Investičné platformy ako Robinhood sú navrhnuté tak, že vytvárajú závislosť na obchodovaní. Drobní investori budú sklamaní, že neporážajú trh, tvrdí investičný manažér Avanea Alternatives Roman Bašár.

Na finančným trhoch minulý týždeň rezonovali výsledky veľkých IT amerických firiem, ktoré boli veľmi optimistické. Napriek tomu akcie Facebooku, Googlu či Amazonu nešli rekordne hore. Čomu to pripisujete?

Hlavný dôvod, prečo akcie týchto firiem nestúpali nejako zásadne, je ten, že trhy už započítali návrat ekonomiky naspäť do normálu do ich cien pár mesiacov dozadu. Výsledky spoločností boli dobré najmä preto, lebo – ako v prípade Googlu – stavili počas pandémie na e-commerce a nejakú zábavu z domu občas počas homeoffisov. V súčasnosti im zasa rastú príjmy z platených reklám na iných aktivitách spojených s tým, že ľudia budú môcť cestovať, čiže rastú vyhľadávania hotelov, leteniek a dovolenkových destinácií.

WA 29 New York - Značka ukazujúca smer k newyorskej burze v pondelok 23. novembra 2020.  Akcie v USA pokračujú druhý deň v posilňovaní sa. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average prvýkrát v histórii prelomil hranicu 30.000 bodov. Náladu na trhu podporuje optimizmus, že čoskoro budú k dispozícii účinné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, čo otvorí cestu k zotaveniu ekonomiky v budúcom roku. FOTO TASR/AP

A street sign is displayed at the New York Stock Exchange in New York, Monday, Nov.
Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Optimizmus na trhoch ženie investorov smerom k bubline

Minulý týždeň bolo aj zasadanie americkej centrálnej banky Fedu. Jej šéf Jerome Powell sa vyjadril, že časť akciového trhu je trocha „napenená“, čím mal na mysli riziko akciových bublín. Sme v podobnej situácii ako pri dot.com bubline v roku 2000, alebo je to prehnané tvrdiť?

Myslím si, že takáto priama paralela s dot.com bublinou je trošku pritiahnutá za vlasy. Je pravda, že celkovo má akciový trh veľmi vysoké valuácie, najmä ak sa pozrieme na pomer ceny, ktorú investor zaplatil za jednu jednotku výnosu. Tá je v súčasnosti okolo 40 na úrovni S&P indexu. Historicky bola táto hranica prekonaná iba trikrát. V roku 2000 počas internetovej bubliny, v roku 2008 tesne pred spustením globálnej finančnej krízy a teraz. Určite tam nejaký priestor na obozretnosť je. Čo sa týka tých nafúknutých valuácii, tie sú koncentrované len v zopár tituloch v technologickom sektore, ktorý za posledné mesiace výrazne rástol. Aj tam je priestor na obozretnosť pre investorov.

Prečo je to tak?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa