Ray Dalio, miliardár a zakladateľ jedného z najväčších hedžových fondov Bridgewater Associates, varuje, že Spojené kráľovstvo môže smerovať k „dlhovej špirále smrti“, v ktorej bude nútené neustále zvyšovať požičiavanie na pokrytie rastúcich nákladov na úroky.

Finančník pre Financial Times uviedol, že nedávny výpredaj na trhu britských štátnych dlhopisov (tzv. gilts), sprevádzaný oslabením libry, signalizuje, že trh má problém absorbovať rastúce potreby požičiavania. Výnosy na 10-ročných britských štátnych dlhopisoch vzrástli z 3,75 percenta v septembri na 16-ročné maximum 4,93 percenta začiatkom januára 2025. Aj keď sa výnosy následne znížili na 4,66 percenta, tieto hodnoty podľa Dalia odhaľujú problémy s dôverou investorov v dlhopisový trh.

Vplyv na investora a štát

Pre investora sú vyššie výnosy na dlhopisoch lákavé, pretože ponúkajú vyššiu návratnosť pri nízkom riziku, ak sú dlhopisy považované za bezpečné aktíva. Avšak rastúce výnosy môžu naznačovať, že investori požadujú väčšiu kompenzáciu za vyššie riziko, ktoré v tomto prípade vyplýva z neistoty ohľadom fiškálnej stability Spojeného kráľovstva.

Pre štát sú vysoké výnosy negatívom, pretože zvyšujú náklady na požičiavanie. Spojené kráľovstvo už platí viac ako 100 miliárd libier ročne na úrokoch, a ak by úrokové sadzby ďalej rástli, znamenalo by to ešte vyššie výdavky na obsluhu dlhu. To by mohlo vytlačiť financovanie iných dôležitých oblastí, ako sú zdravotníctvo alebo infraštruktúra, prípadne by vláda musela zvýšiť dane.

„Vyzerá to ako dlhová špirála smrti, pretože bude buď potrebné ďalšie požičiavanie na splácanie úrokov, alebo zvýšenie daní, prípadne zníženie výdavkov,“ upozornil R. Dalio. Zdôraznil, že podobný vývoj sleduje aj v USA, kde výnosy 10-ročných dlhopisov vzrástli z 3,62 percenta na 4,62 percenta v rovnakom časovom období.

Čo znamená rast výnosov

Výnosy na štátnych dlhopisoch odrážajú nielen očakávania trhu ohľadom inflácie a menovej politiky, ale aj hodnotenie dôveryhodnosti emitenta. V prípade Spojeného kráľovstva rast výnosov naznačuje, že investori sú čoraz viac znepokojení veľkosťou verejného dlhu, ktorý podľa predpokladov dosiahne 4,5 percenta HDP v aktuálnom fiškálnom roku.

Analytici varujú, že ak výnosy zostanú na vysokých úrovniach, môže to oslabiť dôveru investorov a zvýšiť tlak na vládu, aby zaviedla nepopulárne opatrenia, ako sú škrty vo výdavkoch alebo zvýšenie daní. Tieto kroky by však mohli brzdiť ekonomický rast, čo by následne zhoršilo verejné financie.

Zníženie deficitov ako riešenie

R. Dalio vyzval na zníženie vládnych deficitov v Spojených štátoch aj Spojenom kráľovstve na tri percentá HDP. V súčasnosti sa očakáva, že americký deficit zostane nad šiestimi percentami HDP, čo predstavuje viac ako jeden bilión dolárov ročne, pričom britský deficit sa odhaduje na 4,5 percenta HDP.

„Zníženie rozpočtového deficitu je síce depresívne pre rast a infláciu, no povedie k nižším úrokovým sadzbám. Tie majú veľký stimulatívny efekt, pričom zároveň znižujú rozpočtový deficit,“ uzavrel R. Dalio.

Z dlhodobého hľadiska miliardár prirovnal situáciu k človeku s arteriosklerózou. „Keď sa v cievach rýchlo hromadí plak, vytvára sa riziko, že niečo praskne. Neviete presne povedať, kedy sa to stane, ale riziko je vysoké a ďalej narastá“.

TechCrunch Disrupt San Francisco 2019 - Day 1
Neprehliadnite

Miliardár Ray Dalio stavil na klasiku, aj na umelú inteligenciu. Ale ide na to inteligentnejšie

Bridgewater Associated Founder Ray Dalio Visits
Neprehliadnite

Legendárny investor Ray Dalio výrazne zmenil portfólio. Ktorým akciám dôveruje najviac?