V parlamente je v súčasnosti poslanecký návrh, ktorý rozširuje okruh firiem pôsobiacich v regulovaných odvetviach, ktoré  by mali platiť osobitný odvod . Tento odvod aktuálne platia poisťovne a zaisťovne, podľa novely majú mať túto povinnosť  ďalšie subjekty, ktoré majú licenciu od Národnej banky Slovenska (NBS). Nová povinnosť sa má týkať aj niektorých lízingových spoločností. Tie s tým pochopiteľne nesúhlasia. O situácii na lízingovom trhu sa TREND rozprával s Richardom Daubnerom, ktorý stojí na čele Asociácie leasingových spoločností SR. Zároveň je predsedom predstavenstva ČSOB Leasing.

V parlamente je aktuálne návrh na zmenu fungovania osobitného odvodu pre firmy, ktoré podnikajú v regulovaných odvetviach. Návrh hovorí, že odvod by sa mal týkať aj lízingových spoločností. Ako to vnímate?

Boli sme zaradení medzi subjekty, ktoré ťažia z nejakého privilégia. Ak si správne pamätám, je to postavené na tom, že odvod sa bude týkať firiem, ktoré vzhľadom na to, že podnikajú v regulovanom prostredí, zarobili na pandemickej kríze, energetickej kríze, prípadne získali inú výhodu. Na energetickej kríze sme nezarobili, skôr čakáme, aký to bude mať dopad na našich zákazníkov, či sa im nezhorší cash flow. Keď sa pozriem na pandémiu, boli sme tí, ktorí pomáhali. Stálo nás to nemálo peňazí. Keď sa pozriem na regulovanú činnosť, niektoré lízingové spoločnosti ponúkajú aj financovanie spotrebiteľov, a tie sú regulované Národnou bankou Slovenska. Netýka sa to teda všetkých. Tieto firmy za licenciu normálne platia, zároveň je potrebný celý aparát, ktorý zabezpečuje súlad tohto podnikania zo všetkými pravidlami.

Do toho prichádza osobitný odvod, ktorý nás zasahuje. Licencia a regulácia nám prináša iba náklady, nezarábame na pandémii a ani energetickej kríze. Nerozumieme, prečo sme sa ocitli v skupine „vyvolených“.

Riadnych členov asociácie je 25, dotknúť by sa mal zhruba sedmičky členov. Viete odhadnúť, koľko by vás odvod mal stáť?

Je ťažké to teraz súhrnne spočítať, náš odhad je, že to bude do jedného až dvoch miliónov eur. Týka sa to totiž iba zhruba desiatich percent činnosti lízingových spoločností. To znamená, že podľa nás by lízingové spoločnosti nemali platiť odvod vôbec. V zákone sa hovorí, že odvod sa týka iba firiem s obratom nad hranicou troch miliónov eur. V prípade lízingových spoločností sa do úvahy berú všetky tržby, až následne sa vypočítava podiel financovania spotrebiteľov. My si myslíme, že by sa mali do úvahy brať iba tržby z regulovanej činnosti. Preto je podľa nás zvláštne, že lízingové spoločnosti by mali platiť osobitný odvod. Vidno, že celý návrh sa koncipoval veľmi rýchlo a chýba odborná debata.

Vy ste sa s predkladateľom návrhu Milanom Vetrákom stretli, tieto výhrady ste mu tlmočili. Ako reagoval?

Rozumel tomu, povedal, že sa tým bude zaoberať, no to už je politická otázka v rámci celej koalície. Nášmu posolstvu však  rozumel a verím, že sa k tomu postaví rozumne. Navyše sú tu firmy, ktoré poskytujú spotrebiteľské financovanie, ale nie sú registrované na Slovensku. Tých sa odvod nedotkne. Je to hra na dobrých a zlých žiakov, seba vnímame ako tých dobrých, ktorí dodržujú pravidlá a plnia si povinnosti, no zároveň sme za to potrestaní.

Do akej miery tento návrh deformuje trh?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa