Od začiatku októbra sa rubeľ dostal pod silný tlak. Ak 1. októbra dolár stál oficiálne 39,4 rubľa, v posledných dňoch na jeho nákup nestačí 45 rubľov. Napriek tomu, že centrálna banka predchádzajúci mesiac predala na trhu zo svojich devízových rezerv vyše 30 miliárd dolárov, nedokázala udržať kurz v hornej hranici prípustného kolísania a takmer každý obchodný deň musela hranice zvyšovať.

Októbrový vývoj kurzu meny prinútil Bank Rossii urýchliť zámer prejsť od riadeného k voľne plávajúcemu kurzu meny. Pôvodne to plánovala urobiť začiatkom roku 2015. Z trhu však celkom neodchádza. Posilnenie devízovej likvidity bánk formou intervencií na voľnom trhu, teda predaj devíz, zamieňa za devízové repo obchody (pôžičky bankám). V piatok navyše upozornila, že ak dôjde k výraznej nerovnováhe na finančnom trhu, stále môže na trh vstúpiť – neočakane, kedykoľvek a s neobmedzeným balíkom dolárov. Zvýšením neurčitosti vývoja kurzu chce obmedziť špekulantov, ktorých považuje za jednu z hlavných príčin poklesu kurzu rubľa v posledných týždňoch.

Výsledkom reakcií hráčov na Moskovskej burze na nové podmienky obchodovania bolo v pondelok mierne posilnenie rubľa. Príčinou boli aj výroky prezidenta Vladimira Putina o jeho podpore novej politiky centrálnej banky. V utorok počas obchodovania na devízovom trhu rubeľ opäť oslaboval. Analytici to pripisujú najmä dvom „fundamentálnym“ a jednej špekulačnej príčine. Fundamentálny je utorkový pokles cien ropy a oznámenie o možnom sprísnení protiruských sankcií zo strany USA, špekulačný – obchodníci, špekulujúci na Moskovskej burze si vraj potrebujú otestovať, či a pri akej hranici centrálna banka „neočakávane“ vstúpi na trh tak, ako avizovala.