Odpoveď na váš problém treba hľadať v zákone č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách v platnom znení. Hneď na začiatku je potrebné vymedziť základné pojmy. 

Verejným vodovodom sa v zmysle § 2 písm. a) zákona 442/2002 Z. z. rozumie súbor objektov a zariadení slúžiacich verejnej potrebe, umožňujúcich hromadné zásobovanie obyvateľstva a iných odberateľov vodou. Za túto časť rozvodnej siete je v plnom rozsahu zodpovedný vlastník alebo prevádzkovateľ verejného vodovodu, ktorým môžu byť aj totožný, v prípade rozdielu medzi vlastníkom a prevádzkovateľom sú ich povinnosti vymedzené v ich vzájomnej zmluve.

Vodovodnou prípojkou sa rozumie úsek potrubia spájajúci rozvádzaciu vetvu verejnej vodovodnej siete s vnútorným vodovodom nehnuteľnosti alebo objektu okrem meradla, ak je osadené. Vodovodná prípojka sa spravidla pripája na verejný vodovod navrtávacím pásom s uzáverom. Pripojenie na rozvádzaciu vetvu s uzáverom je súčasťou verejného vodovodu.

Vodovodnou prípojkou sa privádza voda z verejného vodovodu do nehnuteľnosti alebo do objektu, ktorá je pripojená na verejný vodovod. Vodovodná prípojka je vodnou stavbou podľa osobitného predpisu. Vlastníctvo vodovodnej prípojky je možné viacerými spôsobmi.

Vlastník prípojky môže byť totožný s vlastníkom verejného vodovodu ak naňho bolo toto vlastníctvo prevedené, vlastníkom môže byť ten, kto zriadil vodovodnú prípojku na svoje náklady (týka sa to aj prípadu, keď predchádzajúci majiteľ zriadil prípojku na svoje náklady a nehnuteľnosť predal tak toto vlastníctvo prešlo na nového majiteľa); 

Osobitne upozorňujeme na ust. § 4 ods. 6 cit. zákona, v zmysle ktorého je vlastníkom vodovodnej prípojky osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady; pričom ak je vlastník nehnuteľnosti vlastníkom vodovodnej prípojky prechádza pri zmene vlastníctva nehnuteľnosti vlastníctvo vodovodnej prípojky na nového vlastníka nehnuteľnosti.

Trasa prípojky

K vašej prvej otázke, čo sa týka trasy potrubia je nepodstatné, či ide o verejný vodovod alebo o vodovodnú prípojku, ktorej vlastníkom ste napríklad vy alebo vlastník verejného vodovodu. Vo všetkých prípadoch v súlade s § 17 ods.3 písm. b) zákona 442/2002 Z. z. platí, že  "Prevádzkovateľ verejného vodovodu rozhoduje o technickom riešení, umiestnení a parametroch vodovodnej prípojky, o mieste a spôsobe jej pripojenia na verejný vodovod a o umiestnení a technických podmienkach osadenia meradla na vodovodnej prípojke..."

Z vyššie uvedeného vyplýva, o trase verejného vodovodu a vodovodnej prípojky rozhoduje výhradne prevádzkovateľ siete a jeho stanovisko je záväzné. Takáto formulácia je v zákone nevyhnutná hlavne z dôvod zabezpečenia funkčnosti vodovodu ako celku v čo najoptimálnejšej podobe. 

Je pravda, že vo vašom prípade môže vnikať zdanie zneužitia tohto ustanovenia, ale z hľadiska verejného záujmu a aj vášho riešenia, ktoré spomínate, je  najrýchlejšie a najlacnejšie. Skutočnosť, že vodovod pôjde cez pozemok vášho suseda pre vás nie je žiadnou príťažou, skôr výhodou pre vás a nevýhodou pre vášho suseda.

Únik vody

Skutočnosť, ktorú spomínate, že pri prestavbe kruhového objazdu už stavebná spoločnosť vedela v akom stave je vodovodná prípojka, pravdepodobne nikto oficiálne neuzná a pokiaľ neexistuje nejaká oficiálna správa, alebo aspoň vaše oficiálne oznámenie prevádzkovateľovi vodovodu alebo stavebníkovi o tejto skutočnosti, tak je toto tvrdenie bezpredmetné. 

K druhej časti vašej otázky ohľadom unikajúcej vody je na mieste otázka, či ide o únik z verejného vodovodu alebo vodovodnej prípojky, pokiaľ je ich vlastníctvo rozdielne. Zjednodušene je potrebné určiť, kto je vlastníkom danej časti potrubia. Za vzniknuté škody je zodpovedný vlastník podľa § 4 ods. 7 písm. c) cit. zákona.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prípojka na vodovod? To je prípad na rozvod
Prípojka na vodovod? To je prípad na rozvod
Prípojka na vodovod? To je prípad na rozvod
Prípojka na vodovod? To je prípad na rozvod