V prvom rade si musíte zodpovedať otázku na území ktorého štátu sa považuje za daňového rezidenta. Ak by sme vychádzali zo znenia Zákona o dani z príjmov (ďalej len “ZDP”) platného do 31.12.2017, tak za daňového rezidenta SR sa považuje fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.
Určenie daňovej rezidencie
Keďže na území SR máte trvalý pobyt, máme zato, že sa podľa ZDP považujete za daňového rezidenta SR. Mali by ste si však preveriť, či z pohľadu francúzskych daňových predpisov nesplníte podmienky daňovej rezidencie rovnako. Ak áno, v tom prípade by prišla na rad Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorená s Francúzskom (ďalej len „Zmluva“), ktorá by daňovú rezidenciu prisúdila jednému zo zmluvných štátov.
V súlade s Čl. 4 Zmluvy platí, že vy ako osoba máte daňovú rezidenciu v tom štáte, v ktorom máte stály pobyt. Stálym bytom sa môže rozumieť aj byt v nájme, podnájme atď., čiže nejedná sa len o byt vo súkromnom vlastníctve.
Ak máte ako osoba stály byt v oboch štátoch, predpokladá sa, že daňovú rezidenciu máte v tom zmluvnom štáte, ku ktorému máte užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov). Ak sa nemôže určiť zmluvný štát, v ktorom máte stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemáte stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že máte daňovú rezidenciu v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiavate.
Ak by ste sa obvykle zdržiavali v oboch zmluvných štátoch, alebo ak sa obvykle nezdržiavate v žiadnom z nich, predpokladá sa, že máte svoju daňovú rezidenciu v tom zmluvnom štáte, ktorého ste štátnym príslušníkom. Ak by ste bola štátnym príslušníkom oboch zmluvných štátov, alebo ak by ste nebola štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné úrady zmluvných štátov rozhodnú otázku vzájomnou dohodou.
Zdanenie príjmov
Predpokladáme, že splníte podmienky nato, aby ste boli považovaná za daňového rezidenta SR. V danom prípade ako taká osoba v súlade s §2 písm. f) ZDP sú vašim predmetom dane v SR, tak príjmy plynúce zo zdrojov na území SR ako i príjmy a zo zdrojov v zahraničí, teda aj z Francúzska.
Ak by sme predpokladali, že výška vašich zdaniteľných príjmov by každoročne presiahla sumu, ktorá zakladá povinnosť na podanie daňového priznania podľa §32 ZDP, tak áno, za každý vami dopytovaný rok vám vznikla povinnosť podať daňového priznanie.
Príjmy zo závislej činnosti
Treba však upozorniť, že pokiaľ z Francúzska poberáte len príjmy zo závislej činnosti (pozn. príjmy zo zamestnania, ktoré sú zdaniteľné vo Francúzsku), tak v súlade s Čl. 25 Zmluvy máte právo na vyňatie týchto príjmov zo zdanenia v SR. Znamená to, že povinnosť podania daňového priznania by vám ostala, len by vám nevznikla povinnosť platiť dane z týchto príjmov v SR.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.