Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róbert Chovanculiak upozorňuje, že ženy nezastávajú posty na vyšších manažérskych pozíciách a v sektoroch s vyššími mzdami, ako sú IT a technické odbory.
"Jedným z kľúčových faktorov, ktoré vysvetľujú rodové rozdiely v platoch, je zamestnávanie v rôznych sektoroch," uvádza Chovanculiak. Muži často pracujú v technických a priemyselných odvetviach, zatiaľ čo ženy dominujú v sektore služieb, školstve a zdravotníctve. Tento jav ovplyvňuje nielen priame mzdové rozdiely, ale aj možnosti kariérneho rastu a prístupu k vyšším príjmom.
Materstvo je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje ekonomické postavenie žien. Prerušenie práce spojené s rodičovskou dovolenkou často bráni ženám v dosahovaní vyšších pozícií a platov. Chovanculiak navrhuje skrátiť rodičovskú dovolenku z troch na dva roky a zaviesť flexibilné čerpanie príspevkov. Tento krok by mohol podporiť rýchlejší návrat žien do pracovného procesu a zlepšiť ich ekonomickú situáciu, čím by sa znížila potreba požičiek na preklenutie finančných nedostatkov.
Zmena financovania predškolských zariadení by podľa ekonóma taktiež mohla pomôcť znížiť rodové rozdiely. Dostupné a cenovo prístupné škôlky a jasle by ženám umožnili rýchlejší návrat do práce, čo by pozitívne ovplyvnilo ich mzdy a kariérny postup.
Predzásobenie zachránilo čínsku ekonomiku, no spomalenie je na obzore
Očakáva sa pokles exportnej dynamiky v dôsledku hrozby vyšších ciel zo strany Donalda Trumpa