Po výpredajoch v septembri padali najmä technologické akcie, ktoré stiahli dolu problémy ohľadom Facebooku. Nedarilo sa ani akciám leteckých firiem, najmä pre vysoké ceny paliva. Bude tento trend pokračovať?
Technologický sektor je citlivejší na rast úrokových sadzieb. Vzhľadom na ich doterajší vysoký rast budú na pokles náchylnejšie ako hodnotové akcie. Napriek tomu tu nejde o panický výpredaj, je to skôr príležitosť na nákup a navýšenie pozícií v spomínaných spoločnostiach. Tieto firmy stále generujú obrovské tržby aj zisky a v rámci svojho sektora si udržiavajú konkurenčnú výhodu. Preto ich prespektívu vidím naďalej pozitívne.
Takže išlo len o dočasnú korekciu smerom dole, ktorá sa napríklad po výsledkoch hospodárenia z tretieho kvartálu znova otočí?
Myslím si, že áno.
Top vo financiách: Akcie hľadajú smer, energie ho majú jasný – smerom hore
Akcie klesali aj v Ázii. Znižoval ich prehlbujúci sa problém gigantického čínskeho developera Evergande, ktorý napriek tomu, že viaceré aktíva predal, nedokáže splácať vysoké dlhy. Môže ešte skrachovať? Alebo ho čínska vláda zachráni, pretože je na krach príliš veľký?
Otázka nestojí tak, či Evergrande skrachuje, ale kedy a akým spôsobom na to bude čínska vláda reagovať. Firma je veľmi nezdravá, obrovsky zadlžená, jej záväzky sa odhadujú na viac ako 300 miliárd dolárov, čo je na porovnanie zhruba polovica záväzkov skrachovanej banky Lehnam Brothers. Všetci vieme, že tento developer už nesplatil dve splátky svojich kupónov z dlhopisov. Jeho akcie sa obchodujú s viac ako 80-percentnou zľavou oproti minulému roku. V tomto bode sú na stole všetky možné alternatívy. Evergrande môže dostať finančnú injekciu alebo si prefinancuje časť dlhopisov, bude predávať majetok alebo získa štátnu pomoc. Je ťažké odhadnúť, ako bude čínska vláda reagovať. Ak by Evergande padol, je veľmi pravdepodobné, že jeho problémy neostanú len v Číne a Ázii, ale sa rozšíria aj na globálny trh.
Mnohí ekonómovia vrdia, že finančné problémy Evergrande sa neprelejú do svetovej ekonomiky, pretože expozícia svetových firiem tam nie je veľká. Na druhej strane, Bank of America si všimla, že takmer štvrtina tržieb firiem, ktoré sú v amerických ETF fondoch, pochádza z predajov v Číne, takže prepojenie tu je. Je to pre amerických či európskych investorov riziko?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?