pravna_pytajtesa
pravna_pytajtesa

pravna_odpovede
pravna_odpovede

Pracujem vo firme vyše päť rokov a chcem odísť pre zlé pomery. Mám právo na vyplatenie odchodného, ak dám výpoveď ja ako zamestnanec?

Z Vášho zadania je pravdepodobné, že máte úmysel požiadať zamestnávateľa nie o odchodné, ale o odstupné. Preto v stručnosti vysvetlíme aj rozdiel medzi týmito plneniami a zákonnými nárokmi na ne.

Zmyslom odchodného je akási finančná výpomoc zamestnávateľa, ktorého zamestnanec mal pred odchodom do dôchodku. Podmienkou je, že musí ísť o prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok (invalidný, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok).

Zákonník práce nešpecifikuje spôsob ukončenia pracovného pomeru ako podmienku pre vznik nároku na odchodné. Z tohto dôvodu by Vám nárok na odchodné vznikol aj v prípade ukončenia pracovného pomeru výpoveďou z Vašej strany, avšak za splnenia ďalších zákonných predpokladov. Zákon len uvádza, že zamestnávateľ  nie je povinný poskytnúť odchodné, ak sa pracovný pomer skončil okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.

Podľa Zákonníka práce, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné vtedy, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo najneskôr do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Ako uvádzame vyššie, zákon ustanovuje povinnosť zamestnávateľa poskytnúť odchodné najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Teda zamestnanec nemá nárok na vyplatenie trojmesačného odchodného, pokiaľ nedôjde k dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom.

Odstupné zase predstavuje určitú satisfakciu pre zamestnanca ak dôjde k skončeniu pracovného pomeru z dôvodov, ktoré nespočívajú v pochybení zamestnanca. Napríklad z dôvodu organizačných alebo racionalizačných opatrení zamestnávateľa alebo z dôvodu straty zdravotnej spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu. Výšku odstupného zákon odvíja od času, ktorý zamestnanec pre zamestnávateľa odpracoval.

Z uvedeného dôvodu nespĺňate zákonnú požiadavku na vyplatenie odstupného. Rozumieme, že výpoveď mienite dať z dôvodu negatívnych pomerov na pracovisku, ktoré nechcete uvádzať vo výpovedi. Zákonník práce umožňuje, aby zamestnávateľ vyplatil odstupné aj v iných prípadoch ako ustanovuje Zákonník práce. Preto Vám odporúčame navrhnúť zamestnávateľovi dohodu o skončení Vášho pracovného pomeru a vzhľadom na odpracované roky, dohodnúť zároveň odstupné vo výške trojnásobku priemerného mesačného zárobku. Pokiaľ Vás však zamestnávateľ v pracovnej pozícii, ktorú vykonávate potrebuje, nebude mať záujem ukončiť s Vami pracovný pomer a nebude preto motivovaný poskytnúť Vám odstupné. Túto motiváciu by mal len v prípade, že sám má záujem na reorganizácii a Vašu ponuku na uzavretie dohody by uvítal.

Autorka pôsobí ako advokátka v advokátskej kancelárii TSB Attorneys.

Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Rozdiel medzi odchodným a odstupným

Zdroj: logo

 Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch