Až do konca novembra sa mohlo zdať, že väčšie realitné problémy sa eurozóne vyhýbajú. Širokú medializáciu si síce vyžiadal kolaps švédskeho SBB, no ostatní developeri či vlastníci komerčných nehnuteľností dokázali problémy zatiaľ ustáť. Rastúce úrokové sadzby však začínajú pôsobiť a mnohé realitné projekty posielajú do strát. A ich vlastníkov do insolvencie.
Čínska ekonomika stále bojuje s následkami kolapsu Evergrande a Country Garden, najväčších developerov v krajine. Kým na štátnom bankovom systéme sa ich problémy neprejavili, situácia je iná v Spojených štátoch, kde prepad trhu komerčných nehnuteľností spôsobil sériu krachov lokálnych bánk v marci a apríli. Eurozónu zaťažkávacia skúška iba čaká. V piatok ju mohla odštartovať insolvencia realitného impéria Signa.
Benko a Signa
Excentrický Rakúšan René Benko zarobil prvú miliardu pred svojou štyridsiatkou. O päť rokov neskôr, na konci minulého roka, mala jeho holdingová spoločnosť Signa hodnotu 23 miliárd eur. Vlastní najmä lukratívne obchodné domy a iné komerčné budovy ako Chrystler Building v New Yorku, Selfridges v Londýne, alebo KaDeWe v Berlíne. Iba rímska cirkev a britská kráľovská rodina sa údajne mohli pochváliť takými lokáciami ako Signa.
Benkove aktivity siahali nepriamo aj na Slovensko. Signa v roku 2018 skúpila krachujúci maloobchodný nábytkársky reťazec Kika, ktorý sa stal populárny v mnohých krajinách strednej Európy. V roku 2019 jeho slovenské pobočky predala spoločnosti XXXLutz. V Rakúsku Kika také šťastie nemala. Signa ho dlho držala, no v júni tohto roka prepustila polovicu zamestnancov a natrvalo zavrela 23 zo 40 predajní. Dosiahla pri tom zhruba 100-miliónovú stratu, píše Financial Times.
Benkova stratégia bola jednoduchá - agresívne skupoval lacné komerčné nehnuteľnosti, ktoré sa snažil revitalizovať. Kým konkurenti začali s príchodom covidu a inflácie spomaľovať, R. Benko zrýchľoval. Už pri nízkych úrokových sadzbách tržby z prenájmu jeho priestorov stačili pokrývať iba úrokové náklady. Zmena správania spotrebiteľov po covide spolu s poklesom cien nehnuteľností a rastúcimi úrokovými sadzbami spôsobili, že Benkovo impérium sa začalo potápať.
V minulom roku jeho najväčšia spoločnosť v holdingu, Signa Prime, zaznamenala stratu na úrovni 1,16 miliardy eur. Keďže Signa nie je verejne obchodovateľná, veľkú publicitu si tieto straty nevyžiadali. V priebehu tohto roka sa do problémov dostali aj ďalšie spoločnosti z holdingu a hotovostné rezervy spoločnosti ďalej klesali. Minoritní akcionári v reakcii na situáciu nahradili R. Benka vo vedení spoločnosti expertom na reštrukturalizácie.
V piatok však podľa informácii Der Spiegel jedna spoločnosť z portfólia, Signa Prime Selection, podala na berlínskom súde návrh na vyhlásenie konkurzu. Akcionári veria, že sa firmu po reštrukturalizácii podarí zachrániť. Čaká ju však ťažké obdobie. Ešte do konca novembra musí prefinancovať dlhy v objeme 200 miliónov eur, do konca roku 500 miliónov eur a do polovice budúceho roka 1,5 miliardy eur. Kto a vôbec či jej niekto požičia, ostáva neisté. Holding mal na konci minulého roka voči investorom a bankám záväzky v hodnote viac ako desať miliárd eur.
R. Benko je známy tým, že organizuje okázalé večierky. No hudba sa zastavila, tanec skončil a nastupuje opica, konštatuje Financial Times. A nielen pre jeho akcionárov, ktorými sú najmä bohaté európske rodiny. Ale aj pre vlastníkov jeho dlhopisov, ktorých cena sa v piatok prepadla pod úroveň 30 centov za euro, čo indikuje bankrot. Do veľkých problémov sa ale môžu dostať aj ďalší komerční developeri v Európe, ako aj banky, ktorým sa až doteraz darilo problémom vyhýbať.
Ceny nehnuteľností klesajú takmer všade, no v USA rastú. Je to radosť aj prekliatie zároveň
Problémy bánk
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?