Nouriel Roubini, ktorý si vyslúžil status trhového pesimistu za svoje varovania pred finančnou krízou v roku 2008, plánuje vstúpiť do vysoko konkurenčného sveta burzovo obchodovaných fondov (ETF). Nasleduje tak ďalších prominentných investorov z Wall Street.
Za zmienku stojí Tom Lee zo spoločnosti Fundstrat, ktorý nedávno predstavil vlastný fond Fundstrat Granny Shots US Large Cap ETF. Katie Stocktonová z Fairlead pritom vstúpila na trh s ETF TACK už v roku 2022, zatiaľ čo Jim Bianco zo Bianco Research koncom vlaňajška prepožičal svoje meno fondu WisdomTree Bianco Total Return Fund.
Nový fond Atlas America, v ktorom by bol N. Roubini jedným z troch portfólio manažérov, sa zameriava na ochranu majetku držiteľov pred rizikami nestabilných trhov, a to pomocou diverzifikácie aktív vrátane amerických štátnych, podnikových a komunálnych dlhopisov, nehnuteľností, akcií či zlata, ako je uvedené v podaní pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy.
Na webovej stránke firmy sa píše, že vedúci tím fondu tvoria odborníci s rozsiahlymi skúsenosťami, pričom viacerí z nich v minulosti pracovali pre Medzinárodný menový fond, Svetovú banku, Goldman Sachs, Binance a BlackRock.
„Úspech jednotlivých fondov závisí od kvality ich správy, výbere aktív a celkovej trhovej situácii. Hoci sa ETF stali neodmysliteľnou súčasťou moderného investovania, nesú so sebou určité riziká,“ pripomína ETF stratég v spoločnosti Strategas Todd Sohn.
Roubini, ktorý popri konzultačnej a investičnej činnosti pôsobí aj ako profesor na Stern School of Business na New York University, často prezentuje kritické stanoviská k aktuálnym ekonomickým otázkam.
V pár dní starej publikácii obvinil ministerstvo financií z manipulácie štátneho dlhu. Podľa neho vláda umelo znižuje náklady na pôžičky, čo však ministerka financií Janet Yellenová rázne odmietla, dodáva agentúra Bloomberg.
Globálnu výrobu potravín ohrozuje nadbytok soli v pôde, odhalila OSN
Problém, na ktorý upozorňujú vedci, môže ovplyvniť úrodu. Príčiny vidia v zlých poľnohospodárskych praktikách a zmene klímy