Nie vraj transformácia, ale optimalizácia zdravotníctva. Nie vraj úbytok lôžok, ale reforma. Marketing vláde skutočne „ide“ aj v tejto oblasti, ale realita je iná. V čase, kedy krajinu kvári tretia vlna pandémie, rozbieha ďalšie rýchle reformy.

Ak parlament neschváli do konca roka zákon z dielne rezortu zdravotníctva, z ktorého má na Slovensko „pritiecť“ na tento účel miliarda eur, plán obnovy sa nebude môcť realizovať. Európske peniaze však nemusia stačiť, zdroje bude treba ešte navýšiť. Zaplatia to všetci, ktorí odvádzajú v tejto krajine dane a odvody. Prirodzene, túžia po kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ale ten sen sa vôbec nemusí naplniť.

Nemôže byť dobrá reforma tam, kde štát nekomunikuje s odborníkmi, ani s verejnosťou. Prípadne sa ich názory zhadzujú zo stola ako príliš nepodstatné pre takýto krok, pre ktorý sa koalícia už dávno rozhodla.

Chýbajú odpovede na mnohé otázky, aj konkrétne čiastkové plány, ktoré by mali objasniť, ako má vlastne reforma zdravotnícka reforma vyzerať. Ako to vidí z druhej strany a kde vníma hlavné riziká v praxi Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a súčasne riaditeľ NsP Sv. Jakuba, n. o., Bardejov? Prezradil to v rozhovore pre TREND.

MUDr. Marián Petko, prezident ANS
Zdroj: Trend
MUDr. Marián Petko, prezident ANS
V rozhovore sa dočítate:
  • Ako sú nemocnice pripravené na chystanú reformu zdravotníctva
  • Prečo sa má zrušiť 11-tisíc akútnych lôžok, keď počas tretej vlny je ich nedostatok
  • Čo najviac reálne ohrozuje pacientov a čo urobiť, aby nestratili pocit istoty
  • Ako sa pozerá na to, že väzba reformy na vykonávacie predpisy v zákone je zatiaľ nejasná

Posledné rozhodnutie rezortu financií spred pár dní je znížiť platbu za poistencov štátu. Je paradoxné, že na reformu zdravotníctva chce štát minúť miliardu eur, ale škrtí v inom smere. Čo na to hovoríte?

Obávame sa, že bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov. Návrh zobrať zdravotníctvu stovky milióny eur je nepochopiteľný o to viac, že prišiel v roku, keď nemocnice a zdravotníci čelili najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska, ktorá sa podarila zvládnuť len s ich nadľudským úsilím.

V čase nastupujúcej tretej vlny môže znamenať, že zdravotníctvo bude čeliť krízovej situácii. Dlhodobo upozorňujeme, že chýbajú značné financie. Ďalšie zníženie platby za poistencov štátu môže spôsobiť ťažkosti skupinám, ktoré často zdravotnú starostlivosť potrebujú najviac – deti, matky na materskej alebo dôchodcovia. Obávame sa, že slovenské zdravotníctvo sa prepadne do ešte hlbšej krízy. Otázkou je, prečo by aj sľubovaná reforma zdravotníctva mala dopadnúť inak, keď pacient nie je na prvom mieste.

Väčšina nemocníc na Slovensku sa už ocitla v bordovej zóne. Je možné, že situácia sa bude zhoršovať po celom Slovensku... Aký postup spravidla volia pri pacientovi pri vstupe? Viacerí avizovali značné problémy, ako sa dostať k lekárovi, a to po usmerneniach rezortom zdravotníctva...

Niektoré nemocnice volia opatrenia prísnejšie, iné nie, ako uvádzate, podľa usmernenia rezortom zdravotníctva. Napríklad naša nemocnica v Bardejove je už pár týždňov v bordovej zóne, čiže všetky opatrenia sa sprísňujú. Nemusí to však platiť rovnako vo všetkých nemocničných zariadeniach.

Platí u nás úplný zákaz návštev, okrem špecificky zadefinovaných návštev u dlhodobo chorých alebo v terminálnom štádiu, kde je možné vykonať návštevu za sprísnených podmienok použitia PCR testu či akútneho antigénového testu (AG), pri použití respirátora FFP2. Je to v kompetencii riaditeľa nemocnice po dohode s regionálnym hygienikom.

Ako je to pri plánovaných hospitalizáciách či zákrokoch? Rozlišuje sa, či je niekto očkovaný či neočkovaný?

Pri plánovaných hospitalizáciách sa vyžaduje aj u očkovaných a neočkovaných PCR test nie starší ako 72 hodín. U akútnych hospitalizácií sa vykonáva akútny AG test, teda v tej chvíli, keď príde pacient do zariadenia.

V prípade, že má negatívny AG test, na druhý deň sa robí ešte PCR test. Čo sa týka ambulantnej starostlivosti vrátane vyšetrovacích zložiek, ak je pacient zaočkovaný, preukáže sa covid pasom a nemusí sa testovať. Ak je pacient nezaočkovaný, či len čiastočne, musí mať antigénový test nie starší ako 48 hodín, alebo PCR starší ako 72 hodín.

Je predpoklad, že pri horšej situácii, bude ešte sprísnenejší režim? Čo ešte môže potenciálne nastať?

Ak sa bude situácia zhoršovať na celoslovenskej úrovni, ale regionálne bude niekde ešte horšia, budeme sa riadiť príkazmi rezortu zdravotníctva na reprofilizáciu lôžok pre určité zariadenia v daných lokalitách, na covidové oddelenia.

Ak to nebude postačovať, možno sa odloží plánovaná zdravotná starostlivosť a bude nutné postarať sa o akútnych pacientov. Musím však povedať, že nemocnice sú na tretiu vlnu pandémie ochorenia covid-19 pripravené po materiálno-technickej stránke lepšie ako počas druhej vlny. Problémom je chýbajúci personál.

Vy už viete zhruba situáciu predvídať. Zažili ste ju v predchádzajúcich pandemických vlnách, viete, s čím môžete počítať...

Počet novonakazených aktuálne narastá a je výrazne vyšší v časti východného a južného Slovenska, pribúdajú aj oblasti okolo Žiliny. Všetky nemocnice predkladali rezortu plány reprofilizácie v rámci tretej vlny pandémie v troch fázach podľa aktuálneho stavu v regiónoch.

V poslednej fáze budeme napríklad v Bardejove schopní zabezpečiť 55 postelí pre covid pacientov, z toho päť na umelú pľúcnu ventiláciu. Momentálne máme pripravených 30 lôžok na reprofilizáciu a tri lôžka na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne máme hospitalizovaných k 7. októbru 19 pacientov na kyslíkovej liečbe, našťastie zatiaľ nikto nebol odkázaný na umelú pľúcnu ventiláciu.

Na snímke zľava riaditeľ Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove Marián Petko, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Kamil Száz počas prehliadky nového oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba 17. septembra 2021 v Bardejove. FOTO TASR - Maroš Černý
Zdroj: Maroš Èerný
Na snímke zľava riaditeľ Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove Marián Petko, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Kamil Száz počas prehliadky nového oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba 17. septembra 2021 v Bardejove. FOTO TASR - Maroš Černý

Štát teraz pripravuje s transformáciou nemocníc, kde ráta s ich zmenou na rôzne iné typy, čím vlastne obmedzí aj počet lôžok v rámci nich. Nie je to paradoxné v situácii, kedy prebieha tretia vlna pandémie?

My sme k tomu za Asociáciu nemocníc Slovenska (ANS) dávali ešte vo februári 2021 stanovisko, ktoré je jasné a nemenné. Ministerstvo hovorí o optimalizácii siete nemocníc a my sme chceli vedieť, ako bude riešiť situáciu ohľadom covidu v ďalších mesiacoch. Pôvodne sme dali k zákonu 178 pripomienok, z toho 144 závažných. V rámci medzirezortného pripomienkového konania, teda rokovania s tímom, ktorý zákon pripravoval, došlo k odstráneniu 4 až 6 závažných nesúhlasov z našej strany. 

Naďalej pretrváva rozpor medzi nami a ministerstvom ohľadom optimalizácie siete nemocníc. Dohodli sme sa však s ministrom ešte v polovici septembra na troch zásadných veciach. Akceptoval naše pripomienky, aby sa niektoré nemocnice stali súčasťou komisií, ktoré sa majú podieľať na tvorbe tejto optimalizácie.

Pozitívom je, že sa odsunula ich kategorizácia na koniec roka 2022. Máme sa tiež zúčastniť na prepracovaní vykonávacích predpisov, ich kvalitatívnych i kvantitatívnych parametrov.

Mohli by ste zosumarizovať hlavné pripomienky, ktoré smerujú práve k tejto reforme?

Zhrnuli sme zhruba dvanásť bodov, kde sme sa snažili pre zjednodušenie pomenovať hlavné problémy, z pohľadu právneho, medicínskeho i ekonomického. Z nášho pohľadu redukcia akútnych postelí navrhovaných ministerstvom nie je primeraná.

Z nášho pohľadu redukcia akútnych postelí o 11-tisíc navrhovaných ministerstvom nie je primeraná.
 

Bavíme sa o 10- až 11-tisíc akútnych lôžkach, my sme navrhovali, aby maximálna redukcia lôžok prebiehala podľa predchádzajúcej klasifikácie, ktorú robil zdravotnícky analytik Martin Smatana pri exministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej. Je zásadný rozdiel, či sa budú lôžka redukovať o 11-tisíc alebo o 4-tisíc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa