Sú tri skupiny ekonómov.

Prví sú inflacionisti. Tí sú presvedčení, že posledný pokles inflácie je iba dočasný. Podľa nich existuje množstvo faktorov, ktoré budú tlačiť infláciu v najbližších rokoch vyššie aj napriek vysokým úrokovým sadzbám. Existuje na to množstvo dôvodov na strane ponuky aj dopytu. Do tejto skupiny patrí napríklad Nouriel Roubini.

Druhí sú godilockisti. Tí veria v optimálny scenár, kedy všemohúce centrálne banky budú udržiavať dokonalú rovnováhu medzi ekonomickým spomalením a spomaľovaním inflácie. Podľa nich sú tlaky na pokračovanie inflácie vysoké z dôvodu pokračujúceho rastu miezd. Ak ho nezadusia, nezadusia ani infláciu. Sem patria takmer všetci centrálni bankári.

A potom je tretia skupina deflacionistov. Tí veria monetárnej teórii Miltona Friedmana, ktorí tvrdil, že inflácie je vždy a všade monetárny fenomén. Nedávny rast cien nebol skutočnou infláciou, ale iba následkom nerovnováhy medzi dopytom a ponukou, ktoré sa časom upravia aj samé. S príchodom rovnováhy inflácia prudko klesne. Do tejto skupiny patrí napríklad aj Cathie Woodová.

Iba jedna skupina môže mať pravdu.

Až doteraz nebolo jasné, ktorá to bude. Jasnosť totiž prinesie iba budúca inflácia. Z ekonomického hľadiska to bude zaujímavé cvičenie, no pre veľkú väčšinu investorov už bude neskoro. Môžu totiž spraviť rovnakú chybu, ako robili dlžníci počas  prichádzajúcej recesie.

Tí, ktorí verili v prudký rast cien, dokázali úrokové sadzby na svojich dlhodobých úveroch zafixovať na veľmi nízkej úrovni. Na hypotékach často pod dvomi percentami. Avšak tí, ktorí čakali, sa pri refixácii dočkali aj úrovne päť percent. Čakanie sa im nevyplatilo.

Presne to sa nemusí vyplatiť ani nerozhodným investorom vyčkávajúcim aj v súčasnosti.

Utorok nebol skúpy na dôležité udalosti. Napríklad údaje ECB ukázali, že úverovanie firiem v eurozóne sa prepadlo do záporných hodnôt. Firmy si tak zobrali menej úverov ako pred rokom. Takéto niečo sa nestalo od roku 2015. Tento úkaz čochvíľa čaká aj domácnosti.

Veľký pokles úverovej aktivity sa prirodzene prejavuje na ekonomickom raste a následne aj na raste cien. Práve tento týždeň prinesie nové dáta vývoja cien v eurozóne aj Spojených štátov. Odhadované čísla nie sú pre inflacionistov pozitívne. Inflácia má ďalej poklesnúť. V eurozóne na 2,8 percenta.

Čo je dôležitejšie, prudko poklesne aj jadrová inflácia, a to z 4,2 na 3,9 percenta. Takýto pokles inflácie nie je v súlade ani s názormi godilockistov. Odhady ECB z minulého týždňa ukazujú, že pokles inflácie sa má prudko zastaviť a inflácia má začať opäť rásť. Rastúce mzdy majú tlačiť ceny vyššie, tvrdí ECB. Deflacionisti si ale myslia, že je to celé opačne – mzdy len dobiehajú ceny. Pokiaľ úverová aktivita nerastie, inflácia je efemérny fenomén.  

Pre investorov je zásadné, ktorá skupina má pravdu.

As Coronavirus Pandemic Cripples U.S. Economy, Unemployment Rate Soars To 14.7 Percent
Neprehliadnite

Ekonómovia veria, že zlyhá pravidlo, ktoré nikdy doteraz nezlyhalo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa