Podľa údajov Federálneho úradu pre energetiku (EIA) zásoby ropy v USA predminulý týždeň vzrástli o 9,4 milióna barelov, čiže trojnásobne viac, ako predpovedali analytici, ktorí počítali s ich zvýšením maximálne o 3,1 milióna barelov. Pokles ceny pokračoval aj na začiatku tohto týždňa. V utorok ráno sa barel ľahkej americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji obchodoval 38,98 USD a májový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent klesol na 39,98 USD/barel.

Blíži sa americká ropa

Zaujímavé pri tom je, že len tri mesiace od zrušenia amerického zákazu vyvážať ropu už surovina prúdi z USA doslova do všetkých kútov sveta. Hoci export zatiaľ nie je veľký, už teraz ovplyvňuje globálny trh s touto strategickou surovinou.

Vývoz americkej ropy do zámoria sa začal hneď na začiatku januára vypravením menšieho nákladu tankerom Theo T do Európy. K nezávislým obchodníkom ako sú napríklad Vitol Group či Trafigura, sa vo vývoze ropy z USA pripojili aj ropné koncerny, ako sú Exxon Mobil alebo čínska spoločnosť China Petroleum and Chemical Corporation. Dodávky smerujú najmä do Francúzska, Nemecka, Holandska, Izraela, Číny a Panamy a podľa obchodaníkov čoskoro zamieria aj do ďalších miest sveta, hneď ako sa do vývozu zapoja prístavy na západnom pobreží USA.

Milosrdné zlato

Cena zlata pred veľkonočným predĺženým víkendom prakticky stagnovala. Posilnenie dolára a vyhliadky na zvýšenie úrokových sadzieb v USA tlačili na cenu žltého kovu. Aprílový kontrakt na zlato sa vo štvrtok uzavrel na úrovni 1 221,60 USD (1 095,21 eur) za troyskú uncu. Šéf St. Louiského Fedu James Bullard uviedol, že relatívne mierne zníženie vyhliadok ekonomiky zo strany centrálnej banky (Fed) signalizuje, že sa blíži zvýšenie sadzieb, ak sa bude ekonomika vyvíjať v súlade s očakávaniami.

Zlato má pritom za sebou v prvom kvartáli výrazné posilnenie z 1 060 USD za troyskú uncu až k 1 270 USD/unca. Analytici z banky HSBC svoj predpoklad pokračovania rally na trhu so zlatom zakladajú na historických dátach, podľa ktorých po tom, čo Fed zdvihol úrokové sadzby a naštartoval cyklus sprísňovania monetárnej politiky, rástla cena kovu približne nasledujúcich sto dní pred následnou korekciou. „V štyroch predchádzajúcich cykloch uťahovania menovej politiky Fedu cena zlata najskôr klesla, ale v nasledujúcich sto dňoch letela hore. Hoci už podstatná časť tohto intervalu uplynula, vzhľadom na pokračujúce očakávania týkajúce sa zvyšovania sadzieb, si myslíme, že rally posilňovania ceny môže pokračovať dlhšie než tomu bolo v minulosti,“ povedal James Steel, šéf analytikov trhu s drahými kovmi v HSBC.

Palmový olej ovplyvňuje cenu sóje

Na trhu s agrokomoditami zaujala najmä správa, ako nedostatok palmového oleja zdražuje sójové boby. Trh so sójovými bôbmi doteraz stagnoval kvôli vysokým dodávkam. Teraz však dochádza k zvýšenej aktivite tohto trhu vďaka palmovému oleju. Klimatický jav El Niño totiž postihol produkciu palmového oleja a zvýšil jeho ceny. To následne podporilo záujem o sójové bôby, ktoré sa spracovávajú na olej používaný najmä na varenie a na výrobu sójovej múčky používanej hlavne ako vysokoproteínové krmivo pre hospodárske zvieratá.

Z celkového objemu sa len 20 percent sóje spracuje na olej. To znamená, že ceny sójových bôbov majú tendenciu odvíjať sa podľa ponuky a dopytu po kŕmnych plodinách, ako sú kukurica a pšenica. Vysoké zásoby a bohatá úroda sójových bôbov aj obilia majú preto veľký vplyv na trh.

Nárast cien palmového oleja v Kuala Lumpure z jeho vlaňajšieho augustového minima o 45 percent povzbudil i trh so sójovým olejom a následne so sójovými bôbmi. Od začiatku tohto roka ceny sójového oleja stúpli o desať percent a sójových bôbov o štyri percentá. Cena palmového oleja sa začala zvyšovať, lebo jeho produkciu v dvoch popredných producentských krajinách Indonézii a Malajzii, negatívne zasiahlo vlaňajšie sucho. Januárová produkcia v Malajzii, ktorá je svetovou dvojkou v produkcii palmového oleja, sa medzimesačne znížila o 19 percent na 1,13 mil. ton. Čo bola najnižšia produkcia za štyri roky. Odhaduje sa, že produkcia v Indonézii a Malajzii v tomto roku klesne o približne štyri percentá.

Napätie na trhu s palmovým olejom prinútilo dovozcov prejsť na lacnejšie alternatívy. Preto siahli po sóji. Otázkou je ako dlho budú ceny palmového oleja dvíhať aj ceny sójových bôbov. V Argentíne a Brazílii je teraz v plnom prúde zber sójových bôbov a vysoký vývoz by mohol začať brzdiť tohtoročný rast. Navyše zásoby sójových bôbov a sójovej múčky sú stále na rekordných úrovniach.

Komodity na svetových burzách
(stav k 24. marcu 2016, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 40,44 -26,62 -28,26
WTI (USD/b) 39,46 -16,94 -18,80
Zlato (USD/troy) 1 221 2,48 0,18
Striebro (USD/troy) 15,28 -9,96 -11,97
Meď (USD/t) 4 977 -19,39 -21,19
Hliník (USD/t) 1 467,25 -17,65 -19,49
Nikel (USD/t) 8 612,25 -38,07 -39,46
Olovo (USD/t) 1 752,50 -5,42 -7,54
Zinok (USD/t) 1 786,75 -13,96 -15,89
Cín (USD/t) 17 384,50 -0,70 -2,92
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco