Všetci klienti PZP budú mať celý mesiac na to, aby sa rozhodli prijať predĺženie platnej poistky, alebo podať výpoveď a ísť inam. Poisťovne doteraz nemali povinnosť včas informovať o výške nového poistného, čo pre klienta mohlo znamenať nárast platby, ktorej sa už nedalo vyhnúť odchodom inam. Podľa zmeny pravidiel, na ktorej sa dohodol finančný výbor parlamentu, bude musieť od budúceho júla poisťovňa informovať klienta 10 týždňov pred koncom poistného obdobia o tom, aké sú jeho podmienky pri ďalšom trvaní zmluvy.
Bežná výpovedná lehota poistiek je šesť týždňov. Podľa ministra financií Ivana Mikloša je mesiac dosť času na to, aby si klient spravil porovnanie ceny a bez stresu sa rozhodol, či zotrvá alebo prestúpi. Zmenu presadzuje už viac ako tri roky Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve, ktorej sa nepáčil nerovný prístup ku klientom.
V súčasnosti platí pravidlo, kedy sa informácie o cenách dávajú klientom dva mesiace pred koncom roka. Väčšina poistiek tradične končila koncom kalendárneho roka. Momentálne tento dátum platí už pre menej ako polovicu klientov, ktorí tak nemajú informácie o novom poistnom v dostatočnom predstihu. Často dávajú výpoveď naslepo, aby sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu. Vedie to okrem iného ku krátkemu priemernému trvaniu zmlúv. V priemere klient zotrvá v jednej spoločnosti len tri roky, čo predražuje poistenie. Opätovné uzavretie zmluvy v súčasnosti zvyšuje poisťovniam náklady, aj ak ide o vracajúceho sa klienta.
Podľa I. Mikloša sú v pláne i ďalšie zmeny, napríklad odhlásenie klienta zo starej poisťovne pri zmene poisťovateľa. Podobne to funguje v zdravotnom poistení, druhom pilieri či pri zmene mobilného operátora. Na túto úpravu bude potrebná rozsiahlejšia zmena zákona.
Ďalší z problémov, ktorý žiadajú riešiť najmä poisťovne, je vysoký stav vozidiel bez povinnej poistky. Ich podiel sa blíži k desiatim percentám. Poisťovniam chýbajú lepšie nástroje na vymáhanie platieb za nepoistené autá. Keď sa podobná úprava zaviedla nedávno v Česku, znížila počet nepoistených áut za rok o tri štvrtiny.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Martin Havran