Je to už vyše 20 rokov, čo svet uvidel prvé kvantitatívne uvoľňovanie. Japonská centrálna sa v roku 2001 rozhodla, že nákupmi vládnych dlhopisov do svojho portfólia pomôže stagnujúcej ekonomike a zároveň zabráni deflácii.
Túto stratégiu, ktorá za dve dekády nepreukázala žiadne známky úspechu, si neskôr osvojili Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, eurozóna a mnoho ďalších krajín.
Nákupmi cenných papierov síce infláciu nezvýšili, no dokázali ňou maskovať slabú fiškálnu pozíciu domácich vlád. Týmto krokom prakticky umožnili vládam zadlžovať za bez toho, aby narástli ich úrokové sadzby. Svet žil v čoraz väčšej dlhovej ilúzii.
Posledný vývoj ale naznačuje, že obdobie monetárnych experimentov sa chýli ku koncu. Covid a neskôr Putin odštartovali sily, ktoré hrozia koncom dlhodobej nepísanej spolupráce medzi centrálnymi bankami a vládami. To môže priniesť na finančné trhy cunami.
Krajina, ktorá celý experiment spustila, je prvou na rane.
Veľké oslabenie
Japonsko sa stalo príkladom ilúzie, že kvantitatívne uvoľňovanie (QE) môže fungovať večne.
V histórii platilo, že krajiny s dlhom viac ako 90 percent HDP sa dostávajú do silného rizika bankrotu, no QE všetko zmenilo. Nákupy vládnych dlhopisov centrálnou bankou spôsobili, že vládny dlh mohol narásť k nepredstaviteľným 250 percentám HDP a pritom úrokové sadzby ostali na nule.
Vojna na Ukrajine túto domnelú stabilitu výrazne narušila. Počas apríla zažil japonský jen jeden z najrýchlejších prepadov v histórii. V polovici mesiaca sa oslabil voči americkému doláru na 20-ročné minimum, keď ďaleko presiahol hodnotu 125 jenov za dolár.
Prudký výpredaj jenu je prejavom nedôvery voči politike centrálnej banky, ktorá nie je ochotná a ani schopná zvýšiť úrokové sadzby. Ak japonská centrálna banka vo svojom boji proti finančnému trhu zlyhá, následky budú zásadné nielen pre Japonsko, ale pre celý rozvinutý svet.
Japonsko v pasci
Neustále nové kolá kvantitatívneho uvoľňovania spôsobili, že bilancia centrálnej banky vzrástla na úroveň viac ako 130 percent hrubého domáceho produktu krajiny, suverénne najviac na svete.
Veľkú väčšinu z aktív centrálnej banky tvoria vládne dlhopisy, keď ich drží takmer v objeme 100 percent HDP. Výrazne tým pomohla financovať vládu, ktorej dlh je dva a pol násobne vyšší ako HDP krajiny.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?