S istou dávkou nadsázky platí, že kto sa až teraz začal zaujímať o svoje portfólio, paniku už premeškal. Ako vysvetľujú analytici X-Trade Brokers vo svojej analýze, Brexit trhy vyľakal, no „vystúpenie Británie z EÚ je už zarátané v cene a proces vystupovania môže trvať aj niekoľko rokov“.
Čo to znamená? Panika z prekvapivého kroku a neistej budúcnosti sa už zrejme naplno prejavila. Ďalšie informácie by už mohli skôr situáciu upokojiť.
Navyše platí dôležité posolstvo: „Ani zďaleka nejde o tak vážnu situáciu, akú si trhy zažili počas európskej dlhovej krízy, alebo minulý rok pre spomaľovanie čínskej ekonomiky a následnú devalváciu juanu. Brexit podľa nás nie je systémovým rizikom a je veľmi pravdepodobné, že sa s ním finančné trhy budú schopné bez väčších problémov vysporiadať,“ upokojujú analytici XTB.
Najmä v prípade dlhodobých amatérskych investorov platí, že by mali dodržať investičný horizont. Ak si pred piatimi rokmi kúpili produkt nastavený na 20-ročné odkladanie peňazí, je veľký predpoklad, že stratu časom doženú. Dnes je iba papierová, no ak produkt predčasne zrušia, stratu realizujú.
Nestarajte sa len teraz
Ľudia by mali mať prehľad o svojich investíciách a to bez ohľadu na udalosť akou je Brexit, odpovedá analytik J&T Banky Stanislav Pánis na otázku, či nastal dôvod, aby sa aj bežní ľudia zaujímali, kde majú investované svoje peniaze.
Klienti samotnej banky sa podľa neho čoraz viac zaujímajú o vývoj na trhoch, a to nielen v súvislosti s Brexitom. „Už dlhšie pozorujeme proces ich systematického odklonu od termínovaných vkladov v prospech investícií v čase extrémne nízkych úrokových sadzieb.“
Ako dodáva, je náročné odhadovať ďalší vývoj na trhoch: „Sentiment ostane zrejme negatívny, no predsa by mohla nastať korekcia po prvotnej panickej reakcii trhov. Predsa len, Brexit neznamená, že Londýn opustí EÚ hneď zajtra. Stále tu bude minimálne dvojročné prechodné obdobie.“
To je podľa neho dostatočný čas, aby sa všetci zúčastnení na to pripravili. „Brexit by tak nemusel mať tak výrazne negatívny ekonomický dopad na európsku a svetovú ekonomiku.“
Objavujú sa príležitosti
V obdobiach mimoriadnej nervozity na finančných trhoch je dôležité zachovať chladnú hlavu a nepodliehať emóciám, myslí si aj produktový manažér TAM Martin Smrek a dodáva, že najjednoduchšou radou na otázku investora, čo má robiť v týchto dňoch, môže byť odpoveď: „Nerobiť nič”.
Skúsenosti podľa neho ukazujú, že väčšina najhorších rozhodnutí investorov súvisí s prehnanými reakciami na negatívny vývoj: „Investor by nemal zabúdať na svoj investičný alebo sporiaci zámer a s tým súvisiaci horizont.“
Naopak, takýto vývoj môže predstavovať zaujímavú príležitosť pre nové investície, myslí si M. Smrek a spresňuje: „Dobrý čas na investovanie totiž vyzerá podobne ako v týchto dňoch. Trhy v poklese, veľká nervozita, negatívny sentiment. Zažili sme to v minulosti už veľa krát. Z pohľadu investora je dôležité investovať do riešení rozkladajúcich riziko tak investovaním medzi rôzne triedy aktív, ako aj rôznymi investičnými stratégiami či prístupmi.“
Nervozita môže pokračovať
V správcovskej spoločnosti Tatra banky odhadujú, že rozkolísaný a nervózny vývoj na finančných trhoch môže v najbližšom období pretrvávať. „Zatiaľ sme zo strany našich investorov nezaznamenali žiadne otázky na Brexit.“
Aj investičný stratég českej ČSOB Aleš Prandstetter pripomína, že tvrdohlavý krok Britov v prvom rade začne posilňovať neistotu a zvýši volatilitu na svetových trhoch a ešte viac upevní averziu investorov voči riziku. „V dôsledku toho môžeme očakávať intenzívnejší tlak na oslabenie britskej libry a tiež tamojšieho finančného sektora.“
O niečo menší tlak bude podľa neho zrejme vyvíjaný na oslabenie akcií európskych firiem. „Medzi nimi budú potom najviac zasiahnuté tie, ktoré sú na britský trh bezprostredne naviazané. Zaradiť medzi ne môžeme napríklad automobilky.“
Čas pre defenzívne tituly
Ako dodáva, hodnota britských nehnuteľností môže klesnúť pre zvýšené obavy z nižšieho dopytu. V neposlednom rade môže odliv peňazí z Británie zhoršiť už aj tak vysoký deficit bežného účtu platobnej bilancie, ktorý vlani presiahol 5 percent HDP.
Ondřej Koňák z Patria Finance odhaduje, že hoci trhy budú v nasledujúcich dňoch pod vplyvom zvýšenej volatility, prudké negatívne reakcie na rozhodnutie Britov vytvárajú zaujímavé investičné príležitosti. A to medzi spoločnosťami, ktoré benefitujú z nízkej ceny ropy a dlhšieho obdobia nízkych úrokových sadzieb. Spomína napríklad aj takzvané defenzívne a dividendové tituly.
Takzvané defenzívne akcie takmer neovplyvňuje zhoršená situácia na trhoch. Ide o výrobcov energií, ale aj káblovky. Ak je kríza, ľudia možno obmedzia návštevu kina, ale televízor si doma pustia. Pri dividendových tituloch nezarába investor na rozdieloch v cene, ale na tom, aký podiel na zisku firma vyplatí.