Vyhlásenie na zdanenie príjmu

Zamestnanec si môže uplatniť pri výpočte preddavku na daň za mesiac nárok na znížene základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane. Nárok vzniká tým, že zamestnanec odovzdá vyhlásenie zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane.

Vyhlásenie musí podpísať zamestnávateľovi každý rok a to najneskôr do konca januára. Zamestnanec v ňom uvedie, či si uplatňuje daňový bonus a či spĺňa podmienky na jeho priznanie, respektíve kedy a ako sa zmenili. Musí tiež v tlačive potvrdiť, či si súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť, daňový bonus u iného zamestnávateľa a či si ich neuplatňuje napríklad jeho manželka. Uvedie tu tiež, či je poberateľom dôchodku.

Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, nezdaniteľnú časť a daňový bonus môže vyplatiť len jeden zamestnávateľ. Všetky zmeny musí zamestnanec hlásiť svojmu zamestnávateľovi.

Zúčtovanie mzdy

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň urobí zamestnávateľ tým zamestnancom, ktorí ho o to do 16. februára 2015 požiadajú. Zároveň do tohto termínu musia predložiť všetky potrebné doklady. Ide napríklad o potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od iných zamestnávateľov, doklady o nároku na nezdaniteľné časti.

"Tlačivo žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov na daň je nové pre zdaňovacie obdobie roku 2014, ale zamestnanec môže použiť aj vzor z roku 2013, ak si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie," vysvetľuje Veronika Dubielová, konateľka poradenskej spoločnosti Účtovná jednotka.

Ročné zúčtovanie a výpočet dane za rok 2014 musí zamestnávateľ urobiť najneskôr do 31. marca. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi, ktorému v zdaňovacom období roku 2014 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vystaviť a doručiť doklad o vyplatenom príjme. Takýmto dokladom je pre zamestnanca, ktorý požiadal o ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2014, tlačivo Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2014. V. Dubielová upozorňuje, že oproti minulému roku sa zmenilo. "Preto si zamestnávateľ musí dať pozor, aby použil aktuálne tlačivo. Túto povinnosť si musí zamestnávateľ splniť do 30. apríla."

Čo najviac komplikuje život zamestnávateľom? Podľa V. Dubielovej najčastejšie to, že zamestnanci mnohokrát nevedia, či môžu požiadať o ročné zúčtovanie, aké doklady majú priložiť k žiadosti a čo všetko si môžu uplatniť. Ide napríklad dobrovoľné odvody, ktoré si platili počas zamestnania, nezdaniteľné časti. Odporúča, aby si zamestnávateľ, presnejšie mzdár so zamestnancom, prešli žiadosť a prílohy. Ak budú podkladové údaje správne, predíde sa tým nesprávnym údajom vo vykonanom ročnom zúčtovaní.

Potvrdenie o príjme

Zamestnávateľ nesmie zabudnúť ani na tých zamestnancov, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov nerobí. "Ak zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie, zamestnávateľ mu vystaví a doručí najneskôr do 10. marca potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za zdaňovacie obdobie 2014. Najneskôr do 10. februára zamestnávateľ doručí potvrdenie zamestnancovi, ktorý žiada o ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2014 iného zamestnávateľa a požiada o vystavenie potvrdenia zamestnávateľa najneskôr do 5. februára," vymenováva dôležité termíny V. Dubielová.

Kto musí podať daňové priznanie sám

Povinnosť podať daňové priznanie má daňovník, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie, ak v roku 2014 poberal:

  • príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil doklady od každého zamestnávateľa,
  • iné druhy zdaniteľných príjmov, teda nielen príjmy zo závislej činnosti alebo ak je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu porušenia podmienok pri uplatňovaní niektorých nezdaniteľných častí.

V týchto prípadoch zamestnávateľ podľa zákona nemohol vykonať ročné zúčtovanie, preto si daňovník musí po takomto ročnom zúčtovaní podať daňové priznanie sám. Pôjde o riadne daňové priznanie, nie opravné ani dodatočné. Ak tak urobí po lehote na podanie daňového priznania, teda po 31. marci, daňový úrad mu udelí sankciu.

Zúčtovanie zdravotného

Oveľa jednoduchšie to má zamestnávateľ pri zdravotnom zúčtovaní. Od roku 2012 ročné zúčtovanie zdravotného poistenia robia za zamestnávateľov a zamestnancov zdravotné poisťovne. O jeho výsledku potom musia poisťovne zamestnávateľa informovať do 30. septembra.
Ak je výsledkom preplatok, dostane zamestnávateľ o ňom oznámenie a zdravotná poisťovňa mu ho vráti. Ak je výsledkom nedoplatok, dostane zamestnávateľ výkaz nedoplatkov, pričom do 15 dní môže podať voči nemu námietku. Po tejto lehote má zamestnávateľ 45 dní na jeho zaplatenie. Nedoplatky a preplatky do 5 eur sa neuhrádzajú a nevracajú.

