Podielove a bezpodielove spoluvlastníctvo má svoje špecifiká. V uvedenom prípade, keďže manželia nadobudli vlastnícke právo k bytu pred uzavretím manželstva, nie je možná dohoda o rozšírení BSM. 

Vyplýva to zo skutočnosti, že dohody o rozšírení prípadne zúžení bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov môžu manželia uzatvárať len s účinkami ex nunc (do budúcnosti). Odpoveď na položenú otázku možno nájsť v ustanovení § 143 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v platnom znení, ktorý upravuje rozsah majetku, ktorý spadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). 

Predmetné ustanovenie zákona upravuje, že do bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov spadá všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Zároveň z majetkového spoločenstva manželov vylučuje veci, ktoré boli získané darom, dedičstvom, veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a veci vydané jednému z manželov v rámci reštitúcie. 

Dohoda je možná

Občiansky zákonník v § 143a umožňuje manželom, aby si rozsah svojho bezpodielového spoluvlastníctva upravili aj inak, ako určuje zákon. Manželia môžu medzi sebou uzavrieť dohodu, ktorou rozsah BSM rozšíria alebo zúžia. 

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov budú patriť aj také veci, ktoré by inak nepatrili do BSM, ale do výlučného vlastníctva jedného z manželov.

Dohoda musí byť uzavretá písomne vo forme notárskej zápisnice. V prípade nedodržania predpísanej formy bude podľa § 40 ods. 1 Občianskeho zákonníka považovaná za absolútne neplatnú. 

Dohody týkajúce sa úpravy rozsahu BSM môžu uzatvárať len manželia a iba s účinkami do budúcnosti. Manželia sa môžu vo vzťahu k tretej osobe na dohodu odvolať len vtedy, ak je jej dohoda známa. 

Notárska zápisnica radšej nie

Dohodu o rozšírení alebo zúžení BSM notárskou zápisnicou neodporúčam kvôli pravidlu uvedenému v predchádzajúcej vete. Riešil prípad z právnej praxe, v ktorej manželia dohodou zúžili BSM tak, že manžel podnikateľ previedol na manželku rodinný dom a celý likvidný majetok  a  sám si nenechal nič  a  zostal bez akýchkoľvek finančných prostriedkov.

Chcel eliminovať podnikateľské riziko a najmä dlhy (podnikateľský úver) a  obísť veriteľa, aby nevymohol pohľadávku. Nepodarilo sa mu to, pretože veriteľ na súde dokázal, že nebol o dohode o zúžení BSM vôbec informovaný.

Áno, je možné darovať manželovi polovicu nehnuteľnosti získanej darom. Je potrebné upozorniť na skutočnosť, že k platnému darovaniu medzi manželmi môže dôjsť iba v prípade, keď dar patrí do výlučného vlastníctva darcu.

Ak by ste chceli  v súčasnosti s manželom dohodou rozšíriť bezpodielove spoluvlastníctvo aj o veci získané darovaním, takáto dohoda by sa vzťahovala iba na majetok darovaný v budúcnosti. Účinky dohody by nenastali, respektíve darovaný dom s pozemkom nemôžete dodatočne zahrnúť do BSM. 

Ak sa rozhodnete manželovi previesť jednu polovicu nehnuteľností (domu s pozemkom) na základe darovacej zmluvy, na liste vlastníctva budete obidvaja manželia figurovať ako podieloví spoluvlastníci jednej polovice rodinného domu a pozemku.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Rozšírenie bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov o darovaný dom
Rozšírenie bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov o darovaný dom
Rozšírenie bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov o darovaný dom
Rozšírenie bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov o darovaný dom