Kto si chce vysporiadať zdedené cenné papiere ešte z čias kupónovej privatizácie, nech smeruje inde ako do spoločnosti RM-S Market. Obchodník s cennými papiermi vybavovanie prechodov zdedených cenných papierov na majetkové účty pozostalých dočasne, konkrétne do 30. apríla, pozastavil.

Naďalej je možné na jeho štyroch pracoviskách žiadať o bezodplatné prevody cenných papierov na Fond národného majetku (FNM). Môžu tak urobiť pôvodní majitelia papierov ešte z čias kupónky, ale aj dediči, ktorí si už zdedené papiere previedli na vlastný majetkový účet.

Pracoviská RM-S Marketu spolu s vybranými poštami sú jedinými miestami, kde možno oficiálne požiadať o bezodplatný prevod cenných papierov na FNM. Možno tak podľa zatiaľ platnej legislatívy urobiť najneskôr do 31. decembra 2012. Túto možnosť využívajú hlavne majitelia starších akcií a iných aktív, u ktorých je reálny odhad hodnoty veľmi nízky alebo nulový.

RM-S Market do konca apríla oficiálne pozastavil riešenie prípadov, kedy dediči prídu žiadať o „prechod“ zdedených papierov na základe oficiálne ukončeného dedičského konania na svoj vlastný majetkový účet. Obchodník argumentuje „zahltením“ svojich pracovísk.

RM-S Market pozastavil prevody zdedených akcií

„Po prehodnotení situácie RM-S Market pristúpil k objednávaniu riešenia prípadov dedičstiev a na obdobie 1. februára až 30. apríla tohto roka toto objednávanie pozastavil. V tomto období sa objednané dedičstvá vybavujú podľa dohodnutých termínov na pobočke na Námestí SNP 14 v Bratislave a na pobočkách v Nitre, Žiline a Košiciach,“ uviedla v stanovisku pre eTREND predsedníčka predstavenstva RM-S Marketu Elena Osuská.

Občanov, ktorí si chcú presunúť zdedené cenné papiere na svoj účet, obchodník odporúča na ostatných deviatich členov centrálneho depozitára. Sú nimi najmä najväčšie banky. Tie mali podobne ako RM-S Market pristúpiť k spoločnému postupu pri prechode cenných papierov na účet dediča a následnom prevode cenných papierov z účtu dediča na účet FNM.

„RM- S Market nie je víťazom verejného výberového konania na vybavovanie dedičstiev, ale na bezodplatné prevody cenných papierov na Fond národného majetku,“ dodáva E. Osuská. Obchodník na základe tendra realizuje prevody cenných papierov od majiteľov – fyzických osôb od  októbra 2009. Za túto službu inkasuje od fondu nemalé sumy. Podľa informácií denníka SME zverejnených začiatkom februára si len za január tohto roka vyfakturoval v súvislosti s prevodom cenných papierov vyše 800-tisíc eur. Faktúra za december presiahla 900-tisíc eur.

Za celý vlaňajšok RM-S Market riešil v súvislosti s prevodom 115-tisíc prípadov, reálnych prevodov bolo 72-tisíc. Za poldruha mesiaca tohto roka požiadalo obchodníka podľa jeho vlastných údajov o prevod 32 800 ľudí, z toho zmluvu reálne uzavrelo 29-tisíc.

O prechod zdedených cenných papierov možno žiadať aj samotného depozitára, ale len písomne. Dediči si nový účet môžu otvoriť osobne len na jedinom pracovisku – na ulici 29. augusta 1/A v Bratislave.

Zoznam členov CDCP, ktorí pristúpili k spoločným postupom pri prechode cenných papierov z účtu zomrelého na účet dediča a následnom prevode cenných papierov z účtu dediča na účet FNM:

  • ČSOB
  • Prima banka Slovensko
  • OTP Banka Slovensko
  • Poštová banka
  • RM - S Market, o.c.p. (dedičstvá sa vybavujú  na objednávku)
  • Slávia Capital, o.c.p.
  • Slovenská sporiteľňa
  • UniCredit Bank Slovakia
  • Volksbank Slovensko
  • Všeobecná úverová banka

Foto - Maňo Štrauch