Ropa ukončila svoj sedemdenný rast, keď americká WTI klesla takmer tri a pol percenta a severomorský Brent o tri percentá a ocitol sa pod 50 USD za barel. Zmrazenie produkcie OPECom sa začína rozplývať, navyše Nigéria, Irak a Líbya zvýšili svoju produkciu. Na šesťtýždňovom minime sa ocitla bavlna, ktorej by sa malo urodiť viac, než hovorili doterajšie predpovede. Z mesačného cenového maxima sa zosunula aj sója.

Nie je zmrazenie ako zmrazenie

Rastúci počet aktívnych vrtov a diskusia o upokojení napätej situácie v Nigérii patria medzi správy, ktoré na začiatku tohto týždňa dostali pod tlak cenu ropy. Čierne zlato tak stratilo časť zisku, ktoré nahromadilo v poslednom týždni. V prípade ropy bude hlavnou témou najbližších mesiacov septembrové stretnutie producentov OPEC. Kľúčové štáty – Saudská Arábia, Rusko – avizovali ochotu rokovať o nejakej forme obmedzenia produkcie, čo by mohlo pre cenu ropy predstavovať podporný faktor.

Aj keby sa však OPEC v septembri dohodol s Ruskom na zmrazení produkcie ropy, bude to mať oveľa menší vplyv na trh, než keby sa im to podarilo pred štyrmi mesiacmi, keď nedokázali dospieť k dohode. Aspoň tak to vidí agentúra Bloomberg.

Odkedy OPEC oznámil, že v Alžíri usporiada v septembri neformálne stretnutie, cena ropy sa zdvihla o vyše 10 percent,. Na nej sa majú zúčastniť aj producentské krajiny, ktoré nie sú súčasťou OPEC. Irán by sa tentoraz mohol pripojiť k zmareniu, čo ešte v apríli odmietol, keďže už takmer plne obnovil produkciu, ktorú obmedzili sankcie. To podľa analytikov znamená, že dosiahnutie dohody je síce pravdepodobnejšie, ale zároveň bude mať menší vplyv na trh. „Zmrazenie na úrovni 34 miliónov barelov denne nie je rovnaké ako na úrovni 33 miliónov barelov denne,“ uviedol šéf firmy PVM Group David Hufton.

Saudská Arábia a Irán, ktorých spor zmaril predchádzajúce rokovania, teraz spoločne ťažia o 1 milión barelov (1 barel je 159 litrov) denne viac než v januári. Podľa pôvodného návrhu sa produkcia mala zmraziť na januárovej úrovni. Tento nárast ťažby predĺžil nadmernú ponuku na globálnom trhu a zabránil tomu, aby na trhu bol počas prebiehajúceho štvrťroka nedostatok ropy.

Ceny ropy na začiatku tohto týždňa klesli, lebo investori čakali, či zasadanie amerického Federálneho rezervného systému (Fed) v Jackson Hole naznačí aspoň načasovanie možného zvýšenia úrokových sadzieb v USA. Ľahká americká ropa zlacnela o 1,47 USD a uzavrela na úrovni 47,05 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, si odpísala 1,72 USD a klesla na 49,16 USD za barel. Ďalší pokles ceny je pravdepodobný.

Zlato išlo na dračku

Nedarilo sa ani zlatu a striebru. Zlato zlacnelo na 1 343,40 USD za uncu, striebro si odpísalo 45 centov a jeho cena oslabila na 19 USD za uncu. Neznamená to, že by na drahé kovy investori zanevreli. Dopyt po nich dosiahol v prvom polroku rekord. Najmä v druhom štvrťroku sa investície do žltého kovu viac než zdvojnásobili na 448 miliónov ton. Oznámila to Světová rada pre zlato (WGC). Investori zlato kupovali hlavne prostredníctvom burzovo obchodovaných fondov (ETF).

Nákupy zlatých šperkov sa pritom znížili, lebo Číňania a Indovia ich kupovali menej, hoci sú to stále krajiny kde sa predá šperkov najviac na svete. Celkový dopyt po zlate v prvom štvrťroku dosiahol 2 335 ton, čo predstavuje medziročný nárast 15 percent a druhý najvyšší údaj v histórii. V druhom štvrťroku predstavoval dopyt po zlate 1 050 ton, vlani v rovnakom období to bolo 910 ton. Vyšší dopyt po zlate spôsobil, že sa cena kovu počas polroka zvýšila približne o štvrtinu. To je najväčší percentuálny nárast za viac než 35 rokov.

Bavlna zlacnela

Najaktívnejší futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. zaznamenal minulý týždeň pokles na najnižšiu úroveň od 11. júla potom, čo kancelária amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) zvýšila odhad produkcie pre sezónu 2016 – 2017 u všetkých hlavných západoafrických pestovateľov. Nárast produkcie by sa mal týkať oblastí Burkina Faso, Mali, Senegalu, Pobrežia Slonoviny a Čadu.

Produkcia bavlny v aktuálnej sezóne by mala dosiahnuť 1,9 milióna ton, čo by predstavovalo medziroční 24-percentný nárast. Produkcia v oblasti Burkina Faso, ktorá je najväčším západoafrickým producentom tejto technickej plodiny, by sa mala dostať na rekordnú úroveň. V sezóne 2015-2016 zaznamenali spomínané západoafrické štáty medziročný prepad produkcie bavlny o 16 percent na 1,6 milióna ton najmä kvôli nedostatočným dažďovým zrážkam na začiatku sezóny a aj kvôli nadmerným zrážkam na konci pestovateľskej sezóny v čase zberu.

Najaktívnejší decembrový futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. klesol v závere minulého týždňa na uzatváraciu cenu 68,03 centov za libru (453,592 g).

Sója klesla z mesačného maxima

Sója s termínom dodávka v decembri na burze CBOT zaznamenala v závere minulého týždňa tiež pokles. Z úrovne takmer mesačného maxima, keď špekulatívni investori pred víkendom na volatilnom trhu zatvárali dlhé pozície. Opačná situácia nastala na trhu s pšenicou a kukuricou, kde dochádzalo k uzatváraniu krátkych pozícií. Cena sóje sa posilňovala v uplynulých týždňoch najmä kvôli veľkých exportných predajov, a to aj napriek tomu, že USDA očakáva v tomto roku v USA rekordnú úrodu.

Pozornosť obchodníkov sa teraz začne sústrediť na prebiehajúcu ProFarmer tour, ktorá trhom poskytne presnejší obraz o kvalite a potenciály tohtoročnej úrody sóje, kukurice aj pšenice. Ak sa potvrdí optimistická prognóza USDA z prvej polovice mesiaca, je možné, že ceny sóje klesnú až k 978 centom za bušel, v súčasnosti sa však obchoduje bušel za 1034,75 centov a pokles ceny sa zastavil.

Komodity na svetových burzách
(stav k 22. augustu 2016, spotové ceny)
zatváracia úroveň medziročná zmena USD medziročná zmena EUR*
Brent (USD/b) 49,16 8,10 8,80
WTI (USD/b) 47,05 16,30 17
Zlato (USD/troy) 1 335,90 15,50 16,20
Striebro (USD/troy) 18,91 22,30 23
Meď (USD/t) 4 733,50 -6,50 -6
Hliník (USD/t) 1 655,75 8,70 9,30
Nikel (USD/t) 10 214,50 0,50 1
Olovo (USD/t) 1 841,75 8,70 9,30
Zinok (USD/t) 2 282 29,50 30,30
Cín (USD/t) 18 578 23,70 24,50
*Prepočet TREND.sk podľa aktuálneho kurzu
Prameň: finance.yahoo.com, kitco