzrástol z 11,5 bodu na 34,9 bodu. Tieto indikátory ukazujú, že situácia v eurozóne sa v posledných týždňoch naďalej vylepšuje, stop tomuto trendu ale môže dať súčasný vývoj v Rusku.
EURUSD sa v utorok dostal najvyššie za posledný mesiac, následne však značnú časť ziskov stratil, keď sa obchodníci pri raste averzie k riziku vrhli na bezpečné meny vrátane dolára. V stredu ráno o 10:00 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,2467. Z toho istého dôvodu sa darilo aj japonskému jenu, USDJPY sa po mesiaci dostal k úrovni 116. Následne časť strát stratil a ráno o 10:00 sa obchoduje za 117,22.
Na akciových trhoch sa v utorok po silných číslach darilo európskym akciám, paneurópsky index EuroStoxx 50 si pripísal 2,2 percenta. Neskôr sa však nálada obrátila a v USA už stratil index S&P 500 0,9 percenta a podobne klesajú ráno aj akcie v Európe. Vzhľadom na vysoké ocenenie akcií, predovšetkým v USA a situáciu v Rusku, ktorá má veľmi ďaleko od stabilnej, ešte vidíme priestor pre pokračovanie korekcie na akciách.
Rušno bude aj v stredu. Okrem vývoja v Rusku sa bude večer ostro sledovať výsledok zasadnutia amerického FEDu (20:00). Sledovať sa bude predovšetkým to, či vypustí frázu „značný čas“ pre označenie obdobia, počas ktorého ostanú sadzby na minime. Takisto budú v centre pozornosti ekonomické a inflačné projekcie, ktoré môžu taktiež napovedať, kedy pôjdu nahor úrokové sadzby.
Autor je analytik X-Trade Brokers
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu