Chuť investorov riskovať pokračovala po septembrovej rely na akciových trhoch aj v októbri. Akciové aktíva aj komodity si polepšili druhý mesiac v rade. Nerástli ale ceny vládnych dlhopisov a dôveru strácal aj americký dolár, ktorý sa oslabil voči euru aj iným svetovým menám. V porovnaní s jenom klesol dokonca na 15-ročné minimum.

Americké treasuries stratili v priemere 0,4 percenta. Komoditný index Thompson Reuters/CRB sa dostal na dvojročné maximum ťahaný najmä rastom cien bavlny, kukurice, sójových bôbov a zlata, ktoré prepisovalo historické tabuľky.

Vyspelým ekonomikám ako Nemecko alebo Švédsko sa darí držať silné tempá rastu. Väčšina investorov nadobudla presvedčenie, že augustové obavy o prílišné zoslabenie rastu americkej ekonomiky boli predčasné, čo podnietilo nákupné príkazy na trhoch.

Výdatná pomoc trhom zo strany amerického Fedu bude pokračovať naďalej. Americkí centrálni bankári držia základný úrok už bezmála 700 dní bez zmeny na rekordne nízkej úrovni, čo najsilnejším firmám ešte viac pomáha v biznise. Časť voľnej hotovosti môžu používať aj na akvizície a odkupovanie vlastných akcií, čo zvyšuje atraktivitu investovania do vybraných titulov.

Októbrovými víťazmi na Wall Street boli technologické spoločnosti. Index Nasdaq Composite zosilnel o bezmála šesť percent a prepracoval sa na hranicu 2 500 bodov. Od začiatku roka si polepšil o viac ako desatinu. Výsledková sezóna navyše sľubuje, že aj treťokvartálne výsledky budú silné, viac ako 70 percent firemných výsledkov prekonalo očakávania analytikov.

Americkým firmám z indexu S&P 500 už výdatne pomáha aj zahraničie, odkiaľ dostávajú najväčšie podniky dve pätiny svojich ziskov a v prípade slabého dolára ich konkurencieschopnosť ešte porastie.

Býčí sentiment  sa prebudil aj u individuálnych investorov a v súčasnosti je  najvyšším od mája 2008. Podľa Brada Durhama, šéfa spoločnosti EPFR Global, posledné dáta ukazujú, že  akciové fondy v USA i v Európe sa dostávajú do hľadáčika investorov, čo ukazuje na väčšiu chuť riskovať. Za posledné dva mesiace pritieklo v Spojených štátoch do akciových fondov viac ako 13 miliárd dolárov. Polepšili si aj európske fondy a indexy. Investorskej priazni sa medzi investormi teší najmä nemecký DAX, ktorý od začiatku roka zarába 11 percent. Straty počítajú ešte v Paríži, Miláne a Zürichu.

Globálny výkon na trhoch podporuje aj viera, že druhé kolo kvantitatívneho uvoľnenia menovej politiky pripravované Fedom udrží akciové trhy v tempe. Väčšina analytikov očakáva, že Fed dnes v noci oznámi podpornú injekciu v objeme približne pol bilióna dolárov a práve lacná dolárová likvidita zostane znova hnacím motorom na finančných trhoch. Tieto natlačené peniaze ale zahmlievajú reálny vývoj cien aktív a do budúcna pravdepodobne prinesú rast inflačných rizík a nové turbulencie na dlhopisových, akciových i komoditných trhoch.

Hlavní akcioví stratégovia ale zostávajú v súčasnosti pozitívne naladení najmä na „akciových miláčikov“. Banka Morgan Stanley vsádza aj na rast dividend a spätné nákupy akcií, čo má burzám pomôcť v ceste nahor aj v budúcom roku. Investičný stratég Joe Zidle z Bank of America/Merril Lynch predpovedá akciám v nasledujúcich dvanástich mesiacoch 18-percentnú návratnosť a doporučuje v portfóliách držať až 65 percent akciových aktív. To je o päť percentuálnych bodov nad dlhodobým štandardom.

Ázijské i americké akcie sa obchodujú podľa pomerového ukazovateľa P/E za 14-násobok odhadovaných ziskov firiem v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, v Európe za 12,2-násobok. To niektorí stratégovia považujú stále za atraktívnu hodnotu pre ďalšie akciové nákupy.

Podľa známeho investora Marca Fabera je akciový trh po silných dvoch mesiacoch už zrelý na korekciu, medvedí trh ale neočakáva. Akcie sú  podľa jeho slov v dlhšom období stále atraktívnejšie ako hotovosť a dlhopisy. V nemilosti stratégov sú dlhopisy, kde aktuálne nízke výnosy a obavy z budúcich inflačných rizík budú tlačiť na pokles ich cien. Sam Stovall, investičný stratég zo S&P’s Equity Research Service hovorí, že dlhopisy v ich portfóliu majú len pätinovú váhu a pätnásť percent držia v hotovosti, dominujú akcie.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP