Leather,Men's,Open,Wallet,With,Euro,Banknotes,Bills,,Coins,And
Zdroj: Shutterstock

Smernica o minimálnej dani

Štáty EÚ sa ešte 13. decembra tohto roka dohodli aj na smernici o minimálnej dani pre veľké firmy. Cieľom je zabrániť firmám, aby presúvali svoje zisky do daňových rajov. Medzinárodné firmy s minimálnym ročným obratom 750 miliónov eur musia podľa nej nezávisle od miesta, kde sídlia, platiť daň vo výške minimálne 15 percent. Smernica by sa mala do konca roka 2023 stať súčasťou medzinárodného práva.

Táto iniciatíva s minimálnou 15-percentnou daňou je niečo, čo sa formovalo na globálnej úrovni už nejaký čas, potvrdzuje pre TREND Peter Varga, advokát a expert na európske daňové právo zo spoločnosti Highgate Law&Tax. 

„Bola to hlavne iniciatíva OECD, ktoré je inak veľmi aktívne v oblasti priamych daní, ktoré neustále pretláča snahy o aplikáciu férovej dani pre medzinárodné spoločnosti. K týmto výzvam sa pred nejakým časom pridala aj Európska únia, ktorá tak prezentovala aj jej legislatívne uchopenie,“ dodal.

Na základe nových pravidiel by sa mala vždy, keď je efektívna sadzba dane nadnárodného podniku v určitej jurisdikcii nižšia ako 15 percent, vyberať doplňujúca suma dane, tzv. dodatočná daň.

„Tá má zabezpečiť súlad s povinnosťou takejto nadnárodnej skupiny platiť daň vo výške minimálne 15 percent,“ dodáva P. Varga. Členské štáty, vrátane Slovenska, by mali byť povinné zosúladiť svoj daňové predpisy s touto požiadavkou do konca roka 2023.

Ďalšie dôležité správy

Europe,Gas,,Valve,On,The,Main,Gas,Pipeline,Eu,,Pipeline
Neprehliadnite

Pozrite si 9 trendov v roku 2023. Ropná a plynová kríza, predražený LNG i tajné plány Bruselu