Oprava chýb

Zamestnávateľ zrazil zamestnancovi vyšší preddavok na daň alebo mu uplatnil nižší daňový bonus ako mal.  Ako to môže napraviť?

1.Nesprávne zrazený preddavok a daň

Ak zamestnávateľ zrazí zamestnancovi vyššiu daň ako mal, vráti zamestnancovi preplatok dane do troch rokov od konca roka, v ktorom preplatok vznikol. O vrátený preplatok dane zníži zamestnávateľ ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane.

Ak zamestnávateľ zrazí zamestnancovi vyšší preddavok na daň, vráti tomuto zamestnancovi preplatok v nasledujúcom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka (to je v ročnom zúčtovaní), ak nepodal daňové priznanie. O vrátený preplatok na preddavku na daň zníži zamestnávateľ ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane.

Ak platiteľ odviedol preddavky na daň alebo daň vo vyššej sume ako bol povinný a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy.  

Ak zamestnávateľ zrazil nižšiu daň ako mal, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak od doby, keď bola daň nesprávne zrazená (v ročnom zúčtovaní) neuplynulo viac ako 12 mesiacov.

Ak zamestnávateľ zrazil preddavok nižší ako mal, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť v nasledujúcom kalendárnom mesiaci najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka.

Ak nemôže zamestnávateľ chyby opraviť, napríklad preto, že zamestnancovi už mzdu nevypláca, nedoplatok dane vyberie správca dane - daňový úrad miestne príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Zamestnávateľ v tomto prípade zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala, alebo keď ju zamestnávateľ zistil.

Dodatočne vybratú daň, dodatočne vybratý preddavok na daň, ako aj dodatočne zrazený daňový bonus odvedie správcovi dane v tom  mesiaci, v ktorom bola oprava chyby vykonaná. Uvedené sumy zahrnie aj do správcovi dane predkladaného tlačiva Prehľad v príslušnom mesiaci, v ktorom boli sumy skutočne zrazené.

Zamestnávateľ neopravuje pôvodný prehľad za mesiac, v ktorom bola daň (preddavok na daň) nesprávne zrazená, ale opravu (skutočnosť) zahrnie do tlačiva Prehľad za mesiac, v ktorom opravu urobil.

2. Nesprávne priznaný daňový bonus

Ak zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi nižší daňový bonus, vráti zamestnancovi sumu rozdielu daňového bonusu, ak neuplynuli tri roky od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom rozdiel vznikol, ak suma rozdielu nebola zamestnancovi vyplatená na základe vykonaného ročného zúčtovania alebo podaného daňového priznania.

Ak zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi v zdaňovacom období nižší daňový bonus, vráti zamestnancovi rozdiel v nasledujúcom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka, ak mu do tohto termínu nebolo vykonané ročné zúčtovanie alebo nepodal daňové priznanie. 

Ak zamestnávateľ priznal a vyplatil vyšší daňový bonus ako mal, môže ho dodatočne vybrať od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo zvýšením dane len v prípade, ak od doby, keď nesprávne priznal alebo vyplatil daňový bonus vo vyššej sume neuplynulo viac ako 12 mesiacov.

Chyby na strane zamestnávateľa v neprospech štátneho rozpočtu sa opravujú voči zamestnancovi v lehote maximálne do 12 mesiacov od ich vzniku alebo v prípade, že daň nebola ešte splatná, najneskôr do termínu vykonania ročného zúčtovania dane respektíve podania daňového priznania - to je do 31. marca nasledujúceho roka.

O vrátenú sumu daňového bonusu zníži zamestnávateľ ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň respektíve vyplatí sumu z vlastných prostriedkov a následne po skončení štvrťroka požiada správcu dane na tlačive prehľadu o poukázanie tejto sumy rozdielu daňového bonusu vyplateného z vlastných prostriedkov. Správca dane je povinný túto sumu uvedenú v žiadosti poukázať zamestnávateľovi do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti.

Seriál pripravujeme s Veronikou Dubielovou, konateľkou spoločnosti Účtovná jednotka, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblastí daní a účtovníctva.

V ďalšej časti seriálu sa dozviete o odvodových úľavách pre zamestnávateľov, ktorí majú zamestnancov.