Vaša otázka sa týka 2 činností, ku ktorým sa z hľadiska získania oprávnenia na prevádzkovanie živnosti, z hľadiska zákona o účtovníctve a z hľadiska zákona o dani z príjmov pristupuje rozdielne. Ide o:
1. Predaj cez internetový obchod a
2. Príjmy z príležitostných činností
Predaj cez internetový obchod
Ak sa rozhodnete založiť si internetový obchod je predpoklad, že budete mať z obchodovania príjem. Či už pôjde o predaj tovaru, výrobkov, iných produktov, služieb, alebo budete predaj sprostredkovávať iným firmám, či poskytovať reklamný priestor, pôjde o podnikanie a príjmy z podnikania.
Pre túto činnosť musíte získať oprávnenie na prevádzkovanie živnosti (živnostenský list).
Ak budete ako fyzická osoba (SZČO) vykonávať podnikanie (§ 6 ods. 1 zákona o dani z príjmu) alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 6 ods. 2), môžte sa rozhodnúť viesť:
- jednoduché účtovníctvo,
- zjednodušenú daňovú evidenciu, alebo
- uplatnenie paušálnych výdavkov.
Jednoduché účtovníctvo
V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať podľa §9 odst. 2 zákona o účtovníctve aj fyzická osoba. Povinnosť predkladať účtovnú závierku ukladá Opatrenie MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 v § 22 ods. 4, najmä vtedy ak daňový subjekt uplatňuje skutočné výdavky Účtovná závierka v systéme jednoduchého účtovníctva obsahuje tieto súčasti, ktoré sú prílohou daňového priznania:
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch
- Výkaz o majetku a záväzkoch
Daňová evidencia
Ak daňovník vedie zjednodušenú daňovú evidenciu, je povinný viesť evidenciu o:
- príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- evidenciu daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane vrátane vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- evidenciu hmotného majetku a nehmotného majetku zaradenom do obchodného majetku,
- evidenciu o zásobách a pohľadávkach
- evidenciu záväzkov.
V prípade vedenia zjednodušenej daňovej evidencie daňovník nie je považovaný za účtovnú jednotku, teda nemusí viesť účtovníctvo a nemusí postupovať podľa zákona o účtovníctve. Prílohou daňového priznania nie sú žiadne účtovné výkazy.
Paušálne výdavky
Ak nejde o platiteľa DPH, zákon o dani z príjmov umožňuje podnikateľovi uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa §6 ods.10 zákona o dani z príjmu.
Daňovú evidenciu vedie v obmedzenom rozsahu, a to o:
- príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- evidenciu o zásobách a pohľadávkach
Podnikateľ, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky takisto nie je účtovnou jednotkou v zmysle zákona o účtovníctve a k daňovému priznaniu nepredkladá žiadne účtovné výkazy.
Ďalšie zákonné normy, ktoré by ste mali zohľadniť pri podnikaní sú:
- Zákon č 22/2004 o elektronickom obchode a informácie získate tiež na stránke Slovenskej asociácie pre elektronický obchod.
- Vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 213/2000 Z. z. o chránených nerastoch a chránených skamenelinách a o ich spoločenskom ohodnocovaní v znení vyhlášky MŽP SR č. 647/2008 Z. z.
- Zákon 108/2000 o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji
Príjmy z príležitostných činností
Príjmy, ktoré nepatria medzi príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania, príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, považujeme podľa § 8 zákona o dani z príjmov za ostatné príjmy.
Medzi ostatné príjmy uvedené v § 8 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov patria najmä príjmy:
- z príležitostných činností (napr. príjmy z príležitostného predaja lesných plodov, húb, liečivých bylín),
- z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, ktorými sú napr. príjmy z predaja výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti (farmársky predaj z dvora), pričom nejde o činnosť vykonávajú v rámci podnikania samostatne hospodáriaceho roľníka.
Predaj minerálov z vlastného zberu (pri dodržaní ustanovení príslušných vyhlášok o chránených nerastoch) môže spadať pod príležitostné činnosti a príjem z tohto predaja pod príjem z príležitostných činností.
Pre túto činnosť netreba mať oprávnenie na prevádzkovanie živnosti (živnostenský list).
Príjmy z príležitostných činností sa nezdaňujú v plnom rozsahu. Od dane sú oslobodené v zmysle § 9 ods. 1 písm. g), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu túto sumu, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad sumu 500 eur.
Vynaloženie výdavkov na dosiahnutie príjmov patriacich medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov musí daňovník preukázať, ale neúčtuje o nich, lebo podľa zákona o účtovníctve nie je účtovnou jednotkou. Vedie si evidenciu o príjmoch a výdavkoch.
Zhrnutie
V prípade podnikania s minerálmi v rámci internetového obchodu musíte mať živnostenské oprávnenie. Nemusíte viesť účtovníctvo, ak sa rozhodnete viesť zjednodušenú daňovú evidenciu. Príjmy z podnikania sa zdaňujú prostredníctvom podaného daňového priznania.
Ak budete predávať minerály iba príležitostne (nie cez internetový obchod), nemusíte mať živnostenské oprávnenie, nemusíte viesť účtovníctvo, ale musíte mať evidenciu o príjmoch a výdavkoch pre potreby dane z príjmu fyzických osôb.
O príležitostný predaj však nejde v prípade, ak takúto činnosť budete vykonávať sústavne.
Príjmy z príležitostných činností sa zdaňujú prostredníctvom podaného daňového priznania, pričom príjem do 500 eur je od dane z príjmu oslobodený.
Autorka je Accounting Manager v spoločnosti Mazars, k.s.