Keď vlani na konci júna požiadala Arca Investments o ochranu pred veriteľmi na základe štátnej ochrany podnikov pred koronapandémiou (Lex korona) asi nikto netušil, že o rok na tom finančná skupina nebude oveľa lepšie.
Firma a jej dcérske spoločnosti stále nesplácajú obrovské dlhy. Plán na oddlženie ešte nie je hotový a okolo zahraničného investora z Londýna je čudné ticho. Arca síce tvrdí, že s Blantyre Capitalom stále rokuje, ale všetky jej kroky musia schváliť veritelia. Lenže tí o záhadnom investorovi nevedia tiež nič.
Čo sa podarilo
Šéfovi zadlženej skupiny Rastislavovi Veličovi sa predsa len za rok niečo podarilo. Okrem toho, že úspešne predal svoj dom v Bratislave, Arca požiadala o oddlženie v Česku aj na Slovensku. V oboch prípadoch jej reštrukturalizáciu dlhov súdy schválili, hoci sa ešte vyjednáva o tom, kde sa bude konať gro oddlžovacieho procesu.
Pavol Krúpa: Šéfom Arcy ide o uspokojenie seba a nie veriteľov. Premárnili čas aj peniaze firmy
„Uplynulý rok bol náročný a plný vyjednávaní a príprav reorganizácie celej skupiny,“ hodnotí obdobie Ondřej Pechar, hovorca Arca Capital. Reorganizáciou sa myslí najmä upratanie v akcionárskej štruktúre skupiny, ktorá je dosť neprehľadná, čo desí aj veriteľov.
Veľa sa, naopak, udialo na poli mediálnom. Imidž finančnej skupiny, ktorá ešte pred rokom a pol sľubovala šesťpercentné výnosy zo zmeniek, poriadne poškodili spory s jej bývalým spolumajiteľom Pavlom Krúpom. A tiež neférová či minimálna komunikácia s veriteľmi a ich právnymi zástupcami.
Tí sa za rok nedozvedeli, ako sa chce Arca ozdraviť. Dostávali len čiastočné informácie o jej hospodárení a o plánoch ako z dlhov von. Okrem toho si niektorí odniesli aj nepríjemnú skúsenosť so spochybňovaním ich pohľadávok voči Arce. Až na konci júna tohto roka sa konečne vedenie Arcy stretlo s masou svojich veriteľov, ktorým dlhuje stovky miliónov eur.
Informačné sito
Aj preto veritelia nehodnotia rok so zadlženou Arcou veľmi pozitívne. „Doterajší postup koncernu Arca nahráva záverom o nepoctivom zámere jeho predstaviteľov,“ hodnotí skúsenosti Kamila Svobodová, hovorkyňa investičného fondu IFIS. Ten zastupuje veriteľov Arcy s pohľadávkami v objeme 1,7 miliardy korún (66 miliónov eur).
Medzi výčitkami spomína napríklad nepružnú spoluprácu vedenia firmy s veriteľmi či málo informácii o jej skutočnom majetku. IFIS dokonca podal trestné oznámenie na šéfov Arcy Investments. Podozrieva ich z protiprávneho konania tým, že brali ďalšie pôžičky v dobe, keď už bola firma v úpadku.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?