Komoditné trhy tento týždeň nedočkavo čakajú na správy, ktoré určia ďalší smer vývoja cien. Kľúčovým bude piatkový summit Európskej únie. Predstavitelia členských štátov by mali rozhodnúť, či bude eurozóna pokračovať cestou hlbšej integrácie alebo sa otočí opačným smerom. To by pravdepodobne viedlo k odchodu niekoľkých členov a vytvoreniu dvojrýchlostnej Európy. Vylúčiť by sa nedal ani úplný rozpad eurozóny. Vývoj ale zatiaľ vyzerá priaznivo - okrem integrácie inej cesty veľmi niet a neutrál už mali politici zaradený pridlho. Problém ale môže prísť z USA, kde sa republikáni pokúšajú zabrániť Medzinárodnému menovému fondu, aby dodal do eurozóny prostriedky.

Ropa reaguje rýchlo

Minulý týždeň sa ceny ropy veľmi nehýbali. Ropa Brent oscilovala okolo úrovne 109 dolárov a ceny ľahkej americkej West Texas Intermediate (WTI) sa pohybovali okolo úrovne sto dolárov za barel (159 litrov). Už v pondelok ceny nabrali konkrétnejší smer a WTI prvýkrát od polovice novembra prekročila hranicu 102 dolárov za barel v nádeji, že európskym politikom sa podarí nájsť východisko z problémov. Ceny ropy začali stúpať po tlačovej konferencii francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorí predstavili návrh novej európskej zmluvy. Tá by mala zabrániť členom eurozóny porušovať rozpočtovú disciplínu a zadlžovať svoje krajiny.

Barel americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári sa v New Yorku predával po 101,57 dolára, čo bolo o 61 centov viac ako v závere predchádzajúceho týždňa. V priebehu obchodovania sa cena nakrátko vyšplhala až na 102,44 dolára za barel. Severomorská ropa Brent zdražela na začiatku týždňa o 42 centov na 110,10 dolára za barel. Už v utorok ráno ceny ropy zareagovali na oznámenie ratingovej agentúry Standard & Poor's (S&P), že do troch mesiacov by mohla masovo znížiť rating 15 štátov eurozóny a cena ropy WTI v Ázii klesla späť k hranici 100 dolárov za barel. 

Zlatu sa darilo

V uplynulom týždni sa darilo zlatu. V závere týždňa sa troyská unca žltého kovu (31,1 g) predávala na komoditnej burze v New Yorku za 1 746,59 dolára. V Londýne stála unca zlata 1 747 dolárov. V porovnaní s cenami spred týždňa zlato zdraželo o približne štyri percentá a bolo najdrahšie za posledných päť týždňov. Aj napriek tomu ostáva hlboko pod svojim historickým rekordom zo začiatku septembra, keď sa predávalo po 1 920,10 dolára za uncu. Vzostup zlata v minulom týždni nesúvisel iba s poklesom dolára voči iným svetovým menám, ale aj s obavami investorov, že rast zamestnanosti v USA povedie k nárastu inflácie.

Hoci záver roka zvyčajne nebýva pre zlato najlepším obdobím, v tomto roku to môže byť inak. Potvrdzuje to aj správanie juhokórejskej centrálnej banky, ktorá v novembri kúpila väčšie množstvo kovu. K rastu ceny zlata došlo po tom, čo americká centrálna banka (Fed) a centrálne banky hlavných priemyselných štátov koordinovane zvýšili objem dolárov na trhu. Dolár je pre zlato kľúčový, keďže udáva smer trhu. Zlato sa podľa analytika spoločnosti Jinrui Futures Chou Sing-čchianga môže stať bezpečným útočiskom pre investorov len vtedy, keď sa likvidita na trhu zvyšuje a ak sa nálada na vyjasňuje. Aj pre ceny zlata budú teda kľúčové výsledky summitu lídrov EÚ.

Chlieb a čokoláda zlacnejú

Zhoršujúci sa dopyt po pšenici z USA spôsobil, že ceny tejto komodity klesli najviac za posledné dva týždne. USA sú najväčším vývozcom pšenice. V týždni končiacom 1. decembra kleslo množstvo pšenice vyvezenej z USA o 12 percent. Celková celosvetová produkcia by sa v roku 2012 mohla podľa odhadov dostať až na 692,6 milióna ton, čo by bolo o 0,4 percenta viac než v tomto roku. Od januára pritom pšenica zlacnela už o 23 percent a všetko nasvedčuje tomu, že tento rok sa prepadne najviac od roku 2008. Na začiatku tohto týždňa sa cena pšenice na CBOT znížila na 611,50 centov za bušel (27,216 kg).

V cenovom páde pokračovalo na burze ICE Futures minulý týždeň aj kakao. Rastúce dodávky z krajín západnej Afriky spôsobili, že od začiatku októbra narástli dodávky kakaových bôbov medziročne o šesť percent. V Ghane od farmárov vykúpili o pätinu bôbov viac ako vlani. V závere minulého týždňa sa ceny prepadli až na 2 218 dolárov za tonu, čo bola najnižšia úroveň od marca 2009.

Komodity na svetových burzách

(stav k 5. decembru 2011, spotové ceny)

Zatváracia úroveň

Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

109,81

20,1

19,2

WTI (USD/b)

101,0

13,0

12,2

Zlato (USD/troy)

1744,0 

23,2

22,4

Striebro (USD/troy)

32,5

9,7

9,0

Meď (USD/t)

7914

-10,2

-10,8

Hliník (USD/t)

2129

-6,9

-7,5

Nikel (USD/t)

18490

-21,6

-22,1

Olovo (USD/t)

2100

-9,8

-10,4

Zinok (USD/t)

2037

-7,8

-8,5

Cín (USD/t)

19961

-21,6

-22,1

* Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu

PRAMEŇ:finance.yahoo.com,kitco

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP