Na juhu krajiny 55-ročná farmárka spáchala podľa polície samovraždu v domnienke, že sa ocitla na mizine. Minulý mesiac totiž predala pole za 5,5 milióna rupií (75 133 eur) a platbu v hotovosti prijala práve v bankovkách v nominálnej hodnote 500 a 1000 rupií. Chcela ich však minúť na liečenie manžela a na nákup iného pozemku. „Príbuzní povedali, že spanikárila, keď sa dozvedela o zrušení platnosti bankoviek, a obesila sa,“ povedal agentúre AFP policajný hovorca.

Veľa Indov v odľahlých vidieckych oblastiach nemá peniaze v bankách, ktoré sa tam nenachádzajú, ale doma v hotovosti. Robia tak aj preto, aby sa vyhli plateniu daní. Po premiérovom oznámení stovky miliónov Indov – krajina má 1,25 miliardy obyvateľov – pocítili, že im chýbajú peniaze aj na bežné nákupy.

V Indii sa totiž 90 percent transakcií odohráva v hotovosti. Vodiči rikší a taxíkov odmietajú brať zákazníkov, ktorí by v súčasnosti chceli platiť neplatnými bankovkami.

„Spôsobí vám to určité ťažkosti,“ pripustil premiér N. Modi o šokujúcom opatrení v televíznom prejave. „Poďme tieto problémy ignorovať,“ dodal.

Ľudia, ktorí vlastnia už neplatné bankovky, si ich môžu uložiť na bankové alebo sporiace účty do konca tohto roka. Avšak každý, kto sa pokúsi uložiť veľkú sumu peňazí, sa stane terčom daňových úradov.

Pred bankami, ktoré boli 24 hodín zatvorené, stoja od štvrtkového rána rady záujemcov, ktorí chcú získať hotovosť v menších či nových bankovkách.

Protikorupčné opatrenie vyvolalo v Indii chaos. Pred bankami čakajú zástupy ľudí

Rady pred bankami v Indii Zdroj: SITA/AP

„Mojou hlavnou starosťou je vedieť, ako prečkám nasledujúce dni, keď väčšina ľudí nemá drobné, ani nové bankovky,“ povedal AFP pouličný predavač novín, stojaci v rade pred jedným z finančných ústavov v Dillí.

„Čo robia? Prečo ešte neotvorili? Čakáme tu už dve hodiny, aby sme si vymenili peniaze,“ hromžil pred televíznou kamerou klient čakajúci pred bankou Modinagar na severe krajiny.

„Musel som sa vrátiť z ťavieho trhu v Radžastane, pretože sa tam nedá platiť kartou a nemal som so sebou dosť peňazí v menších bankovkách,“ zdôveril sa argentínsky turista. Podobné problémy zažívajú aj návštevníci z ďalších krajín, vrátane Slovenska a Česka.

Zrušenie bankoviek tajili do poslednej chvíle

Zásobiť novými bankovkami všetky banky a bankomaty v obrovskej krajine, od úpätí Himalájí po Andamanské ostrovy, je podľa expertov hotová nočná mora.

N. Modi svojím ťahom podľa médií ukazuje odhodlanie bojovať proti korupcii. Naviac plán, o ktorom podľa médií boli informovaní len minister financií a guvernér centrálnej banky a pár premiérových najbližších poradcov, sa podarilo utajiť až do poslednej minúty. Ostatní členovia vlády sa o novinke dozvedeli tesne pred premiérovým vystúpením v televízii.

„Ak by tajomstvo prasklo, ľudia by investovali do neoficiálnych platobných systémov, do zlata či nehnuteľností, čím by problém čiernych peňazí ešte zhoršili,“ povedal analytik Paras Savla.

Indickú ekonomiku dlhodobo poškodzuje kultúra takzvaných čiernych peňazí, keď podnikatelia používajú hotovosť, aby sa vyhli plateniu daní. Policajné záťahy v sídlach skorumpovaných politikov či podnikateľov končia často objavením štósov rupií, ktoré zapĺňajú desiatky škatúľ.

Krok N. Modiho si pochvaľujú aj oficiálni dovozcovia zlata, ktorých o podiel na trhu pripravovali pašeráci. Indický aktivista usilujúci sa o odstránenie detskej práce Kailáš Satjárthí, ktorý predvlani získal Nobelovu cenu za mier, uvítal Modiho opatrenie ako krok, ktorý by mohol pomôcť pri potieraní obchodu s ľuďmi a detským otroctvom.