Nezisková organizácia sa definuje v § 1 zákona č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o neziskových organizáciách“) ako právnická osoba, založená podľa uvedeného zákona, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby za vopred určených a pre všetkých používateľov rovnakých podmienok.
Právnické osoby realizujú právne úkony, t. j. nadobúdajú práva a povinnosti, prostredníctvom konania osôb označených zmluvou o zriadení právnickej osoby, zakladacou listinou alebo zákonom ako oprávnené konať v mene príslušnej právnickej osoby (štatutárny orgán).
V zmysle § 18 zákona o neziskových organizáciách sú orgánmi neziskovej organizácie:
- správna rada,
- riaditeľ,
- dozorná rada (revízor),
- ďalšie orgány, ak to určí štatút.
Riaditeľ neziskovej organizácie má postavenie štatutárneho orgánu, ktorý koná a rozhoduje o všetkých záležitostiach neziskovej organizácie, ak nie sú zákonom, zakladacou listinou alebo štatútom vyhradené do pôsobnosti iného orgánu neziskovej organizácie. Riaditeľom môže byť výhradne fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná, pričom v zmysle § 19 ods. 1 písm. f) volí a odvoláva riaditeľa správna rada ako najvyšší orgán neziskovej organizácie.
Zmluva s riaditeľom
V rámci vami načrtnutého prípadu je nevyhnutné objasniť, či riaditeľ predmetnej neziskovej organizácie má uzatvorenú pracovnú zmluvu na výkon funkcie riaditeľa neziskovej organizácie alebo na výkon inej závislej činnosti pre neziskovú organizáciu.
V zmysle § 19 zákona o neziskových organizáciách dôjde k voľbe riaditeľa zo strany správnej rady, pričom na vznik funkcie riaditeľa sa adekvátne vyžaduje, aby zvolená osoba prijala a akceptovala rozhodnutie správnej rady – zákon žiadnym spôsobom neustanovuje aj nevyhnutné uzatvorenie písomnej zmluvy o výkone funkcie riaditeľa medzi neziskovou organizáciou a zvoleným riaditeľom.
Vychádzajúc z postavenia riaditeľa nemožno výkon jeho funkcie jednoznačne definovať ako výkon závislej práce (v zmysle § 1 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov „je závislá práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom“), nakoľko jeho činnosť sa zameriava na obstarávanie všetkých záležitostí, prijatí rozhodnutí súvisiacich s výkonom pôsobnosti štatutárneho orgánu neziskovej organizácie, ktorá by mala byť z tohto dôvodu upravená v rámci mandátnej zmluvy.
V zmysle § 566 zákona č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov „mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.“
Zákaz konkurencie
Zákon o neziskových organizáciách nevylučuje možnosť uzatvorenia pracovnej zmluvy medzi neziskovou organizáciou a riaditeľom na výkon určitej práce pre neziskovú organizáciu.
Nakoľko riaditeľ koná v mene a na účet neziskovej organizácie ako jej štatutárny orgán, ak by došlo k uzatvoreniu pracovnej zmluvy medzi neziskovou organizáciou a riaditeľom, musela by byť pracovná zmluva podpísaná aj v mene zamestnávateľa, aj v mene zamestnanca zo strany riaditeľa (v takomto prípade totiž vystupuje tá istá osoba tak v pozícií štatutárneho orgánu zamestnávateľa, ako aj v pozícií zamestnanca).
Je však nevyhnutné prihliadať na ustanovenie § 27 – zákaz konkurencie, ktorým sa členom správnej rady, riaditeľovi a členovi dozornej rady (revízor) zakazuje vo vlastnom mene a na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou neziskovej organizácie, rovnako sprostredkúvať pre iné osoby obchody neziskovej organizácie.
Pre vylúčenie prípadných pochybností o práve riaditeľa uzatvoriť pracovnú zmluvu s neziskovou organizáciou pre niektorý druh práce, by bolo vhodné takýto prípad upraviť priamo v štatúte neziskovej organizácie a rozšíriť pôsobnosť správnej rady aj o rozhodovanie o schválení pracovnej zmluvy medzi neziskovou organizáciou ako zamestnávateľom a riaditeľom ako zamestnancom.
V rámci § 19 sú vymedzené základné oprávnenia (a zároveň aj povinnosti) správnej rady, a to okrem iného:
- schvaľovať rozpočet neziskovej organizácie,
- schvaľovať ročnú účtovnú závierku a výročnú správu o činnosti a hospodárení,
- rozhodovanie o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení neziskovej organizácie,
- voľba a odvolanie riaditeľa a určovanie jeho platu,
- voľba a odvolávanie členov správnej rady, ak štatút neustanovuje inak, a volá a odvoláva členov dozornej rady (revízora),
- rozhoduje o zmenách v štatúte s výnimkou ustanovení, ktoré si zakladateľ vyhradil v zakladateľskej zmluve,
- rozhoduje o obmedzení práva riaditeľa konať v mene neziskovej organizácie.
Vo vyššie uvedených prípadoch je správna rada nielen oprávnená, ale aj povinná konať a rozhodovať, pričom rozhodnutím správnej rady je riaditeľ viazaný a musí postupovať v jeho intenciách. Samozrejme, v štatúte neziskovej organizácie môže byť rozhodovacie oprávnenie správnej rady rozšírené aj o ďalšie skutočnosti.
V záujme komplexného posúdenia otázok, načrtnutých vo vašej otázke, považujeme za nevyhnutné preskúmať
- predmetnú pracovnú zmluvu, ktorá by mala byť uzatvorená medzi neziskovou organizáciou a riaditeľom,
- štatút neziskovej organizácie, ktorý upravuje podrobnosti o organizačnej štruktúre, činnosti a hospodárení neziskovej organizácie.
Nakoľko nepoznáme celý skutkový stav a okolnosti načrtnutého prípadu – úpravy vzájomných vzťahov riaditeľa a neziskovej organizácie, odporúčame vám obrátiť sa na advokáta, ktorý by po oboznámení sa so všetkými podkladmi a okolnosťami predmetného prípadu poskytol právnu radu adekvátnu konkrétnemu prípadu.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.