Čínske akcie tak prudko klesli, Šanghajský kompozitný index stratil 1,8 percenta. Negatívna nálada sa čiastočne preniesla aj do Európy, kde paneurópsky index EuroStoxx50 klesol o 0,31 percenta.
Podvečer to však Čína všetko napravila, keď jej centrálna banka skrz trojmesačné pôžičky naliala do piatich najväčších bánk 500 miliárd juanov (62,9 miliardy eur), aby podporili úverovanie do spomaľujúcej ekonomiky. To katapultovalo širší americký index S&P 500 nahor, ktorý napokon ukončil obchodovanie so ziskom 0,75 percenta, a pomohlo v stredu v ranných hodinách aj európskym akciám, ktoré otvorili obchodovanie so ziskom takmer pol percenta.
Na devízových trhoch v utorok panoval pred stredajším zasadnutím americkej centrálnej banky FED pokoj. Upokojila sa aj situácia pri menách, ktoré boli v poslednom čase pod silným tlakom. AUDUSD našiel support na okrúhlej úrovni 0,9, pod ktorú sa zatiaľ nedokáže na dlhšie dostať. Podobne aj USDJPY, na ktorom sa vytvára rezistencia okolo úrovne 107,3. Ráno o 9:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9069 a USDJPY na úrovni 107,25.
Nie je však možné povedať, že sa ich pokles definitívne zastavil. To bude záležať od ďalšieho vývoja dolára, pre ktorý bude nateraz smerodajné zasadnutie FEDu, v prípade USDJPY aj od vývoja domácej ekonomiky a vyjadrení Bank of Japan a v prípade AUDUSD vo veľkej miere aj od vývoja čínskej ekonomiky a cien komodít. V podvečerných hodinách dostal austrálsky dolár podporu práve od čínskeho stimulu, ktorý mu pomohol navýšiť zisky.
Ďalšia mena, ktorej sa v poslednom čase príliš nedarí – kanadský dolár dokonca v utorok dokázala prudko rásť. A to vďaka priemyselným tržbám, ktoré v júni rástli medzimesačne o 2,5 percenta (oč. +1,1 percenta), najrýchlejšie za posledné tri roky. Medziročný rast o 8,2 percenta bol najrýchlejší za posledné dva roky. Po viacerých nepresvedčivých číslach z kanadskej ekonomiky tak dorazilo aj jedno pozitívne, čo kanadskej mene pomohlo. USDCAD klesol k okrúhlej hranici 1,1, ktorú na druhý pokus prekonal. Ráno o 9:30 sa USDCAD obchoduje na úrovni 1,0957.
V stredu dorazí viacero významnejších správ. V dopoludňajších hodinách bude volatilná libra, dorazia augustové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. -30 tisíc) a aj protokol z posledného zasadnutia centrálnej banky. Tá je v súčasnosti rozdelená – na predposlednom zasadnutí hlasovali dvaja členovia za zvýšenie úrokových sadzieb. Sledovať sa bude to, či sa tento počet zmení a akým smerom sa bude uberať diskusia ohľadom ďalšieho vývoja úrokových sadzieb. Eurom môže zahýbať prípadná revízia augustovej inflácie (11:00; oč. +0,3 percenta).
Top udalosť príde vo večerných hodinách – americký FED zverejní tlačovú správu zo svojho zasadnutia (20:00) vrátane ekonomických projekcií jeho členov a onedlho na to bude mať tlačovú konferenciu jeho šéfka Janet Yellenová (20:30). Témou zasadnutia by mal byť výhľad pre úrokové sadzby.
Špekuluje sa, že FED vypustí zo svojho výhľadu slovné spojenie „značný čas“ pre označenie očakávania, dokedy by mali ostať úrokové sadzby na minime. My sa skôr prikláňame k tomu názoru, že FED si ešte minimálne mesiac s vypustením tejto frázy počká. A to kvôli slabším posledným číslam z trhu práce a aj geopolitickým rizikám (Ukrajina, Škótsko). To by bolo pozitívne pre akcie a negatívne pre dolár. Vypustenie tejto frázy by malo presne opačný efekt.
Autor je analytik X-Trade Brokers
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu