„Presne budú zadefinované profesie, ktoré nie sme my z domácej pracovnej sily, alebo z evidovaných nezamestnaných schopní zabezpečiť na Slovensku,“ vysvetlil pred niekoľkými dňami J. Richter. „Myslím, že zámočník, sústružník, frézar, obrábač kovov, operátori – toto sú nedostatkové profesie,“ dodal.

Keďže na trhu už dlhodobo chýbajú ľudia pre tie isté pracovné pozície, zostavenie zoznamu by nemalo byť príliš zložité, tvrdí Jana Mesárová z agentúry Wincott People. „Mal by obsahovať minimálne poltucet profesií, ktoré je najmä na západnom Slovensku a na Považí veľký problém naplniť už niekoľko rokov,“ vysvetľuje.

Odvetvia s najnižšími počtami reakcií v rámci inzerátov, a teda odvetvia, v ktorých je najväčší problém zohnať zamestnancov, sú IT, elektrotechnika a energetika, telekomunikácie, textilný, kožiarsky a odevný priemysel a strojárstvo, hovorí pre TREND.sk Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.

Ítečkársky deficit

Podľa odhadov na slovenskom pracovnom trhu chýba približne 30-tisíc ľudí s IT vzdelaním, tvrdí J. Mesárová. Šanca nahradiť tento výpadok z domácich zdrojov je podľa nej minimálna.

„Na IT špecialistu sa nedokážete jednoducho zaškoliť. Príprava kvalitného absolventa trvá najčastejšie päť rokov, pričom mnohí mladí ľudia s príslušným vzdelaním odchádzajú do zahraničia. Dopyt po ľuďoch s IT kvalifikáciou tak stúpa rýchlejšie, než ich slovenské vysoké školy stihnú vychovávať,“ uvádza.

„Najväčší problém momentálne evidujeme pri odvetviach C programátor, softvérový inžinier, .net a ABAP programátor,“ hovorí N. Richterová.

Špecialisti na informačné technológie sú vyhľadávaní nielen v Bratislavskom a Košickom kraji, ale na celom Slovensku, pričom je jedno, či sú to ľudia s praxou, alebo ide o absolventov vysokých škôl, súhlasí Jitka Součková z agentúry GraftonSlovakia.

Problém firiem nájsť týchto pracovníkov môže okrem iného prameniť aj z náročnejších požiadaviek zo strany uchádzačov. Absolventi v porovnaní s minulosťou podľa J. Součkovej dostávajú oveľa viac príležitostí na trhu práce, a tým rastú aj ich platové očakávania.

„Nadpriemerné očakávania majú najmä vysokoškoláci z Bratislavského kraja, ktorí si dokážu vypýtať plat porovnateľný s kandidátmi s päťročnou praxou. V porovnaní s obdobím spred piatich rokov ich platové nároky stúpli o 200 až 300 eur,“ dodala pre agentúru TASR.

Operátori chýbajú takmer všade

Z pohľadu priemyselných firiem na Slovensku patrí operátor výroby k najžiadanejšej pozícii. Najväčší problém nájsť potrebných ľudí majú v regiónoch Bratislavy, Galanty, Trnavy, Nitry, Žiliny, Trenčína a na Záhorí.

„Dá sa povedať, že s výnimkou okresov na juhu a východe Slovenska, kde je nezamestnanosť najvyššia, títo ľudia chýbajú všade,“ hovorí J. Mesárová.

K ďalšej nedostatkovej profesii patrí 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa