Bridličiari brzdia

Ceny ropy na začiatku tohto týždňa zaznamenali rast, pričom cena americkej WTI vyskočila takmer o 3 percentá, keď trhy zareagovali na ďalší pokles počtu ťažobných zariadení v USA. To signalizuje, že produkcia ropy v USA sa zmierni.

Spoločnosť Baker Hughes koncom minulého týždňa informovala, že počet aktívnych ťažobných zariadení v USA klesol v týždni do 18. septembra o osem po odstavení 23 zariadení z prevádzky v predchádzajúcich dvoch týždňoch. Celkový počet ťažobných zariadení tak dosiahol 644. V reakcii na tento vývoj cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v októbri vzrástla na 46,68 dolára za barel (159 litrov). Rast zaznamenala aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent s novembrovým kontraktom.

Tá sa zvýšila na 48,92 dolára za barel. Analytici v tejto súvislosti upozorňujú, že pri cene komodity 50 dolárov za barel a menej sú plánované investície v objeme 1,5 bilióna dolára do novej produkcie neekonomické. Na ropu však pôsobia aj prognózy o horšej ekonomickej situácii a zdôraznenie rizík, s ktorými prišiel Fed na svojom nedávnom menovopolitickom zasadnutí. Stále pretrvávajú obavy z dôsledkov spomalenia tempa rastu čínskej ekonomiky. A tom ako dopadnú ekonomiky v ostatných krajinách Ázie je možné odhadnúť z údajov z Kórei či Japonska, kde sa zhoršil zahraničný obchod. Tento týždeň vyjde nový čínsky PMI, ktorý bude aj pre ropu rizikom.

Pšenica zažíva najväčší prepad ceny od roku 1986

Zdroj: SITA/AP

Najčerstvejšie údaje amerického vládneho Úradu pre energetické informácie (EIA) ukazujú, že aktuálne ceny ropy sú pre americké ťažobné spoločnosti, ťažiace bridlicovú ropu, príliš nízke. Produkcia ropy v USA podľa EIA už od apríla nepretržite klesá. Agentúra odhaduje, že v septembri sa produkcia ropy v USA znížila o ďalších 140 tisíc barelov na približne 9,1 milióna barelov denne. Medzinárodní agentúra pre energiu (IEA) pritom nedávno odhadla, že v na budúci rok sa produkcia ropy v USA zníži o 400 tisíc barelov denne.

Analytici Goldman Sachs sú presvedčení, že pretrvávajúci prebytok ropy nad na trhu môže držať ropu na nízkej cene až 15 nasledujúcich rokov.

Z krátkodobého pohľadu analytici s takmer 50-percentnou pravdepodobnosťou očakávajú pokles cien ropy až pod 20 dolárov za barel. Hlavným dôvodom budú podľa nich pravidelné údržbové odstávky rafinérskych prevádzok v októbri a v marci po hlavných sezónach v tomto sektore. Z dlhodobého horizontu však analytici odhadujú cenu ropy na úrovni 50 dolárov za bare. Vychádzajú z toho, že po 30-ročnej fáze investícií prichádza fáza čerpania zdrojov. Bridlicová ropa bude patriť aj naďalej medzi dôležité zdroje Analytici GS pritom tvrdia, že americký Fed by mal zvýšiť sadzby, inak bude na trhu stále pretrvávať vysoká miera negatívnej neistoty najmä s ohľadom na rozvíjajúce sa trhy.

Mierne pohyby zlata

Zlato v závere minulého týždňa zvýšilo svoju hodnotu na 1 139 dolárov za troyskú uncu. Žltý kov profitoval z prepadu americkej burzy, mierne zlepšené predpovedi výhľadu tempa rastu ekonomiky vyplývajúcemu zo zvyšovania hlavnej úrokovej sadzby Fedu a slabnutiu dolára. Lenže to sa zatiaľ nedeje. Realitou je oslabenie rastu HDP Číny, prepad svetových akciových búrz, nebezpečenstvo spomalenia rastu svetovej a americké ekonomiky. Na začiatku však ceny zlata ustúpili z trojtýždňových maxím. Silný dopyt po vzácnom kove vyvolaný minulotýždňovým rozhodnutím americkej centrálnej banky ponechať úrokové sadzby na rekordných minimách klesol, keď sa zotavili akciové trhy v Európe a USA a posilnil aj americký dolár. Spotová cena zlata bola o 19:06 GMT na úrovni 1 133,39 dolára za uncu.

Priveľa pšenice

Od začiatku roku zlacnela pšenice na burze Chicago Board of Trade už o 18 percent a minulý týždeň sa obchodovala len za 484,5 centov za bušel (27,216 kg). Bloomberg Commodity Index 22 surovín stratil 16 percent. Celosvetové zásoby pšenice by mali podľa odhadu amerického ministerstva poľnohospodárstva 11. septembra na konci sezóny dosahovať 226,56 milióna ton, čo je o 7,2 percenta viac, v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška.

Očakáva sa, že globálne zásoby pšenice pred žatvou v roku 2016 dosiahnu nový rekord najmä kvôli vyššej úrode v USA, Rusku, na Ukrajine ale aj vo Francúzsku. Ceny pšenice na burze CBOT (CME Group) klesli od konca vlaňajšieho júna už o 21 percent a mieria tak k najväčšiemu štvrťročnému poklesu od roku 1986. Americkí farmári sa síce môžu tešiť z vysokých výnosov, lenže problémy im spôsobuje posilňujúci sa americký dolár, ktorý pšenici na export z USA predražuje pre všetkých potenciálnych mimodolárových zákazníkov. Išlo by o tretí medziročný nárast konečných zásob tejto komodity v rade. Zásoby v USA by mali narásť o 16 percent na úroveň šesťročného maxima.

Meď sa stále topí

Meď sa pomaličky spamätávala zo šesťročných cenových miním. Cenám červeného kovu pomáhajú zásoby upraveného kovu, ktoré prúdia do Číny spoločne so zatváraním medených baní, ktoré bude viesť v budúcich rokoch k znižovaniu produkcie červeného kovu. Meď sa v auguste prepadla na najnižšiu úroveň od finančnej krízy a jej cena s tak dostala pod 5-tisíc dolárov za tonu živená strachom o čínskou ekonomiku a jej spomaľujúci sa rast.

Čína je totiž najväčší svetový spotrebiteľ červeného kovu. Medi svitla nádej minulý týždeň, keď jej cena rástla o viac než 5 percent po tom, čo sa firma Glencore pridala k sérii zatvárania baní, ktorú odštartovali niektorí z najväčších svetových producentov tohto kovu. Glencore oznámila, že obmedzí 400-tisíc ton produkcie v dvoch afrických baniach. K oživeniu trhu s meďou však dopomohlo aj zvýšenie dovozu upravenej medi do Číny. Ani toto oznámenie však dlho nevydržalo.

Na začiatku tohto týždňa si meď odpísala 3 percentá z obavy o čínsku spotrebu, ktorá predstavuje 40 percent celosvetového dopytu. Zásoby kovu v skladoch LME v Londýne sa tento rok takmer zdvojnásobili a dosiahli v auguste 20-ročné maximum. Goldman Sachs znížila prognózu pre meď do roku 2018 až o 44 percent a očakáva, že cena červeného kovu do konca budúceho roku klesne až k 4 500 dolárov za tonu. Teraz sa meď s trojmesačnou dodávkou v Londýne obchoduje za 5 269 dolárov za tonu.

Komodity na svetových burzách
(stav k 21. septembru 2015, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 48,92 -49,55 -42,07
WTI (USD/b) 46,68 -48,99 -41,43
Zlato (USD/troy) 1 133,25 -6,61 7,23
Striebro (USD/troy) 15,18 -14,43 -1,74
Meď (USD/t) 5 281 -22,03 -10,48
Hliník (USD/t) 1 607,25 -17,23 -4,95
Nikel (USD/t) 9 829 -42,00 -33,41
Olovo (USD/t) 1 695,25 -17,34 -5,08
Zinok (USD/t) 1 641 -26,40 -15,48
Cín (USD/t) 15 239 -27,91 -17,22
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco