Gibraltár sa považuje za britské závislé územie, nevzťahuje sa však na neho Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia so SR. Pokiaľ máte stále trvalý pobyt na území SR, tak v zmysle §2 písm. d) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) sa považujete za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len „daňový rezident“), t.j. vašim predmetom dane v súlade s §2 písm. f) ZDP sa v SR považuje tak príjem zo zdrojov na území SR, ako i zo zdrojov v zahraničí.
Vyššie uvedené znamená, že ako osoba majúca trvalý pobyt na území SR, teda daňový rezident SR máte povinnosť v SR „priznávať“ aj príjem zo závislej činnosti z Gibraltáru. Keďže neexituje aplikovateľná Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s Gibraltárom, nie je možné vašu daňovú rezidenciu zo „slovenského“ pohľadu prisúdiť Gibraltáru.
Všeobecne platí, že za rok 2016 je povinný podať daňové priznanie ten, ktorého výška zdaniteľných príjmov presiahla sumu 1901,67 eur a nedosiahol daňovú stratu. Ak váš príjem zo závislej činnosti dosiahol predmetnú sumu, povinnosť podať daňové priznanie máte.
Treba však upozorniť, že v súlade s §45 ods. 3 písm. b) ZDP platí, že daňovník môže uplatniť metódu vyňatia na príjmy zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým SR nemá uzavretú Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ak tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené. T. j. pokiaľ viete preukázať, že váš príjem zo zamestnania bol na Gibraltári preukázateľne zdanený, tak predmetný príjem je možné vyňať zo zdanenia v SR.
V tejto súvislosti by sme vás chceli upozorniť, že výraz "preukázateľne zdanený" znamená, že príjmy boli v zahraničí podrobené zdaneniu podľa legislatívy toho konkrétneho štátu, bez ohľadu na výšku zaplatenej dane po uplatnení nezdaniteľných položiek, resp. úľav poskytnutých daňovou legislatívou daného štátu.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.